Klaipėdos senamiestyje – tapyba gyvai!

2021 m. rugsėjo 3 d., penktadienį, nuo 17 val. Meno kieme (Bažnyčių g. 6, Klaipėda) Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyrius ir restoranas „10 TILTŲ kiemas“ kviečia gyvai patirti spalvą. Pirmąjį rugsėjo penktadienį atviroje kiemo galerijoje ir tapybos studijoje be durų bus galima dienos šviesoje ne tik apžiūrėti devynių menininkų sukurtus kūrinius, bet ir stebėti kūrybinį procesą.

Donato Bielkausko nuotr.
Donato Bielkausko nuotr.

Klaipėdos senamiestyje, jaukiame fachverkinės architektūros ansamblyje yra kiemas, nuo seno vadinamas menininkų kiemeliu. Šiandien jis taip pat pulsuoja kultūra. Čia veikia Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos galerija, Etnokultūros centras, reziduoja KKKC rezidentai, dirba architektai bei jaukiai įsikūrė restoranėlis „10 TILTŲ kiemas“. Kiemo atmosfera unikali ir atvira visiems. Vienas projekto „Tapyba gyvai!“ tikslų yra įveiklinti šią unikalią Klaipėdos senamiesčio erdvę ir paskatinti bei palaikyti vizualiųjų menų atlikėjus.

Tapyba gyvai / galerija be durų / kiemas / tiltai / kvapai – vieni ryškiausių ir emociškai paveikių vizualine ir patyrimine patirtimi jausmų. Menininkai juos fiksuoja vaizduotėje. Savo kūrybiniame procese konstruoja, materializuoja nuo realybės perteikimo iki abstraktaus spalvų žaismo, transformacijų, stilizacijų, kurias perteikia drobėse, ant kartono, stiklo, medžio…

Akcijos metu sukurti menininkų kūriniai rugsėjo pabaigoje bus realizuoti aukcione. Meno aukcionai – tarsi meno rinkos termometrai, kuriuose sužibėti gali ne tik jau gerai žinomi menininkai, bet ir jauni, karjerą dar pradedantys kūrėjai. Tai ne tik būdas parduoti meno kūrinius, bet ir užmegzti naudingus kontaktus, kurių dažniausiai menininkams ypač trūksta. Kūrinių pardavimas realizuos menininkų veiklos rezultatus ir prisidės prie kiemo gyvybės aktyvinimo perspektyvoje.

Visą penktadienio vakarą kartu su menininkais vakaros ir profesionalūs džiazo muzikantai: Laimonas Urbikas ir Marijus Kučikas. Ne veltui menininkai ir muzikantai savo kūrybai apibūdinti dažnai skolinasi terminus vienas iš kito žodyno, pavyzdžiui, sakoma: dainos „spalvos“ ar paveikslo „ritmas“. Kai kurie dailininkai būna taip paveikti muzikos, kad savo paveikslus dažnai pavadina tokiais muzikiniais terminais kaip „Kompozicija“, „Improvizacija“, „Simfonija“ ir kt. Kviečiame Jus įsilieti, patirti, pamatyti šias akimirkas, kuriose kiekvienas gali tapti meno kūrinio dalimi.

Menininkai / dalyviai:

Klaipėdiečiai: Ernestas Žvaigždinas, Dalia Čistovaitė, Antanas Garjonas, Daiva Dašenkovienė, Alfonsas Lekavičius, Rodion Petroff, Pijus Čeikauskas, kolekcionierius Edmundas Kolakauskas; vilnietis Ansis Burkė.

Renginį kuruoja Neringa Poškutė-Jukumienė.

Apie autorius

Ernestas Žvaigždinas – Klaipėdos menininkas, kuriantis apie Klaipėdą ir savo kūryboje plačiai eksploatuojantis visus jūrinius ir urbanistinius simbolius bei motyvus. Kūryba pulsuoja ryškiomis spalvomis, aiškiomis linijomis ir išskirtiniais tik Ernesto kūrybai būdingais potėpiais. Šiuo metu vyksta net dvi Ernesto Žvaigždino retrospektyvinės parodos Klaipėdoje, kurias galima aplankyti Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje ir Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus galerijoje Bažnyčių g. 6.

Dalia Čistovaitė – kaunietė menininkė, savo kūrybinį uostą atradusi Klaipėdoje. Dalia savo kūryboje jautri ne tik potėpiais, bet ir siužetais. Ją domina ne tik aplinka ir jos koloristinė įvairovė, bet ir kažkas paslaptingo, skriejančio virš kasdienybės. Dailininkė kuria aliejiniais, akriliniais dažais, pieštuku, akvarelės ir mišria technikomis, tapo ant šilko. Surengė per 16 autorinių parodų, dalyvavo daugiau nei 26  bendrose parodose, simpoziumuose. Paveikslų yra įsigiję privatūs kolekcionieriai Lietuvoje, Japonijoje, Kanadoje, Švedijoje, Italijoje, Vokietijoje, Australijoje bei JAV.

Antanas Garjonas – nuo 2018 metų yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys, tačiau kūryba spėjęs nustebinti ne vieną. Sodrūs aliejinių dažų potėpiai nugula ant gana nemažų menininko kūrinių formatų. „Tapyba man yra gyvenimas. Iš jos – visi pojūčiai, kuriuos žmogui suteikė Aukščiausiasis. Tai ir uoslė, ir regėjimas, ir klausa, ir mąstymas, ir intuicija, ir motyvacija. Be šių pojūčių vargu ar kažką galima sukurti“, – apie savo kūrybą kalba autorius. Menininkas yra surengęs jau per dvi dešimtis asmeninių parodų, nuolat dalyvauja jungtinėse parodose.

