LEGO dizaino pasaulis: žaislų fabriko viduje. II dalis

 I dalį skaitykite čia.

LEGO dizaino skyrius. © LEGO Group nuotr.

LEGO dizaino skyrius. © LEGO Group nuotr.

Ką reiškia dirbti LEGO imperijoje? Tai reiškia dirbti darbą, kurį bent kas antras LEGO mėgstantis planetos gyventojas veikiausiai priskirtų svajonių užsiėmimo kategorijai. Tad šį kartą siūlome jums virtualią kelionę po „LEGO Group“ centrinę būstinę Bilunde, slaptą LEGO dizaino skyrių, įspūdingos architektūros LEGO inovacijų namus ir, žinoma, į patį LEGO fabriką ir sandėlius, kur kasdien pagaminama ir saugoma milijonai LEGO detalių.

Vieta, kurioje prasideda kelionė į LEGO imperijos vidų, yra „LEGO Group“ centrinės būstinės biuras, įsikūręs mažame Danijos mieste Bilunde, Jutlandijos pusiasalyje. Vos įėjęs pro centrinį stiklinį įėjimą, patenki į LEGO pasaulį, sukurtą iš įvairiausių dydžių kaladėlių. Čia LEGO pamatysi visur: ant lubų, ant grindų, ant sienų, ant lentynų. Visur, kur tik įmanoma ir, regis, neįmanoma.

Šiandien LEGO kūrybinį branduolį sudaro daugiau nei 150 dizainerių iš daugiau nei 20-ies pasaulio šalių. Dauguma jų yra baigę dizaino, meno ir achitektūros studijas, tačiau norint įsidarbinti LEGO būstinėje,  būtent toks išsilavinimas nėra privalomas. Anot LEGO vadovų, svarbiausia – padaryti įspūdį interviu metu ir įrodyti, kodėl esi vertas dirbti LEGO. Iš viso LEGO imperijoje, kurios padaliniai išsidėstę skirtingose pasaulio šalyse, dirba beveik 14 tūkst. žmonių, o LEGO galima nusipirkti daugiau nei 130 pasaulio šalių.

Palyginimui galima pridurti, kad dar 1943–1944 metais, kai buvo atstatytas visiškai sudegęs LEGO fabrikas Bilunde, jame dirbo vos 40 darbuotojų, kurie buvo ir kūrybininkai, ir gamybininkai, ir vadybininkai viename.

Slaptasis LEGO dizaino skyrius

LEGO dizaino skyrius veikia nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio. Tiesa, pažvelgus į 1962-ųjų LEGO dizaino departamento nuotrauką, viskas čia atrodo gerokai pasikeitę. Architektų darbo vietas primenančius erdvius stalus pakeitė kompiuteriai, o minimalistinį funkcionalų interjerą – žaismingas LEGO detalių pasaulis.

LEGO dizaino skyriuje nuolat pluša apie 150 dizainerių. Šis skyrius nėra viešai prieinamas dėl suprantamų priežasčių – juk čia glūdi didžiausios LEGO paslaptys. Tai lyg slapta laboratorija, prieinama tik jos darbuotojams. Tačiau kompanija pasidalino keliomis šios įstabios vietelės nuotraukomis.

LEGO turi net 58 skirtingas spalvas, tad LEGO dizaineriai, kas kartą kurdami naujus LEGO rinkinius, virtualius žaidimus ar filmus, turi pasukti galvą kurdami ne tik įdomų scenarijų, vientisą stilistiką, bet ir darnią spalvinę gamą. Tiesa, dar kultinis Walto Disney‘aus herojus ančiukas Donaldas suprato, kad vien tik darbas be žaidimų yra nuobodus reikalas. Tad LEGO dizaino skyriuje, be įspūdingų bibliotekų ir archyvų, yra ir nemažai pramogų galvai pravėdinti: pavyzdžiui, didžiulė čiuožykla-vamzdis suaugusiems, stalo futbolas bei kiti maži džiaugsmai.

Kur gimsta inovacijos

Dar viena labai įdomi vieta – tai „LEGO Innovation House“, 12 tūkst. kvadratinių metrų patalpa su aukštomis lubomis, šviesiomis erdvėmis ir moduliniais interjerais. Čia „gyvena“ apie 450 žmonių, tarp kurių yra LEGO dizaineriai, kūrybininkai ir vadovai.

