„Sūduvis“ Kalėdoms pasipuoš ukrainietės menininkės instaliacija

Klaipėdos centre liepos pabaigoje atidarytas lankymui laivas-muziejus „Sūduvis“, jau tapęs neatsiejamu uostamiesčio akcentu, keičia kursą ir tampa objektu, traukiančiu kultūrą. 2022 m. gruodžio 22 d., ketvirtadienį, 16 val. laive-muziejuje M52 „Sūduvis“ pristatoma erdvinių objektų instaliacija „Susidūrimas“. Jos kūrėjai – Natalija Didenko (Kyjivas) ir Martynas Jankevičius (Klaipėda).

Natalija Didenko. Instaliacija „Susidūrimas“ (fragmentas). Ninos Puteikienės nuotr.
Natalija Didenko. Instaliacija „Susidūrimas“ (fragmentas). Ninos Puteikienės nuotr.

Natalijos ir Martyno laive eksponuojama instaliacija – erdviniai balto švytinčio plastiko objektai. Iš pirmo žvilgsnio jie gali priminti gėlių žiedus, tačiau abstrakti jų forma ves kiekvieną prie asmeniškų asociacijų. Instaliacija konstruojama kontrasto principu: objektai sukelia trapumo ir pažeidžiamumo įspūdį, laivas savo forma, medžiagiškumu ir spalva – stabilumo, atšiaurumo. Geopolitiniame kontekste šie kūriniai pražysta tarsi vilties gėlės.

Menininkė Natalija Didenko į Lietuvą atvyko iš Kyjivo bėgdama nuo karo Ukrainoje. Iš pradžių gyveno Vilniuje, paskui Klaipėdoje, o dabar gyvena ir dirba Palangoje. Raižinius iš plastiko ji kuria spontaniškai ir intuityviai. Laivą apkabins dešimt baltų objektų-raižinių. Parodos kuratorius Martynas Jankevičius kuria parodos architektūrą, planavimo ir šviesos ritmiką.

Menininkei artima šokio plastika, ją yra pakerėjęs tango. Savo reakciją į tai, kas vyksta aplinkui, ji pradėjo vadinti šokiu su realybe.

Pasak kultūrininkės, menininkės Sondros Simanos, prasidėjus karui, Natalijai gyventi pagal jai įprastas ir pažįstamas gyvenimo schemas tapo nebeįmanoma. Galima kovoti, priešintis pokyčiams, verkti ar slėptis, tačiau galima, kaip Natalija, kiekvieną dieną atsiduoti nežinomybei, leistis vedamai tango ritmu ir atsiliepti širdyje degančia liepsna. Net baisus karas neužgesina žmogaus širdies. Natalija renkasi liepsnoti, šokti ir nieko nesitikėti.

„Tebūnie, sušokime gyvenimą laive“, – pasakė Natalija, kai fotografas ir parodų kuratorius, menininkas Martynas Jankevičius pasiūlė surengti jos objektų-raižinių parodą buvusiame kariniame laive „Sūduvis“.

Laivas-muziejus stovi gražiausioje Klaipėdos vietoje, Dangės krantinėje prie Pilies tilto. Yra puikiai matomas iš visų pusių ir netgi iš aukštai. Jo lokacija – ideali, neatsitiktinai tai pastebėjo Martyno akis prieš pasiūlant leistis į drąsią laivo transformaciją.

Laivas-muziejus M52 „Sūduvis“. Alfonso Mažūno nuotr.
Laivas-muziejus M52 „Sūduvis“. Alfonso Mažūno nuotr.

Laivas išminuotojas M52 „Sūduvis“, 22 metus atitarnavęs Lietuvos karinėse jūrų pajėgose, prieš tai nuo 1958 m. veikęs Vokietijos kariniame laivyne, yra pagamintas ne iš geležies, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, o iš medžio, kad galėtų surasti vandenyje besislapstančias minas ir jas neutralizuoti. Jo korpusas – iš braziliško ąžuolo, dekoruotas raudonmedžiu, o deniai – iš natūralaus tikmedžio, laivo įrenginiai pagaminti iš nemagnetinio metalo. Kas gali būti įdomiau ir netikėčiau, kaip įžengti į tokį laivą su pačiais balčiausiais ketinimais. Sondra Simana šią instaliaciją įvardija kaip vilties ir pergalės ženklą mūsų mieste.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Parašykite komentarą