KKKC Parodų rūmuose – Gruzijos šiuolaikinio meno paroda

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras miestui ypatingus Lietuvos kultūros sostinės metus pradeda Parodų rūmuose sausio 19 d., ketvirtadienį, 17 val. atidaroma Tbilisio šiuolaikinio meno centro kuruojama Gruzijos šiuolaikinio meno paroda „Spying Future / Spėjant ateitį”. Klaipėdos ir visos Lietuvos kultūrai svarbaus įvykio dalyviais taps ne tik miesto vadovai, bet ir Gruzijos ambasados Lietuvoje nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė J. E. ponia Khatuna Salukvadzė.

kvartali

Gruzijos šiuolaikinio meno paroda „Spying Future / Spėjant ateitį“. Gigi Guledani, iš ciklo “Levitacija”, 2016

Prieš dvejus metus Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro pradėtą bendradarbiavimą su Tbilisio šiuolaikinio meno centru įprasmino paroda-diskusija apie sąmoningai pasirinktą prezentacijos konstruktą, kuris būtų įdomus ir aktualus daugeliui mūsų – nepaisant patirčių, iliuzijų ar planų.

Menininkai fiksuoja laiko slinktį bei identiteto transformacijas, pasireiškiančias konkrečiame sociopolitiniame kontekste. Kūriniuose susiduria realybė ir fikcija, išgalvotų ir tikrų istorijų sąsajos grindžiamos archeologija, etnografija, istoriniu paveldu, šiuolaikiniu dizainu.

Projekto temą parodos kuratoriui, Tbilisio šiuolaikinio meno centro vadovui Wato Tsereteli padiktavo KKKC Parodų rūmų erdvės, savo formomis, linkiais ir stoglangiais, panašiais į iliuminatorius, jam priminusios kosminį erdvėlaivį. Todėl menininkams (grafikams, rašytojams, dizaineriams, architektams, tapytojams, skulptoriams ir kt.) buvo pasiūlyta savo darbais reflektuojant ateitį, intensyviau išgyventi nūdienos aktualijas.

Pasak vieno iš projekto dalyvių Koka Ramishvili, posovietinėje erdvėje iki šiol pastebimas didžiulis mokslinės fantastikos žanro stygius. Tarytum sovietinė invazija į realybę anuomet būtų okupavusi ir vėlesnių kartų fantazijos sferą. Todėl ateities spėjimas visuose laiko ir erdvės parametruose prilygsta meno projektui, kuriuo siekiama peršokti mus supantį chaoso ir absurdo liūną bei pateikti pasauliui kažką, kas nei materialiu, nei dvasiniu lygmeniu prieš tai neegzistavo. Šis procesas yra neišvengiama realybės projekcija į ateitį, kurią įgyvendina menininkas, kurdamas dabarties ir nujaučiamo rytojaus koliažą.

Projektas „Spying Future / Spėjant ateitį” susideda iš viena kitą papildančių, ekspozicinėje erdvėje natūraliai komponuojamų temų, čia pat salėse kuriamų kūrinių, kurie sudaro galimybę patirti šiuolaikinio Gruzijos meno koncepcijų raidą, meno ir paties menininko statuso visuomenėje evoliuciją.

Pasak parodos kuratoriaus, buvo šiek tiek netikėta, kad visi pakviestieji projekte dalyvauti menininkai galvoja apie realią ateitį, o ne kokią nors fikciją. Jie kūrė ateitį, tarsi ji būtų čia ir dabar, savo kūriniais ateitį perkėlė į dabartį. Kūrė realybę. Tai labai svarbu Gruzijos visuomenei, kurios dauguma yra vis dar įklimpusi praeityje. Ši visuomenė – tai kol kas „savęs nerealizavusi” visuomenė, kur daugelis žmonių tarsi negyvena realiu laiku.

Paradoksalu yra tai, kad būtent Klaipėda išprovokavo Tbilisį susimąstyti, kas šiam miestui ir jo gyventojams yra labai svarbu. Parodoje dominuoja Gruzijos kasdienybei būdingos socialinės temos, kūrybinio bendradarbiavimo strategijos, kuriomis remiasi Tbilisio šiuolaikinio meno centras. Jas realizuoti šiuo metu Gruzijoje yra pačios palankiausios sąlygos. Vyksta postsovietinio mentaliteto transformacija, žmonės pradeda suvokti savąjį identitetą, naujai atrasti ir vertinti Gruzijos gamtos, kultūros ir žmogiškuosius išteklius. Tbilisio šiuolaikinio meno centras aktyviai įsitraukė į šį kaitos procesą – bendradarbiaudamas su Gruzijos valdžios atstovais, ėmėsi misijos keisti šalį. Savo kūrybines idėjas iš uždarų meno galerijų menininkai perkelia į realų pasaulį: kuria projektus viešosiose erdvėse, atgaivina muziejus, regionuose steigia kultūros centrus, užsiima visuomenės švietimu ir naujosios kartos edukacija. Menininkai tampa aktyviais mediatoriais, kūrybiškos ateities retransliatoriais visuomenei.

Parodoje dalyvauja: David Giorgadze, Nino Chubinishvili, Dima Dadiani, Mamuka Samkharadze, Mamuka Japharidze, Nino Sekhniashvili, Giorgi Maghradze, Gio Sumbadze, Gigi Guledani, Tornike Chapodze, Koka Ramishvili, Manuchar Okrostsvaridze, Gela Kuprashvili, Irina Jibuti, Tamar Chaduneli, Ana Chaduneli. Kuratorius – Wato Tsereteli.

Parodos pristatymą Tbilisyje parėmė Gruzijos mokslo ir švietimo ministerija.

Paroda veiks iki 2017 m. vasario 19 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val.

Parašykite komentarą