LEGO inovacijų namai stebina ne tik savo interjeru, bet ir eksterjeru. Stačiakampės struktūros pastato architektūra yra įkvėpta LEGO kaladėlės, o fasadus paįvairina reguliuojami perforuoti ekranai, suteikiantys žaismingumo.

Tarp Europos, Meksikos ir Kinijos

LEGO kompanija šiuo metu turi keturis fabrikus: Danijoje, Vengrijoje, Čekijoje ir Meksikoje.

Danijoje, Bilundo fabrike pagaminama maždaug pusė visų LEGO kaladėlių, t .y apie 2,6 mlrd. detalių, taigi apie 3 mln. LEGO detalių per valandą arba 49 tūkst. vienetų per minutę! Čia veikia įvairios skaičiavimo ir liejimo mašinos, apdorojimo įrenginiai, dūzgia konvejeriai, vyksta kaladėlių sandėliavimas ir t. t. Vienu metu į vadinamąjį high bay sandėlį gali tilpti net 1,8 milijardo LEGO kaladėlių.

Naujajame LEGO fabrike tolimojoje Meksikoje, Monterėjuje, supakuojama vidutiniškai 1.5 mln. naujų LEGO rinkinių kas savaitę, o tai yra daugiau nei 480 mln. LEGO detalių. Be to, jau greitai naujas LEGO fabrikas atvers duris ir Kinijoje – šalyje, turinčioje didžiulę rinką, gyvena milijonai LEGO fanų.

Tuo metu Europoje, Čekijoje, Bohemijos regione esančiame viduramžių mieste Kladno, įsikūręs dar vienas LEGO fabrikas turi tiek lentynų LEGO kaladėlėms laikyti, kad  jas visas išrikiavus susidarytų 200 km ilgio juosta – galėtume išdėlioti jomis visą kelią nuo Vilniaus iki Kauno ir atgal.

Ketvirtojoje LEGO gamykloje Vengrijoje yra gaminamos LEGO DUPLO detalės, skirtos mažiesiems konstruktoriams. Čia kasdien pagaminama 2,5 mln. LEGO DUPLO detalių, kurias sudėję į vieną liniją, gautume 42 km – atstumą nuo Vilniaus iki Elektrėnų.

Sidnėjaus operos rūmai iš LEGO kaladėlių. © LEGO Group nuotr.

Sidnėjaus operos rūmai iš LEGO kaladėlių. © LEGO Group nuotr.

Iš viso praėjusiais metais buvo pagaminta per 55 mlrd. LEGO elementų. Tai reiškia, kad per minutę pasaulį išvysta apie 105 000 LEGO detalių, o per sekundę – 1750. Įspūdingi skaičiai, tiesa?…  Ši „statybų medžiaga“ praverčia įgyvendinant įvairiausius sumanymus. Tarp naujausių įspūdingiausių statinių iš LEGO detalių yra ir vieno iš XX a. architektūros šedevrų, Sidnėjaus Operos rūmų, modelis. Jam LEGO dizaineriai paruošė beveiki 3 000 detalių rinkinį…

LEGO „tešla“

Virė, virė košę vaikai atsilošę… LEGO – ne košė ir ne tešla, bet, tiesą sakant, gamybos proceso pradžioje atrodo panašiai. Tad kaip gi iš tikrųjų gaminamos LEGO kaladėlės? Iš pradžių plastikas yra kaitinamas 230-310 laipsnių temperatūroje, kol jo konsistencija tampa panaši į tešlos. Tada ši lyg konditeriniu švirkštu įšvirkščiama į formas ir apie 10 sekundžių spaudžiama keliasdešimt tonų sveriančiu presu. Tuomet belieka gaminį atvėsinti. Beje, kokybės standartai LEGO fabrikuose tokie aukšti, kad tikimybė, jog bus pagaminta brokuotų kaladėlių, yra beveik lygi nuliui – gali pasitaikyti vos 18-a brokuotų elementų iš milijono!

© LEGO Group nuotr.

Parašykite komentarą