“Kultūriniai kraštovaizdžiai”: tarptautinė paveldosaugos vasaros mokykla Nidoje

Rugpjūčio 5 dieną Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje startuoja savaitę truksianti paveldosaugos vasaros mokykla „Kultūriniai kraštovaizdžiai”. Bendradarbiaujant su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, projektą „Kultūriniai kraštovaizdžiai” tikimasi paversti kasmetiniu renginiu, tad šiemet pagrindinis dėmesys bus skiriamas kultūrinių kraštovaizdžių temai.

kursiu_nerija_gintaras_vitulskis

Kuršių nerija. Gintaro Vitulskio nuotr.

Vasaros mokykloje dalyvaus 15 atrinktų paveldosaugos, architektūros, meno istorijos specialistų bei studentų.

„Džiaugiamės, kad į kvietimą dalintis savo patirtimi Lietuvoje atsiliepė aukščiausio lygio ekspertai iš Italijos, Didžiosios Britanijos ir Latvijos, – teigė projekto koordinatorė Rugilė Balkaitė. – Esame dėkingi LR kultūros atašė Italijoje Julijai Reklaitei už vasaros mokyklos idėją ir stimulą kelti jaunosios kartos paveldosaugininkų žinių lygį.”

VDA Nidos meno kolonija įsikūrusi Kuršių nerijos nacionaliniame parke, o tai ideali vieta, įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, tad tikimasi, kad visos praktinės vasaros mokyklos užduotys bus siejamos būtent su šia vietove. Profesionalus išskirtinės visuotinės vertės (angl. Outstanding Universal Value) ir UNESCO Pasaulio paveldo statuso išmanymas užtikrina tinkamą Pasaulio paveldo vietų apsaugą ir jų perdavimą ateities kartoms. Todėl pagrindinis vasaros mokyklos tikslas yra ugdyti su UNESCO Pasaulio paveldo klausimais susijusius gebėjimus. Siekiant įgyvendinti šį tikslą, tarptautiniai ekspertai ir dėstytojai vasaros mokyklos metu ves specializuotas paskaitas, seminarus ir praktinius užsiėmimus.

Mokyklos sesijų metu bus tyrinėjami klausimai, susiję su trimis tematinėmis grupėmis – tai kultūriniai kraštovaizdžiai, nematerialus kultūros paveldas bei kultūrinių kraštovaizdžių interpretacijos ir komunikacijos aspektai. Su kultūrinių kraštovaizdžių teorija ir valdymu supažindins Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių tarybos (ICOMOS) prezidentas Pietro Laureano iš Italijos. Bendrus kultūros paveldo vertybių interpretavimo, aiškinimo ir komunikacijos principus, tokius kaip visuomenės supratimas, konfliktų sprendimas, lankytojų patirtys, apžvelgs tarptautiniai komunikacijos ekspertai Susan Cross Fahi ir Peter Huxley Phillipson iš Didžiosios Britanijos. Nematerialaus kultūros paveldo teoriją ir sąvokas pristatys Latvijos kultūros akademijos mokslų daktarė Anita Vaivade, kurią tarptautinės praktikos pavyzdžiais papildys ICOMOS tarptautinio mokslinio nematerialaus kultūros paveldo komiteto viceprezidentė Clara Arokiasamy iš Didžiosios Britanijos.

Visos teorinės paskaitos yra atviros visuomenei. Siekiant besidominčius supažindinti su tarptautinėmis praktikomis, naujais šaltiniais ir aktualijomis, dalį paskaitų planuojama skelbti ir internete.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Daugiau informacijos www.nidacolony.lt.

Parašykite komentarą