Jūratės Mykolaitytės tapyba Baroti galerijoje

2019 m. kovo 29 d. (penktadienį) 18 val. Baroti galerijoje (Aukštoji g. 12, Klaipėda) atidaroma Jūratės Mykolaitytės tapybos darbų paroda.

Jurate_Mykolaityte_Be_pavadinimo_2018

Jūratė Mykolaitytė, „Be pavadinimo”, 2018 m.

Vilnietės tapytojos Jūratės Mykolaitytės kūrinių paroda Baroti galerijoje – ne pirma Klaipėdoje. Tačiau kaskart ji tampa įsimintinu įvykiu.

Šiuolaikinėje lietuvių tapyboje Jūratės Mykolaitytės kūryba stovi tarsi nuošalyje koloristinių tradicijų, abstrakcijų, o juo labiau nuo naujojo meno apraiškų. Jos tapyba išsiskiria savitu požiūriu į objektą ir jo interpretaciją. Dailininkės paveiksluose dominuoja siurrealistiškai perkurtas, intelektu ir intuicija pagrįstas literatūrinis pasakojimas, virstantis „kita realybe”, detalus piešinys, plonasluoksnė tapymo maniera, monochrominis koloritas, kur svarbiau už spalvą yra šviesos ir šešėlių santykiai.

Pagrindinis jos paveikslų „herojus” – fantastinis miestas, kuriame atpažįstami ne tik realūs Vilniaus, dažniausiai Užupio, motyvai, kurie virsta vizijomis, sapnais, regėjimais, svajonėmis. Meistriškai tapoma tikrovė, sukeičiant daiktų ypatybes, realius vaizdus gretinant su iliuziniais, pagimdo kitą realybę – fantastinį miestą. Šis miestas – tarsi postcivilizacinė nuojauta: fantasmagoriški statiniai, tąsūs tarsi ištirpęs vaškas, o tarp jų įsiterpę netikėtų proporcijų peizažo ir natiurmorto elementai prilygsta architektūriniams motyvams.

Pastaruoju metu J. Mykolaitytės kūryboje itin aktualus plokštumos ir erdvės santykis. Regis, dvimatėje drobėje dailininkei darosi pernelyg ankšta. Ji ir anksčiau nevengė „išeiti” už paveikslo ribų – kartu su a. a. Klaudijum Petruliu ir Algirdu Petruliu jie pirmieji ėmė tapyti laikrodžius, kompozicijas dėliojo iš keleto drobių ir pan. Tačiau pastaruoju metu, keičiant paveikslo formatą, sukuriamas savarankis kinetinis tapybos objektas, kurio besikeičiantis vaizdas kaskart įgyja naujų interpretacijų.

Nepaprastai erdvi J. Mykolaitytės meninė vaizduotė žiūrovams teikia ne tik estetinį malonumą, bet ir peno apmąstymams. Būdama atidi vizionierė, savo kūryboje ji sąmoningai pasitelkia fikcinį pasakojimą. Neatsitiktinai didelį dėmesį menininkė teikia kūrinių pavadinimams (dažniausiai labai lakoniškiems), kurie yra savotiška nuoroda, padedanti žiūrovams pasinerti į siurrealistinį jos paveikslų naratyvą.

Dailėtyrininkė dr. Danutė Zovienė

Apie autorę

Jūratė Mykolaitytė studijavo Lietuvos valstybiniame dailės institute tapybos specialybę (1972–1978), nuo 1979 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje (Ukrainoje, Suomijoje, Liuksemburge, Vengrijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Latvijoje, Čekijoje, Graikijoje, JAV, Rusijoje, Turkijoje, Danijoje, Kinijoje), surengė arti pusšimčio individualių parodų. Nuo 1988 m. J. Mykolaitytė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, jos kūriniai saugomi Lietuvos dailės muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Maskvos dailės fonde, Dodge muziejuje Detroite, jų turi įsigiję privatūs asmenys Lietuvoje bei užsienyje.

Paroda veiks iki balandžio 24 d.

Baroti galerijos informacija

Parašykite komentarą