„ArtVilnius’22“ programa: 70 galerijų ir institucijų, 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių

Kartą per metus tris dienas Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ Vilniuje pristatomas geriausias šalies ir tarptautinis šiuolaikinis menas. Meno mugė „ArtVilnius’22“ kviečia atvykti į „Litexpo“ spalio 7–9 d. – organizatoriai pristato ilgai rengtą meno galerijų, institucijų ir menininkų programą.

Meno mugė „ArtVilnius“. Organizatorių archyvo nuotr.
Meno mugė „ArtVilnius“. Organizatorių archyvo nuotr.

Šiemet jau tryliktą kartą vykstančios meno mugės „ArtVilnius’22“ tema – ekologija, ypatingą dėmesį skiriant instaliacijos ir skulptūros žanrams. Mugės viešnia – Ukraina, kurios menininkų kūryba bus pristatyta įvairiuose programos segmentuose.

„Šiemet labai visus kviečiame į „ArtVilnius“ ir prašome palaikyti Ukrainos menininkus, padėti jiems išgyventi šį sunkų laikotarpį ir įsigyti ukrainiečių menininkų kūrinių, kuriuos galėsite padovanoti muziejams, palikti ateities kartoms kaip mūsų vienybės simbolį“, – teigė „ArtVilnius“ vadovė ir Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė.

„Litexpo“ trijose pagrindinėse salėse ir lauke, iš viso 12 000 kv. m plote, vyksiančios mugės programoje dalyvaus 70 meno galerijų ir institucijų, 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių.

Galerijų programa

Ievgen Petrov. Red ball. Akvarelė, popierius. 100x70 cm. Pristato galerija TSEKH (Kijevas / Vilnius).
Ievgen Petrov. Red ball. Akvarelė, popierius. 100×70 cm. Pristato galerija TSEKH (Kijevas / Vilnius). 

„ArtVilnius’22“ stenduose lankytojai sutiks savo pamėgtas galerijas „Okapi“ (Estija), „Māksla XO“ (Latvija), „Nivet Carzon“ (Prancūzija), Lietuvos „The Rooster gallery“, „Meno parkas“ (LDS), Baroti (KADS), Kristinos Norvilaitės galeriją, „Terra Recognita“, Dailininkų sąjungos galeriją, Vilniaus dailės akademijos galeriją ir kitas. Pirmą kartą mugėje dalyvaus Leipcigo „Galerie Intershop“, Rygos galerija „Look!“, Kauno meno ministerija ir Vilniaus Tumo galerija.

„ArtVilnius’22“ organizatoriai džiaugiasi gausiu galerijų būriu ne tik iš didžiųjų Lietuvos miestų, bet ir iš kitų regionų: Panevėžiui atstovaus Panevėžio miesto dailės galerija ir LDS galerija „Galerija XX“, Dusetų dailės galerija, Alytaus „Ars Et Mundus“, Molėtų dailės galerija, Palangos „Ramybės“ galerija, Šiaulių LDS galerija „S_in.“, VDA Telšių dailės galerija, „Vilkamirgės“ galerija iš Ukmergės.

Ukrainos galerijų programai atstovaus nuolatiniai mugės dalyviai „Tsekh“ (Kijevas | Vilnius), mugėje jau matytos Lvovo „Ya Gallery“, Kijevo „Art14“ ir „Ra Gallery“, nauji mugės vardai – Kijevo „Shcherbenko Art Center“ ir Ukrainai šiemet 59-ojoje Venecijos bienalėje atstovaujanti „Naked Room Gallery“.

Projektų zona

Anna K.E. ir Florian Meisenberg. Countdown Belladonna (Anna). 2016. Videomenas, 1-14 h. Projektų zona.

Anna K.E. ir Florian Meisenberg. Countdown Belladonna (Anna). 2016. Videomenas, 1-14 h. Projektų zona.

Šiemet „ArtVilnius“ Projektų zona perduota į garsaus šiuolaikinio meno kuratoriaus ir rašytojo Valentino Klimašausko rankas. Pasak jungtinį projektą „Karščiuojantys kūnai“ pristatančio kuratoriaus, jo sumanytos skirtingos mugės ekologijos temos plėtotės šių metų Projektų zoną transformavo į atvirą ir žiūrovus įtraukiančią „miesto mieste“ ekosistemą.

Krokuvos šiuolaikinio meno muziejus MOCAK pristatys neseniai mirusios „Queer“ feministės Natalios LL ir Valentinos Miorandi kūrybą. Šiuolaikinio meno centro zonoje rasime naują šiuo metu Lietuvai Venecijos meno bienalėje atstovaujančio Roberto Narkaus scenos instaliaciją „Sužeistas vėjas“, kurios kuratorė – Neringa Bumblienė. „ArtVilnius’22“ ypatingojo partnerio „Lewben“ įsteigtas fondas „Lewben Art Foundation“ pristato V. Klimašausko kuruojamą spekuliatyvią grupinę parodą iš aštuonkojo perspektyvos „Ar aštuonkojai sapnuoja žmones?“.

