Raimondo Baškio drožinių paroda „Užgavėnių medinukai“

Nuo 2022 m. vasario 8 d. Klaipėdos Meno kiemo dirbtuvių (Daržų g. 10) vitrinoje bus eksponuojama Raimondo Baškio drožinių paroda „Užgavėnių medinukai“. Ekspozicijoje išvysite įvairių medžio drožybos darbų Užgavėnių tematika.

Raimondo Baškio medinukas. Organizatorių archyvo nuotr.
Raimondo Baškio medinukas. Organizatorių archyvo nuotr.

R. Baškio drožiniai įvairūs tiek dydžiais, tiek temomis, tiek ir meninio pateikimo formomis. Pavyzdžiui, įvairios medinės kaukės bei velniukai, ko gero, bus atėję iš liaudiškosios Užgavėnių tradicijos. Tačiau, kaip ir dera tikram liaudies kūrėjui, R. Baškys kiekvieną kaukę ar siužetą interpretuoja savaip, „pridėdamas nuo savęs“. Tai – talento ženklas. R. Baškys drožia ne tik chtoniškų būtybių kaukes, bet ir tradicinius sakralinius siužetus, nevengia buitinių bei literatūrinių personažų, savotiškų mizanscenų.

„Kiek prisimenu save – kišenėje visada turėjau peiliuką, kurį vėliau keitė kaltai, įrankiai ir staklės. Ieškojau šakos ar medžio pliauskos ir drožinėjau, prišiukšlindamas namus skiedromis. Gimė kūriniai, maži ir didesni. Tai tęsėsi ir studijų metais Kaune, neatsitiktinai pasirinkau medžio apdirbimo technologijos specialybę tuometiniame Kauno politechnikos institute. Ir pirmąją darbovietę pasirinkau neatsitiktinai – Liaudies kūrybos gaminių įmonę „Minija“ Plungėje, kuri anuomet buvo garsi medžio drožėjų gausa ir jų darbais“, – pasakoja R. Baškys.

Šiuo metu parodos autorius dirba Kuršėnų kūrybos namuose vyriausiuoju mokytoju, moko vaikus dailiųjų amatų, drožybos. Taip pat ir Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre tradicinių amatų veiklų organizatoriumi. R. Baškys yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys; įvairių parodų dalyvis, pelnęs Šiaulių apskrities Geriausio metų liaudies meistro vardą – „Aukso vainiko“ pirmosios vietos diplomą. 2018 m. išleido savo darbų fotoalbumą „Raimondo Baškio medinukų pasaulis“. 2020 metais už ilgametę kūrybinę veiklą, puoselėjant tautodailės tradicijas, kūrėjui suteiktas Šiaulių rajono savivaldybės „Metų tautodailininko“ vardas.

Pasak tautodailininko, „kiekvieno drožėjo tikslas – išdrožti kažką gražaus ir prasmingo. Iš rąsto, pliauskos ar kelmo išmeti tai, kas nereikalinga – skiedras, nes būtent jose glūdi viso kūrinio sėkmė. Gimsta kūrinys – tarsi medžio gyvenimo pratęsimas“. Įdomu ir tai, kad R. Baškys savo sodyboje Kuršėnuose 2008 m. įkūrė Medinukų muziejų, o tokių muziejų kūrimasis Lietuvoje paliudija tautodailės gyvybingumą, naują kultūros raiškos pobūdį.

Kviečiame ateiti prie Klaipėdos Meno kiemo dirbtuvių (Daržų g. 10) vitrinos ir pasigėrėti šiais ypatingais tautodailininko praregėjimais, atsispindinčiais medyje.

Paroda veiks iki kovo 1 d.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Parašykite komentarą