„FABRIQUE“ BENDRUOMENĖ KLAIPĖDOJE BURIA BENDRAMINČIUS

„Fabrique“ erdvės turi tiesioginę sąsają su fabriku, pavadinimas tai išduoda. Čia veikė medvilnės audimo fabrikas. Nuo 1970 metų čia buvo visas pastatų kompleksas. Vėliau buvo gaminami kilimai, palapinės. Antra dalis to pavadinimo pakreipta į prancūzišką pusę. Vienas dalykas aišku, išsiskirti iš kitų fabrikų, nes Klaipėda turi keletą įstaigų su fabriko pavadinimu. Pavyzdžiui, „Kultūros fabrikas“. Bet tikriausiai šito žodžio kilmė yra prancūziška. Dėl to, kad prancūzai padarė didelę įtaką laipiojimo kultūrai. Kaip dalykui, kuris yra ne tik sportas, bet ir  laisvalaikio, sveikatos, gyvenimo balanso palaikymo būdas. Mes žinome, kad Prancūzija ir Paryžius asocijuojasi su skoniu ir mada. Daliniai tai yra ir dėl to, nes laipiojimas yra toks subtilus judėjimo būdas. Ir daugelis žmonių, kurie „nesuranda savęs“ kituose sportuose jie pasirenka būtent laipiojimą.

Tatjaną Kochetkovą – „Fabrique“ įkūrėja, kalba Simona Bendikaitė.

Kaip kilo būtent šiose erdvėse, kur buvo tekstilės fabrikas, įkurti laipiojimo erdves?

Laipiojimą mes kartu su vyru vystome jau ne pirmus metus Klaipėdoje. Prieš 10 metų kartu su partneriais mes padarėme pirmąjį savo projektą. Tai buvo „Scala Dream“ laipiojimo centras. Ir 10 metų buvau jo vadovė. Mintis nėra atsitiktina, tai – mūsų gyvenimo dalykas. Kiti žmonės gėrį į pasaulį neša gydydami žmones, kiti kurdami paveikslus, o mums tai yra laipiojimas, kaip būdas išreikšti save. Ir taip pat siekiame paskatinti bendruomenę burtis. Visus tuos, kurie yra aktyvūs bei nori tobulėti kasdien.

Šitas erdves galima įvardinti bendrystės erdvėmis. Tai kas po tuo žodžiu bendrystė slepiasi?

Bendrystės erdvės todėl, kad mes visi turime bendrų taškų. Tai yra viena dalis to, tam, kad mes siektume savo tikslų, kiekvienas asmeninio. Mums reikalingas palaikymas. Mums reikalinga aplinka. Ir šiandien, kai pasaulyje vyksta tiek nesusitarimų, karų, mes einam kasdien per krizes, ekonomines, socialines, ekologines ir t.t. Labai sunku atrasti tą palaikymą. Ir turėti tą saugią aplinką, kur galima tobulėti. Tai bendrystė mums pirmiausia  – surasti bendrą tašką, kur norėtumėm nueiti per krizes stiprūs. Ir tobulinti save, taip tobulindami pasaulį.

Simonos Bendikaitės nuotr.

Kiek laiko šios erdvės veikia?

Nuo rugpjūčio pradžios 2023-ųjų metų. Jos pakankamai greitai iškilo. Daryti tokį projektą Klaipėdoje – drąsu. Stiprus motyvas. Galvojome tai įkurti Vilniuje, nes ten pažįstame laipiojimo bendruomenę. Tačiau persigalvojome, nes kas Klaipėdoje kažką tokio darys, jeigu ne mes? Per keturis mėn. pasistatėm ir veikiam. Laipiojimas čia yra vienas iš dalykų ką galima daryti. Galima tiesiog ateiti ir pasidarbuoti. Galima pabendrauti, pamatyti renginį, galima padaryti savo renginį, išbandyti jogą. Būna groja kanklėmis pas mus. Be laipiojimo taip pat  yra seminarų, jogos, klasikinės susitikimų atskiros erdvės.

Kaip Jums sekasi nuo Jūsų atsidarymo laiko pritraukti žmones, sudominti pavyksta?

Pavyksta. Tačiau labai sudėtinga suprasti ar jų gali būti daugiau? Dauguma žmonių čia ateina, nes Klaipėdos centre atsidarė įdomi, moderni vieta. Mes žinome, kad Klaipėdoje tų vietų nėra per daugiausia. Ateina tas sezonas, kai norisi nuo lietaus pasislėpti. Labai smagu, kad iš lankytojų yra daug užsieniečių. Tai yra žmonės, kurie irgi ieško bendraminčių. Ir jie turi kalbos barjerą. Jiems dažnai būna įdomiau ir įprasčiau eiti palaipioti, nei eiti žaisti krepšinį.

O nėra taip, kad žmonės atėję galvoja, kad reikia būti profesionaliu laipiotoju? Ir galbūt, kažkas taip nusistato ir bijo ateiti?

Nereikia būti profesionalu, tai reiškia kad  pusę užsiėmimų gali sofoje stebėti, kaip kiti lipa. Yra daug trasų, kurios yra lengvos, nesportuojantiems.  Žmonės, kurie turi nuostatas jie tiesiog neateina. Bet tada, kai jie ateina, jiems pasidaro akivaizdu, kodėl yra tokia trauka laipioti.

