Klaipėdos centre stovinčiame „Sūduvyje“ apsigyveno meniški vaiduokliai

Klaipėdos centre Dangės upėje stovintis laivas-muziejus M52 „Sūduvis“ jau kuris laikas traukia akį jame įkurdintais meno objektais. Kas tai per objektai, bus galima sužinoti 2023 m. sausio 5 dieną, ketvirtadienį, 15.30 val. Tuomet vyks erdvinių objektų instaliacijos „Susidūrimas“ atidarymas. Jos kūrėjai – menininkė iš Ukrainos Natalija Didenko ir kuratorius Martynas Jankevičius.

Natalija ir Martynas laive tarpušvenčiu įrengė instaliaciją – erdvinius balto švytinčio plastiko objektus. Vieniems jie primena kiek išdraikytus gėlių žiedus, kitiems – vaiduoklius. Abstrakti jų forma kiekvieną ves prie asmeniškų asociacijų. Instaliacija konstruojama kontrasto principu: objektai sukelia trapumo ir pažeidžiamumo įspūdį, laivas, savo forma, medžiagiškumu ir spalva – stabilumo, atšiaurumo. Geopolitiniame kontekste šie kūriniai pražysta tarsi brutalios realybės deformuotos, bet vis dėlto – vilties gėlės.

Menininkė Natalija Didenko į Lietuvą atvyko iš Kyjivo bėgdama nuo karo Ukrainoje. Iš pradžių gyveno Vilniuje, paskui Klaipėdoje, o dabar gyvena ir dirba Palangoje. Raižinius iš plastiko ji kuria spontaniškai ir intuityviai. Laive N. Didenko įkurdino dešimt baltų objektų-raižinių. Parodos kuratorius Martynas Jankevičius sukūrė parodos architektūrą.

Menininkei artima šokio plastika, ją yra pakerėjęs tango. Savo reakciją į tai, kas vyksta aplinkui, ji pradėjo vadinti šokiu su realybe.

„Tebūnie, – sako Natalija, – sušokime gyvenimą laive“, kai fotografas ir parodų kuratorius, menininkas Martynas Jankevičius pasiūlė jai surengti parodą buvusiame karo laive „Sūduvis“.

Laivas-muziejus stovi gražiausioje Klaipėdos vietoje, Dangės krantinėje prie Pilies tilto. Yra puikiai matomas iš visų pusių ir netgi iš aukštai. Jo lokacija – ideali, neatsitiktinai tai pastebėjo Martyno akis, prieš pasiūlant leistis į drąsią laivo aplinkos transformaciją.

Laivas išminuotojas M52 „Sūduvis“, 22 metus atitarnavęs Lietuvos karinėse jūrų pajėgose, prieš tai nuo 1958 m. veikęs Vokietijos kariniame laivyne, yra pagamintas ne iš geležies, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, o iš medžio, kad galėtų surasti vandenyje besislapstančias minas ir jas neutralizuoti. Jo korpusas – iš braziliško ąžuolo, dekoruotas raudonmedžiu, o deniai – iš natūralaus tikmedžio, laivo įrenginiai pagaminti iš nemagnetinio metalo.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Parašykite komentarą