Julijonas Urbonas kartu su VDA Dizaino inovacijų centru kuria unikalų įrenginį – centrifugą

Inovatyvus, unikalaus dizaino lietuvių kuriamas pramoginis įrenginys suteiks naujų idėjų pasauliniam pramogų verslui, kultūros renginiams bei naujų spalvų viešosioms erdvėms, tvirtina jo kūrėjų komanda. Nors galutinis produktas pasaulį išvys po kelerių metų, jau dabar galima kalbėti apie vertę, kurią naujasis įrenginys sukurs kitiems kūrybinių industrijų verslams.

Julijonas Urbonas. Dualhead.lt nuotr.
Julijonas Urbonas. Dualhead.lt nuotr.

Centrifugos idėją Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centrui pasiūlė pasaulyje jau žinomo projekto „Eutanazijos kalneliai“ autorius, menininkas, inžinierius, Lietuvos erdvės agentūros įkūrėjas Julijonas Urbonas, šiemet Lietuvai su nauju projektu atstovausiantis Venecijos architektūros bienalėje.

Pasak J. Urbono, kuriant naująjį įrenginį pirmiausiai galvota apie pasaulinius kultūros renginius, parodas ar konferencijas, tarpdisciplininio meno festivalius ir koncertus, kuriuose centrifuga galėtų veikti kaip unikali platforma skirtingiems atlikėjams išbandyti muzikavimą pakeistos gravitacinės jėgos aplinkoje. Taip pat kūrinį bus galima pritaikyti ir atrakcionų parkuose bei miestų viešosiose erdvėse.

„Atrakcionas buvo projektuojamas sutelkiant ypatingą dėmesį į estetiką, lyg centrifuga būtų skulptūra ir ją būtų galima naudoti nebūtinai atrakcionų parke ir net nebūtinai supantis. Tokia „kinetinė skulptūra“ galėtų stovėti vietoje statiškų monumentų miestų aikštėse ar kitose viešosiose erdvėse, juo labiau kad visose Baltijos šalyse jaučiamas nekilnojamojo turto vystytojų susidomėjimas inovatyviais viešųjų erdvių sukultūrinimo sprendimais ir ypač interaktyviomis idėjomis“, mintimis dalijasi J. Urbonas.

Suteiks „pakibimo“ pojūtį

Kūrėjų komanda projektuoja dviejų skirtingų talpų modelius, kuriuose neįtikėtinus pojūčius galės patirti atitinkamai 24 ir 60 žmonių.

Centrifugos maketas. Dualhead.lt nuotr.
Centrifugos maketas. Dualhead.lt nuotr.

„Atrakcionas sudarytas iš besisukančio būgno ir stabilios platformos. Besisukančioje centrifugoje sukuriama dirbtinė gravitacija, todėl žmones, atsistojusius būgno viduje prie sienelių, išcentrinė jėga stipriai pritrauks taip, kad jie galės judėti sienele kojomis nesiekdami grindų, tarsi „pakibę“, o besisukdami patirs ir Koriolio efekto jėgos potyrius. Tuo metu centrifugos centre įrengtoje scenoje galės vykti koncertai, paskaitos ir kiti renginiai“, – pasakoja J. Urbonas.

Dabar, kai jau sukurtas veikiantis kūrinio maketas, kitas žingsnis bus pagaminti ir išbandyti bei sertifikuoti atrakciono-centrifugos prototipą.

Galima gaminti ir Lietuvoje

Atrakciono-centrifugos besisukantis būgnas konstruojamas iš 8 tarpusavyje susijungiančių, permatomų žiedlapio formos sienelių, siekiant, kad matytųsi kuo mažiau tvirtinimo, jungiamųjų detalių, o platforma, būgnas ir stogas sudarytų vieningą darnią kompoziciją. Pagal projektą, atrakcionas-centrifuga bus 5 m skersmens ir 6 m aukščio.

Pasak naujų produktų kūrimo ir atnaujinimo, komercinimo paslaugas teikiančio VDA Dizaino inovacijų centro direktoriaus Mariaus Urbanavičiaus, šį sudėtingą inžinerinį kūrinį bus galima gaminti Lietuvoje, išnaudojant mūsų šalies verslo ir pramonės potencialą.

„Inžinerines įrenginio dalis jau šiandien galėtų pagaminti Lietuvos įmonės, gaminančios specifinius įrenginius, pavyzdžiui, kranus. Kiek sudėtingiau su žiedlapio formos sienelėmis, kurias norėtume gaminti iš organinio stiklo. Jo gamybos technologijos Lietuvoje kol kas neturime, tačiau svarstoma susikurti, nes technologija gaminiams formuoti vakuuminiu būdu nėra sudėtinga, o ją vėliau galėtume naudoti gaminant ne tik centrifugos sieneles, bet ir kitas labai dideles detales“, – kalba M. Urbanavičius.

Fizinis atrakciono maketas, kuris bus pristatomas šiemet vyksiančios Venecijos architektūros bienalės Lietuvos paviljone, masteliu 1:20 sukurtas iš sąlyginių medžiagų: jo detalės atspausdintos 3D spausdintuvu, nušlifuotos ir surinktos. Maketas atkartoja esmines atrakciono konstrukcines ir estetines dalis bei turi demonstravimui skirtą platformą, jo sukimosi greitis atkartoja inžinerinius skaičiavimus ir suteikia galimybę pademonstruoti išcentrinės jėgos poveikį žmonių muliažams.

Atrakciono-centrifugos kūrimo komandoje dirba menininkas J. Urbonas, Vilniaus dailės akademijos, VDA Dizaino inovacijų centro, UAB „Kranų technika“ bei VšĮ „Rupertas“ atstovai.

VDA Dizaino inovacijų centro informacija

Parašykite komentarą