Klaipėdos dailės muziejuje – Henriko Šalkausko kūrybos paroda

LNDM Klaipėdos dailės muziejuje (Liepų g. 33) veikia išeivio, Australijoje pripažinto menininko Henriko Šalkausko (1925–1979) kūrybos paroda iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių. Joje eksponuojami 1959–1978 m. tapybos ir grafikos technikomis sukurti darbai.

Henrikas Šalkauskas. Kompozicija. 1964 m. Popierius, šilkografija
Henrikas Šalkauskas. Kompozicija. 1964 m. Popierius, šilkografija

H. Šalkauskas gimė Kaune, baigė „Aušros“ berniukų gimnaziją. Pirmaisiais Antrojo pasaulinio karo metais išvyko iš Lietuvos, studijavo menus Vokietijoje. 1949 m. išvyko į Australiją, nuo 1951-ųjų kartu su motina gyveno Sidnėjuje, kur pamažu įsitraukė į tenykštį dailės gyvenimą.

Dailininkas paliko ryškų pėdsaką XX a. II pusės Australijos grafikos mene. Jis kūrė medžio ir linoraižinius, monotipijas, eksperimentavo su spalvotomis technikomis. Šilkografijos technika patraukė H. Šalkauską naujomis spaudos galimybėmis, o ja sukurti darbai buvo apdovanoti garsiausiuose tarptautiniuose grafikos meno forumuose Tokijuje, Liublianoje, San Paule.

Menininko karjeros viršūne laikomi 1962–1963 m., kuomet įvyko kūrybinis persilaužimas ir H. Šalkauskas pasitraukė į akvarelinę kūrybą. Jo kuriamos monumentalios kompozicijos puikiai derėjo su lakoniška atlikimo forma, santūria, beveik monochromine spalvine gama, trapia akvarelės technika. Anot paties H. Šalkausko, svarbiausi jam visuomet buvo du atspirties taškai – gamta ir neobjektyvi, laisvai kuriama forma.

Sidnėjaus dailininkas H. Šalkauskas savo modernia kūryba reikšmingai paveikė Australijos profesionalųjį meną ir buvo įvertintas Australijoje bei užsienyje.

Paroda veikia iki 2021 m. rugpjūčio 1 d.

Parašykite komentarą