„BLIND DATE”: vizualųjį meną lytėjimu gali atrasti ir klaipėdiečiai

Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje visuomenei pristatyta XX a. Lietuvos dailininkų paveikslų reljefinių reprodukcijų serija „BLIND DATE” (liet. „Aklas pasimatymas”) atvyko ir į Klaipėdą, Prano Domšaičio galeriją.

Blind_date2

„BLIND DATE“. Organizatorių nuotr.

Parodą sudaro ir paveikslų originalai, ir jų taktilinės reprodukcijos, sukurtos skulptorių Jono Aničo ir Mato Janušonio, konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga bei ilgametę patirtį šioje srityje turinčiais Italijos specialistais. Šiuos reljefinius kūrinius galima liesti rankomis ir taip suprasti paveikslo turinį.

Paroda „BLIND DATE” pirmiausiai skirta regos negalią turintiems žmonėms, sudarant jiems sąlygas praplėsti žinias ir suvokimą apie nacionalinį dailės paveldą, taip ugdant asmenines meninio suvokimo kompetencijas. Kartu tai reta galimybė kitu pojūčiu – lytėjimu – atrasti vizualaus meno kūrinį.

Blind_date

„BLIND DATE“. Gedimino Savickio nuotr.

Pasak vieno iš parodos kuratorių Mato Drukteinio, projektas jau įgyvendino bent vieną iš jam iškeltų tikslų – suaktyvino diskusijas apie kultūros ir meno prieinamumą žmonėms, turintiems regos negalią. „Dabar norime, kad su Lietuvos daile aklame pasimatyme susipažintų ir lytėjimo pojūčiu vizualaus meno pasaulį atrastų ne tik sostinės, bet ir kitų Lietuvos miestų bendruomenės. Kelionę pradedame nuo Klaipėdos bei tikimės, kad paroda aplankys ir kitus pagrindinius šalies miestus”, – apie planus kalba M. Drukteinis, kviesdamas uostamiesčio bei viso Vakarų Lietuvos regiono neregių ir silpnaregių bendruomenę pasinaudoti proga patyrinėti taktilinius kūrinius ir praplėsti savo žinias.

Parodoje pristatoma dešimt XX a. Lietuvos dailininkų tapybos paveikslų ir jų taktilinės reprodukcijos. Ekspozicija veda per skirtingus praėjusio amžiaus dailės judėjimus, sambūrius ir kviečia patyrinėti kūrinius, reprezentuojančius svarbius pokyčius Lietuvos tapyboje. Tradicinius žanrus – peizažą, portretą – keis „dekonstruotas” paveikslas, siurrealistinė vizija ir konceptuali tapyba. Susipažinsite su socialinės tematikos kūriniais, avangardo eksperimentais, naujų idėjų paieškomis ir komentarais dailės klasikai.

Blind_date1

„BLIND DATE“. Organizatorių nuotr.

Prano Domašaičio galerijos direktorės Kristinos Jokubavičienės teigimu, Klaipėdoje jau yra buvę panašių taktilinių parodų, bet galerijoje tokia – pirmoji. „Tikiu, kad menas turi būti prieinamas kuo platesnei auditorijai, taip pat ir žmonėms, turintiems vienokią ar kitokią negalią, patiriantiems socialinę atskirtį. Galerijos muziejininkės šiai parodai parengė specialius edukacinius užsiėmimus, skirtus žmonėms su regos negalia ir, žinoma, visiems daile besidomintiems lankytojams”, – pasakojo K. Jokubavičienė.

Parodos kuratoriai – Agnė Matulevičiūtė, Matas Drukteinis, Eglė Nedzinskaitė. Organizuoja VšĮ „Krantas”, VšĮ „Meno genas” ir Nacionalinė dailės galerija.

Paroda veiks iki 2018 m. gegužės 20 dienos.
Prano Domšaičio galerijos darbo laikas: antradieniais–šeštadieniais 12–18 val., sekmadieniais – 12–17 val.

Parašykite komentarą