Hūz vining tudei?

Pasaulio taurės įkarštyje ištartas garsiai, toks klausimas gali atitolinti nuo esmės. Todėl tuoj pat duodu lietuvišką vertimą: kas šiandien yra klaipėdietis tapytojas Virginijus Viningas? Susipažinti su dabartine jo kūrybą pavyks užsukus į sostinės galeriją AIDAS.

Virginijus Viningas. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotr.

Virginijus Viningas. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotr.

Ekstatiškos figūros, platūs tiršti potėpiai, „laimė nutekėjimų”. Ir spalvos – šalčiu kaustanti mėlyna, anemiška pilka, deginančiai raudona, akivariškai juoda ir anonimiška balta. Šiais žodžiais apibūdinamas V. Viningo individualumas.

„Mano gyvenimo ir kūrybos filosofija paprasta, nešanti gėrį, nedestrukcinė. Svarbiausia – išlikti žmogumi”, – kalbinamas „Lietuvos žinių” teigė ką tik į penkiasdešimt penktus metus žengęs dailininkas.

Galerijoje grumiasi muzika ir boksas. Soluoja 2013 metais tapytos violončelininkės, dunda sunkiasvorio raumenyno muzika. Per darbų pertrauką tapytojas lyg ilsėdamasis vienoje drobėje padžiauna bokso pirštines.

Atšipo balerinų dantys

V. Viningas šiemet nedalyvavo meno mugėje „ArtVilnius”. „Reikia leisti žmonėms nuo manęs pailsėt”, – juokėsi dailininkas. Pernai ir užpernai mugėje jam sekėsi visai neblogai: keletą paveikslų įsigijo Modernaus meno centras, keturis penkis nupirko privatūs asmenys.

Itin geidaujamas buvo V. Viningo „Balerinų” ciklas, tačiau daugiau jo netęsia. Atėjo laikas ieškoti naujų temų. „Šokio anatomijos, jaučiu, jau per daug pridariau. Dantys atšipo, kaip sakoma. Kai kaifo nebejauti, kam vargintis?” – svarstė menininkas.

V. Viningas yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys, nuo 1988 metų dalyvauja parodose Lietuvoje, Švedijoje, kūrė tarptautiniuose pleneruose Vokietijoje, Danijoje, Suomijoje ir kitur.

Vien muzika aplinkui

Tapytojo namuose skamba daug džiazo. Žmona Irmina mokykloje baigė smuiko specialybę, dainavo chore. Dviems jų sūnums gerai pažįstamas saksofonas. Jaunėlis toliau džiazuoja Londono karališkoje muzikos akademijoje, o vyresnysis perėjo į muzikos technologijų studijas Škotijoje, Glazge. Vidurinysis, iš pradžių žengęs tėvo keliu – studijavęs tapybą Vilniaus dailės akademijoje, pasirinko filosofiją. Ir jau trečius metus kremta šį mokslą Londone. Ne pėsčias ir pats tapytojas – vaikystėje mokėsi groti fortepijonu. „Be muzikos neapsieiname. Kiekviena proga uždainuojame, visi turime gerus balsus”, – teigė V. Viningas.

Muzikos aplink tapytoją tiek daug, jog ir bokse jis įžvelgia muzikinių gaidų. „Labai patinka techniški boksininkai. Primena džiazą. Esu stebėjęs sulėtintą dvikovos įrašą, įgarsintą Piotro Čaikovskio muzika. Atrodė, kad jiedu šoka”, – šypsojosi parodos autorius.

Iš Pasvalio kilęs tapytojas paauglystėje išmėgino šią sporto šaką, treniravosi. Žvelgdamas į savo draugus, kuriems sekėsi boksuotis, ir pats svajojo apie laurus, šlovę. Visus žavėjo Jacko Sharkey (Juozo Žukausko, – aut.) legenda, jaunuoliai buvo išsiaiškinę, kad jo tėvai irgi kilo iš Pasvalio krašto.

Tėvo paskatintas

Virginijus prisimena save piešiantį nuo darželio laikų. Tačiau atidžiau į dailininko amatą pažvelgė tik grįžęs iš karinės tarnybos, 1981 metais. Kiek padirbėjo statybose. Greitai suprato, jog statybininku gali būti kiekvienas, o norisi savitesnio kelio. Skatinamas tėvo atvažiavo į sostinę, metus privačiai mokėsi pas tapytoją Angelą Glinskį. Kad išgyventų, dirbo prižiūrėtoju Juodšilių mokykloje. Tada įstojo į Lietuvos SSR valstybinį dailės institutą.

Jaunuoliui dėstė tapybos didžiūnai Kostas Dereškevičius, Jonas Čeponis, nuo ketvirto kurso – ir Augustinas Savickas. Studijas V. Viningas baigė 1990 metais. Kursiokai į menų sceną neišėjo, tačiau jis bičiuliavosi su vyresnio kurso studentais Migle Kosinskaite, Linu Liandzbergiu, Vytautu Vasiliūnu.

Žmona – auklėtinė

Jau studijų metais tapytojas pasakojo jutęs, jog Vilnius jam per didelis, per judrus. Tad pasuko į uostamiestį, kur jaukiau, ramiau, kur… žmona. Klaipėdos universiteto Tapybos fakultete dėstė kompoziciją. Deja, 2011 metais pasibaigus sutarčiai, ji nebuvo pratęsta. Tapybos katedros veikla pamažu merdėjo.

Vienu metu žmona buvo V. Viningo auklėtinė. Telšiuose ji baigė drabužių modeliavimą, dirbo Klaipėdos muzikiniame teatre kostiumų dailininke, pajuto norą studijuoti tapybą. Regis, šeimoje atsiranda konkurencija, pirštines teks nukabinti…

V. Viningas dėsto Eduardo Balsio menų gimnazijos auklėtiniams. Tiesa, porą metų dėl pernelyg didelio krūvio buvo iš jos pasitraukęs. „Teko rinktis – pedagoginis darbas ar menininko kelias. Rinkausi šį, tačiau keletą pamokų vis dar turiu”, – sakė tapytojas. Daug V. Viningo auklėtinių baigė Vilniaus dailės akademiją, kiti joje mokosi šiuo metu.

Sriuba dar neišvalgyta

Dailininkas žada prabilti naujomis temomis. Tačiau jaučia, kad ir senųjų, tarkim, boksininkų nėra iki galo išsėmęs. „Sriubos dar neišvalgiau. Yra motyvų, kurių nepadariau”, – teigė jis. Kokie bus naujieji ciklai, neatskleidė – o jei imtų ir nepadarytų?..

V. Viningas garsėja kaip puikus šaržų piešėjas. Vasarą jį galima išvysti Palangoje, Jono Basanavičiaus gatvėje. Tai ne tik papildomas uždarbis, bet ir rankos lavinimas. Jam pozavo nemažai žinomų žmonių. Geriausias įvertinimas autoriui – pozuotojo juokas išvydus savo atvaizdą popieriuje.

Parašykite komentarą