Klaipėdoje – Vito Luckaus retrospektyvinė fotografijų paroda „Siūlau naują pasaulį”

Balandžio 25 d., šeštadienį, 17 val., Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro parodų rūmuose atidaroma unikalaus lietuvių fotomenininko Vito Luckaus retrospektyvinė fotografijų paroda „Siūlau naują pasaulį”. Atidaryme dalyvaus parodos kuratorė Margarita Matulytė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė. 18 val. vyks dokumentinio filmo „Meistras ir Tatjana” peržiūra. Filmą pristatys scenarijaus autorė ir režisierė Giedrė Žickytė.

Vitas_Luckus_Is_ciklo_Baskirijoje

Vitas Luckus. Iš ciklo “Baškirijoje”. 1981 m. Fotografo archyvas (JAV), Tatjanos Luckienės-Aldag nuosavybė.

Paroda „Siūlau naują pasaulį” yra išskirtinis įvykis Lietuvos moderniosios dailės ir fotografijos parodų kontekste: plati, visapusiška unikalaus lietuvių fotomenininko kūrybos panorama Klaipėdoje pristatoma pirmą kartą. Dauguma kūrinių tik po dvidešimties metų sugrįžo į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur yra saugomas fotografo archyvas.

Vitas Luckus (1943–1987) – vienas reikšmingiausių XX a. II p. Lietuvos fotografijos meno kūrėjų, nutiesęs tiltą tarp tradicijos ir avangardo, tarp modernizmo ir postmodernizmo. Kartu su Antanu Sutkumi, Aleksandru Macijausku, Romualdu Rakausku, Algimantu Kunčiumi ir kitais bendraminčiais V. Luckus kūrė lietuvių fotografijos mokyklos pagrindus. Savo originalia raiška jis gerokai išplėtė dominavusios estetikos ribas. V. Luckus kūrė ne tik meninę, bet ir taikomąją fotografiją: buvo vienas novatoriškiausių mados ir reklaminės fotografijos kūrėjų.

Parodos kuratorė dr. Margarita Matulytė teigia, kad „Vitas Luckus – gęstančio modernizmo epochos žmogus, jautęs fotografijos, kaip tradicinės raiškos priemonės, išsekimą ir bandęs ją reanimuoti dokumentalizmo darbuose, siurrealių montažų cikluose, konceptualių knygų projektuose. Bet viskas, kuo kūrėjas atvėrė savo laisvąjį protą ir apie ką jis mąstė, buvo „žmogiška, pernelyg žmogiška”. V. Luckus vengė kompromisų ir prievolių, nepuoselėjo iliuzijų ir neskatino idealizavimų, neieškojo teisybės ir nemėgo nežinomybės, sau skelbė karus ir paliaubas kitiems. O už atlapų pagriebtą gyvenimą jis prisitraukė taip arti savęs, kad girdėjo jo gilų ir dažną alsavimą, į kurį pajėgė atsakyti sutramdytu įniršiu ir beprotiška meile – būtent tokios koncentruotos būsenos yra pripildyta visa menininko kūryba”.

Vitas_Luckus_ispudziai

Vitas Luckus. Kryžkelėje. 1969. Iš ciklo “Įspūdžiai”. 1958–1986. Fotografo archyvas (JAV). Tatjanos Luckienės-Aldag nuosavybė.

Svarbiausi Vito Luckaus fotografijų ciklai, visapusiškai atskleidžiantys menininko kūrybą, pristatomi penkiose parodos dalyse: „Budėti. Tarp gyvenimo ir mirties”, „Keliauti. Iki pasaulio krašto”, „Konstruoti. Kitos realybės”, „Suvokti. Žmogus en face” ir „Mąstyti. Mimo zona”, jas papildo menininko biografijos ir įžvalgų apie fotografijos mediją inkliuzai.

Parodos organizatoriai: Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.

Parodos kuratorė Margarita Matulytė, koordinatorius – Darius Vaičekauskas.

Parodos partneriai: Tatjana Luckienė-Aldag, Šiaulių „Aušros” muziejus, Vito Luckaus fotografijos centras, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, VšĮ „Just a moment”.

Rėmėjai: Kultūros taryba, Klaipėdos miesto savivaldybė, S. Jokužio leidykla-spaustuvė, UAB „ONI grupė”, viešbutis „Amberton”.

Kūrinius parodai skolino: Tatjana Luckienė-Aldag ir Kotrina Vita Ozbek, Šiaulių „Aušros” muziejus.

Paroda veiks iki gegužės 31 d.

Parašykite komentarą