Kaune – „Debesuota su pragiedruliais“

Kauno paveikslų galerijoje liepos 10–rugpjūčio 24 d. veikia žinomos menininkės Almyros Bartkevičiūtės-Weigel paroda „Debesuota su pragiedruliais”, jungianti tekstilę, instaliaciją, šokį, performansą. Tapdisciplininio meno projekto autorė – tekstilininkė, pastaraisiais metais nuolat bandanti naujas technikas, eksperimentuoja jomis, ieškodama tinkamiausių būdų savo meninei saviraiškai.

Asmeninio albumo nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Parodos atidarymą pradėjo bendras A. Bartkevičiūtės-Weigel ir šokio teatro „Aura”, vadovaujamo Birutės Letukaitės, judantis pasakojimas, sujungęs lietuviškų, vokiškų, ukrainietiškų laikraščių instaliaciją, tekstilę ir judesį, šokio kalbą, kuri tapo vienu iš parodos komentarų ir interpretacijų.

Tai jau nebe pirmas šių dviejų menininkių projektas Lietuvoje. Viena iš pagrindinių parodos idėjų buvo įtraukti į veiksmą ir žiūrovus. Paroda – interaktyvi, provokuojanti, kiekvieną menininkės buvimo galerijoje dieną po parodos atidarymo kviečianti dirbti kartu, keisti, įsijungti į kūrybinę akciją.

Anot menotyrininkės prof. Rasos Andriušytės-Žukienės, parodos idėja kilo žvelgiant į kasdieniškos buities detalę – ant seno laikraščio skiautės suvyniotą siūlų kamuolėlį. „Žinoma, reikėjo būti kilus iš tekstilės pasaulio, kad siūlo ir laikraščio skiautės jungtyje įžvelgtum liaudiškos patirties ir civilizacijos pagimdyto informacijos srauto sąryšį. Siūlas – visuotinai paplitęs ryšio simbolis. A. Weigel projekte į vieną meninį audinį asociatyviai apjungiama žiniakslaida ir tekstilė”, – sakė menotyrininkė.

Centriniu parodos eksponatu tapo didžiausią parodų salės sieną užėmusi laikraščių instaliacija, ritminiu, spalviniu ir prasminiu aspektu įkūnijanti santykį su istorija, tradicija, nuolatiniu informacijos srautu, kurį mums kasdien pateikia žiniasklaida.

Šią instaliaciją papildo ir kiti parodos darbai: plokštuminiai paveikslai, kurių pagrindą sudaro laikraštis, apnertas šviesiais ar tamsiais siūlais, iš laikraščių susuktų siūlų sukurtos įvairiaspalvės tekstilės plokštumos. Nežinančiam šie spalvingi kūriniai asocijuojasi su tradicine plokštumine gobeleno tekstile. „Audinyje atsiradę daugiau žalios spalvos, vadinasi, siūlai yra suvyti iš „Kauno dienos”, o štai ryškių spalvinių niuansų suteikia siūlai iš žurnalų „Žmonės”, reklaminių lankstinukų”, – komentavo autorė.

Menininkė šiai didelei parodai ruošėsi dvejus metus. Žiemą lankiusis Almyros studijoje Berlyne jau buvo pradėtas kurti ciklas „Siūlai siūlai susivykit”. Kaune veikiančioje parodoje matome dalį šio ciklo darbų: kai ant laikraščio skiautės vejant siūlus susiformuoja figūra, atvaizdas, veidas, sukeliantis įvairiausių asociacijų. Viename iš instaliacijos objektų autorė naudoja laikraščio skiautę su Vokietijos kanclerės Angelos Merkel portretu. Tarsi kokone siūlais apsukti atpažįstami ar nežinomi atvaizdai, abstrakčios formos ir vienokia ar kitokia spaudos pateikta aktualija kviečia žiūrovą svarstyti laikinumo bei pastovumo, visuomeninės bei politinės reikšmės, nuolatinio nepastovumo ir kaitos klausimus.

weigel1

Po parodos atidarymo menininkė visą savaitę kvietė kauniečius į kūrybines dirbtuves, kurios vyko jos parodos erdvėje. Nuolatinio kūrybinio aktyvaus proceso metu erdvė kinta, laikraštinius objektus papildo tekstilė: iš kauniečių suneštų nereikalingų megztų drabužių yra kuriami nauji objektai, ieškoma naujų prasmių ir asociacijų, o „Auros” šokėjai taip pat kuria improvizacinį spektaklį, kuris bus parodytas rugpjūčio 8 d., Kauno paveikslų galerijoje, parodos „Debesuota su pragiedruliais” tęsinio metu.

Menininkės A. Weigel erdviniai objektai, sukurti derinant tradicines ir netradicines medžiagas, griauna nusistovėjusius meninius bei kultūrinius stereotipus, kviečia diskusijai, svarstymui apie pakitusį šiuolaikinį pasaulį, kūrybos sampratą, iššūkius, kylančius šiandienos kasdienybėje.

A. Bartkevičiūtė-Weigel gimė Prienuose, 1987 metais baigė studijas S. Žuko taikomosios dailės technikume. Čia įgijo dailininkės apipavidalintojos diplomą. 1987 metais įstojo į tuometinio valstybinio dailės instituto Pramonės dailės fakultetą Kaune. 1992–1993 metais gavo Zalcburgo miesto stipendijas, stažavosi Vasaros menų akademijose. 1993 metais baigė Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės institutą, įgijo dailininkės tekstilininkės specialybę. 1994–2001 metais dirbo lektore Vilniaus dailės akademijoje Kauno dailės institute. 2002 metais VDA jai suteiktas meno srities docentės pedagoginis laipsnis.

Nuo 1992 metų intensyviai dalyvauja tekstilės meno parodose, mugėse, pastaruoju metu dirba šiuolaikinio ir tarpdisciplininio meno srityse, pati organizuoja įvairias parodas Lietuvoje ir Vokietijoje, yra daugelio parodų kuratorė. Dailininkė sėkmingai kuria ir dalyvauja dviejų šalių kūrybiniame gyvenime, yra pelniusi tarptautinį pripažinimą.

Parašykite komentarą