Projekte „Studijos“ dvylika Vilniaus dailės akademijos meno doktorantūros studentų pristatys savo praktinių tyrimų dalis. Jono Meko vizualiųjų menų centras kvies į 12 mėnesių ir obeliskų padalytą Jono Meko dienoraštį „365 dienos“. Be ekologijos temai skirtų autorinių instaliacijų, parodoje veiks speciali ekologijai ir Ukrainai skirta videofilmų programa.

Paroda „Takas“

Domas Ignatavičius. Jaukumas. Instaliacija, 2022. Mišri technika (dažyti skardiniai ortakiai, vazos, dekoratyvinės pagalvėlės, servetėlė). 350x300x130 cm. Paroda „Takas“.
Domas Ignatavičius. Jaukumas. Instaliacija, 2022. Mišri technika (dažyti skardiniai ortakiai, vazos, dekoratyvinės pagalvėlės, servetėlė). 350x300x130 cm. Paroda „Takas“.

Mugės erdvėse vyks tradicinė tarptautinė skulptūrų, instaliacijų ir performansų paroda „Takas“, kurią antrus metus kuruoja menininkas, kuratorius ir VDA Skulptūros katedros vedėjas doc. Vytenis Burokas. Parodoje „Takas“ bus pristatyti 29 individualių menininkų projektai, atrinkti iš 120 paraiškų. Parodos kuratoriaus teigimu, „Takas“, vėl neišsitekęs salėse, įsiverš ir į „Litexpo“ balkoną, todėl visi kviečiami neskubiai pereiti skulptūros taku ir susipažinti su plačia kūrybine įvairove pasižyminčia panorama.

Parodoje „Takas“ bus eksponuojami didele žanrų įvairove pasižymintys darbai – didelės apimties kūriniai, instaliacijos, objektai, videoinstaliacijos, garso kūriniai, taip pat Monikos Dirsytės performansas. „Litexpo“ lauke rasime skulptorių (tarp jų ir jaunosios kartos) Jono Aničo, Tauro Kensmino, Mato Janušonio, Nerijaus Ermino, Ryčio Urbansko, Rafalo Piesliako skulptūras. Dalis autorių pristato kūrinius, reaguojančius į aktualius pasaulio įvykius, nors tai daroma ne komentuojant ir netiesmukai – tai ir Žygimanto Augustino, Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės, Monikos Grašienės-Žaltės, Sergei Beloaki darbai. Taip pat matysime instaliacijų, vaizdo ir videodarbų sinergijas Eglės Kulbytės, Bionics, Agnės Pilkauskaitės, Zane Zeivate, Indrės Liškauskaitės ir kitų kūriniuose.

Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė. Spring Is In The Air / 2022. Instaliacija. Gręžimas, siuvinėjimas kryželiu. 280x48x6 cm. Paroda „Takas“.
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė. Spring Is In The Air / 2022. Instaliacija. Gręžimas, siuvinėjimas kryželiu. 280x48x6 cm. Paroda „Takas“.

Gausybė papildomų renginių

„ArtVilnius’22“ metu sudaryta tarptautinė meno profesionalų komisija ir lankytojai išrinks geriausius mugės dalyvius – galerijas, menininkus ir kūrinius. Interaktyvioje LRT studijoje vyks diskusijos, paskaitos ir pranešimai įvairiomis meno temomis. Lankytojai turės galimybę dalyvauti menotyrininkų vedamose ekskursijose po mugę, o negalintieji apsilankyti „Litexpo“ pasibaigus mugei po ją galės pasivaikščioti 3D virtualiajame ture.

Iš anksto išsirinkti įsigyti patinkančius mugės darbus jau dabar galima elektroniniame mugės dalyvių kataloge Artvilnius.com/lt/katalogas. Paraleliai su „ArtVilnius’22“ vilniečius ir miesto svečius spalio 7 dieną, penktadienį, naktinėti po rinktines galerijas ir institucijas kvies meno festivalis „Art After Hours“.

Bilietus į mugę lankytojai kviečiami įsigyti Bilietai.lt, pirmiems 100 dienos bilietų taikoma nuolaida. „ArtVilnius’22“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, globoja Vilniaus miesto savivaldybė, ypatingasis partneris – „Lewben“, mecenatė – advokatų kontora „Cobalt“.

„ArtVilnius“ informacija

Parašykite komentarą