Elenos Adomaitienės primityvistinės tapybos paroda „Gyvenimo vaizdeliai“

Klaipėdos etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10) nuo 2022 m. spalio 13 d. eksponuojama Elenos Adomaitienės (1930–2019) primityvistinės tapybos paroda „Gyvenimo vaizdeliai“.

Elenos Adomaitienės tapyba
Elenos Adomaitienės tapyba

E. Adomaitienė paveiksluose atkuria senojo lietuviško kaimo gyvenimą, juose atgyja valstietiškos sodybos vaizdas su jos gyventojais, vienur užsiėmusiais kasdieniais darbais, kitur – švenčiančiais vestuves, Užgavėnes. Jos paveikslams būdinga kompozicinė darna, kolorito jausmas, o drauge ir jautrus, vaikiškai nuoširdus išsipasakojimas. Beveik visų paveikslų  jungiamasis elementas yra aplinkos vaizdas: žmonių gyvenimas, įvykiai vyksta gamtos fone, kuriame visada yra medžiai, krūmai, gėlės, žolės, debesys.

E. Adomaitienė gimė 1930 m. Vervedžių kaime tarp Papilės ir Akmenės. Ištekėjusi išėjo gyventi į Akmenę. Kasdieniai darbai, vaikų auginimas, namo statyba – toks eilinės lietuvės moters gyvenimo kelias. Ir nežinia, kaip būtų susiklosčiusi tolesnė eiga, jei ne sūnaus Stasio pomėgis piešti ir jo mokslas Telšių dailės technikume. Sūnaus paraginta tapyti pradėjo, kai jai buvo 53-eji, prieš pat pensiją. Sukurta per 100 darbų. Autorė buvo apdovanota Pauliaus Galaunės premija (1992 m.), Respublikine Adomo Varno premija (1992 m. ir 1996 m.), jai skirta Kultūros ministerijos Valstybinė stipendija (2003 m.).

Stanislovas Adomaitis prisimena: „Patapius ant paletės likdavo dažo, o mama iš žemaitiško taupumo paimdavo tą likutį ir sutepdavo ant mano paveikslo, dažniausiai labai ne vietoj. Tai aš jai daviau kartoną, kad pati galėtų paišyt, ką nori. Mama mažai kalbėdavo, bet buvo labai darbšti. Aš tapyti pradėjau dešimt metų anksčiau už mamą, kai man tebuvo vienuolika metų. Mama paveikslus komponavo pagal save. Pradeda tapyt ir galvoja: aha, čia dar yra vietos, čia arkliuką nupaišysiu, žmonės turguj krepšiuose triušius laikydavo, tai ji tuose krepšiuose ausiukių išlindusių pripaišo. Visa ko būdavo, balaganais ji vadindavo. Ji dar prisiminė tuos turgus, o aš jau nebuvau jų matęs. Viską tapė iš atminties, iš prisiminimų. Kur atlaidai kokie, kur darbai.“ Sūnaus ir mamos tandemas – unikalus Lietuvos dailės fenomenas. Įvyko nuostabus dalykas: sūnus – profesionalus dailininkas sužadino mamos – paprastos moters kūrybinius polinkius, padėjo jai atsiskleisti ir tapti visaverte Lietuvos dailės atstove.

Ši Klaipėdos etnokultūros centre eksponuojama paroda žiūrovus nukels į jaukų lietuvišką kaimą, pilną džiugaus rūpesčio ir darbštumo. Tai pirmoji, po autorės iškeliavimo amžinybėn, išvažiuojamoji Elenos Adomaitienė tapybos darbų paroda. Visas kūrybinis palikimas saugomas Akmenos krašto muziejuje.

Paroda veiks iki lapkričio 18 d.

Lankymo valandos: II–V nuo 10 iki 16 val.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Parašykite komentarą