Dar vienas renginio „Tapyba gyvai“ dalyvis – jaunasis menininkas Pijus Čeikauskas, šiais metais apsigynęs magistro diplomą. Jo kūrybos pagrindas yra socialinis dialogas. Grafinėmis priemonėmis jis slapyvardžiu Pidžin aktyviai tyrinėja aplinką, kurioje jam tenka gyventi / būti. Nepraleisdamas pro akį socialiai pamirštų, jautrių, negailestingai apleistų vietų jas įveiklina įvizualindamas vaidmenis pačiais įdomiausiais personažais, kurie, kaip ir jis pats, gyvena tarp mūsų arba mes patys jais esame. Pijaus  Čeikausko projektas „Klaipėdos faneros“ yra vinis, kuri šį menininką įveiklins renginyje „Tapyba gyvai“ ir kiemelio socialinis gyvenimas taps jo sukurtų „herojų“ senamiestyje žemėlapio dalimi.

Savotiška patirtimi gali pasidalinti ir scenos meno, kitaip – Klaipėdos dramos teatro dailininkė- dekoratorė Daiva Dašenkovienė, KKKC meno kiemo rezidentė. Stebėdama aplink šurmuliuojantį gyvenimą, atskirą pasaulį ji kuria už lango reziduodama kaip tapytoja. D. Dašenkovienė yra nauja  LDS Klaipėdos skyriaus narė ir į meninį pasaulį žengia atsargiais žingsneliais, bet juk taip galima nueiti mylias!

Menininkas Alfonsas Lekavičius projekte „Tapyba gyvai“ pasiruošęs intrigai. Tarpdiscipliniškai savo kūrybinę potenciją realizuojantis menininkas, pasivadinęs pseudonimu Linija Alfa, veikia kaip grafikos, tapybos, skulptūros sričių profesionalas. Kilęs iš Kretingos, tačiau matomas visur. Savo personalinėmis parodomis nėra aktyvus, tačiau būdamas gana naujas Lietuvos dailininkų sąjungos narys, tikėtina, turės perspektyvą ateityje. Jo planas „chuliganas“ – skonį ir kvapą užfiksuoti drobėje. Menininkas tapys vieną žymiausių „10 Tiltų kavinės“ patiekalų – istorinius „Škotiškus kiaušinius“. Verta tai pamatyti.

Klaipėdoje gimęs ir užaugęs, šiandien Vilniuje gyvenantis ir kuriantis Ansis Burkė po architektūros magistro studijų gali vardinti ne vieną gyvenimišką patirtį: projektavimo, pedagoginę, antikvaro, kolekcininko ir, be abejonės, – meninės praktikos, kurią pademonstruos penktadienį. Pats menininkas apie save sako: „Mane įkvepia tai, kas gražu ir teisinga. Triumfas, pergalė, pagarba, dvasinis tobulėjimas yra mano opera. Menas, kuris saugo, praturtina ir skatina tobulėti. Tai kaip afirmacija ar geri nišiniai kvepalai. Būsena, kai esi laimingas, nepriklausomai nuo to, kas vyksta aplink. Sąmoningas sapnas, virstantis realybe. Šokis, elegancija, harmonija, pusiausvyra ir įkvėpimas yra mano meno kalba. Žodis, muzika ir kvapas yra mano spalvos.“

Apie Rodion Petrov (Rodion Petroff) žino gana dažnas klaipėdietis, kultūros ir meno gerbėjas. Menininkas nuo 2013 m. yra LDS narys. Surengė daugiau nei 10 personalinių parodų ir dalyvavo daugiau kaip 30 grupinių parodų Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Austrijoje, Rusijoje, Vengrijoje, Slovakijoje ir Kinijoje. Aktyvus ir produktyvus menininkas yra savo kūrybiškumo soliaryje ir ta šviesa dalinasi su gerbėjais. Ne vienas jo meninių projektų žinomi iš Klaipėdos šviesų festivalio, kavinės „10 Tiltų“ šviesų instaliacijų, grafičių ir kitų meninių projektų Klaipėdos mieste ir kitur.

Vienas renginio siurprizų ir netikėtumų yra paveikslus tapantis meno kolekcininkas Edmundas Kolakauskas. Šia veikla jis užsiima gana neseniai, tačiau kolekcionavimas yra jo didžioji aistra. Pagal profesiją inžinierius E. Kolakauskas yra ne vieno renginio „Dailės kūrinys po atviru dangumi“ organizatorius. Savo sodyboje Nemirsetoje turi originalios konstrukcijos namus, kuriuose visų kambarių sienas nuo grindų iki lubų puošia paveikslai. Jo per keturiasdešimt metų sukauptoje lietuvių menininkų darbų kolekcijoje – daugiau kaip 600 įvairios tematikos tapybos, grafikos darbų, akvarelių, piešinių, skulptūrų.

Projektą „Tapyba gyvai“ įgyvendina UAB „Adseva“, partneris – Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius. Projektą iš dalies finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė.

LDS Klaipėdos skyriaus informacija

Parašykite komentarą