„Fabrique“ archyvinė nuotr.

Žinau, kad pas Jūs vyksta renginiai ar galėtumėt pasakyti kiek jų jau įvyko?

Per savaitę įvyksta mažiausiai vienas renginys, kai kuriomis savaitėmis po du. Jie yra visi skirtingi ir tik maža dalis susiję tiesiogiai su sportu. Tarkim, asmeninių treniruočių plano sudarymą, laipiojimo ir muzikos vakaras, kur irgi pusę žmonių tiesiog ateina, dėl muzikos ir gėrimų, o ne dėl laipiojimų, kas irgi yra labai smagu. O kiti yra orientuoti į bendrystės kūrimą.

Ar dar yra kažkokių tikslų, kurių siekiate be sporto ir be renginių?

Apskritai, sportas ir renginiai tai yra priemonė mūsų tikslams pasiekti. Didžiausia misija padėti žmonėms suprasti, kad jie gali mažiau dirbti, bet daugiau pasiekti. Tikslas sudaryti žmonėms sąlygas turėti gerą darbo gyvenimo balansą. Tikslas padėti žmogui kuo ilgiau išlikti produktyviam ir sveikam. Mes turime nuolaidas senjorams. Mes diskutavome kas yra senjoras? Pagal PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) tai yra žmogus nuo 90 metų, jaunas žmogus, pagal paskutines nuostatas yra  iki 70 metų. Tai žiūrint į šiandienos realijas ir kas mūsų laukia, mes visi turime išmokti ir turėti sąlygas išlikti sveikiems. Tam reikalingas judėjimas, protinė veikla, mažiau streso – judėjimas padeda, darbo ir laisvalaikio balansas ir emocinė būsena, kuri priklauso nuo tų pačių bendraminčių ir palaikymo.

„Fabrique“ archyvinė nuotr.

Tiesa, kad erdvės dirba 24 valandas?

Tai yra viena iš galimybių. Tai yra žmonėms, kurie turi narsytę visus metus. Ir kiekvieną mėnesį sumokėjus narystės mokestį, jie gauna įėjimo kortelę 24/7. Jie gali ir bendroje ir laipiojimo erdvėje būti. Tačiau aktualiausios valandos žmonėms yra rytinės prieš darbą, pietų pertrauką.

Tai naktį dar neturėjot lankytojų?

Naktį ne. Bet ketvirtą ir penktą ryto yra buvę.

O kaip įsigyti tą narystės kortelę?

Fabrique.lt puslapyje, ten yra aplikacijos forma. Mes pasiliekam teisę išduoti arba neišduoti narystę. Nes tai yra atsakomybė. Turim būti tikri, kad žmogus turi stiprius motyvus ateiti čia, o ne tiesiog praleisti, šiaip sau, neprasmingai laiką. Privalu pasportuoti, net jeigu ateini padirbėti prie kompiuterio.

Simonos Bendikaitės nuotr.

Ar jūsų erdvės stengiasi suburti bendruomenę?

Ne tik stengiamės, bet ir pradėjo burtis. Aišku, kadangi ilgus metus mes su vyru  vystėme laipiojimą mus pažįsta, kaip žmones, kurie propaguoja laipiojimą, kaip gyvenimo būdą. Laipiojimas tai judesio, galvos laisvė. Galimybė ištrūkti iš rutinos. Tai nėra apie kybius ir uolą, tai yra apie vertybes. Pastebime, kad į renginius ateina vis tie patys žmonės ir galime daryti sąsajas, kad tie žmonės vieni su kitu sueina. Ir yra toks tikslas burti tą bendruomenę.

Pas jus yra per 100 laipiojimo trasų. Tai atėjus čia, tikėtina, kad yra treneriai, kurie pamokina, ką ir kaip daryti?

Taip. Bet tos trasos keičiasi pastoviai. Per mėnesį  visas 100 trasų iš esmės pasikeičia. Nes nuimame dalį, išplauname kybius, padedame atgal, bet ne toje pačioje sekoje. Tai yra pagrindinis sporto akcentas, kad nėra pasikartojimo. Visų pirma mes turime trasų rengėjus. Be abejo yra trenerio kompetencija turintys žmonės. Mes turime Mikhail Kochetov – vienas iš trejų žmonių Lietuvoje, kuris turi aukščiausią laipiojimo srityje treniravimo kompetenciją. Jis yra baigęs sporto ir fizinės kultūros magistrą. Turi suvokimą  bendrai apie sportą. Jisai treniruoja ne tik žmones Klaipėdoje, bet ir online treniruotes veda, kur treniruojasi Lietuvos rinktinės nariai ir žmonės iš kitų šalių. Šiandien turime tokias sales, kokios yra ir Vokietijoj ir Prancūzijoje, Skandinavijoje.

Jūs dar turite funkcinių treniruočių zoną. Ką toje zonoje galima daryti?

Taip mes turime skersinių, svorius, gumas, kilimėlius, kamuolius su svoriu iš esmės viską ką reikia pratimams, kurie visapusiškai vysto kūno fizinius gebėjimus. Ir kartą per savaitę rengiame mobilumo ir stabilumo treniruotę. Gali ateiti tie, kurie turi abonementą arba tie kurie neturi už įėjimo mokestį. Kiekvieną kartą keičiasi treneris ir pratimų seka.

Medžiagą parengė Simona Bendikaitė

Parašykite komentarą