„Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021″: žengtas dar vienas žingsnis

Nors oficialiai Klaipėda Europos jaunimo sostine (EJS2021) taps tik 2021 metais, tačiau pasiruošimo darbai veikloms jau vyksta ir įgauna vis didesnį pagreitį. Paaiškėjo septynios ne pelno siekiančios įstaigos, atsakingos už aštuonių platformų koordinavimą.

Rengiant EJS2021 paraišką, #chooseklaipeda iniciatyvą ir organizuotų strateginių sesijų, susitikimų su jaunimu metu paaiškėjo, kad dauguma dalyvių planuoja išvykti iš Klaipėdos, nes nemato perspektyvų, nesijaučia girdimi ir vertinami, miestas yra nepatrauklus. EJS2021 yra užsibrėžusi tikslą – skatinti jaunimą atskleisti potencialą, atrasti ir rinktis Klaipėdą.

Atsakomybę už ambicingo projekto „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021″ administravimą, koordinavimą, vertinimą prisiėmė VšĮ „Klaipėdos šventės”, į pagalbą pasikvietusi ir aktyviai visame pasirengimo tapti Europos jaunimo sostine etape dalyvavusią VšĮ „Amicus Certus”. Šios įstaigos, drauge su Klaipėdos miesto savivaldybe, vietos, nacionaliniais, tarptautiniais partneriais, yra atsakingos už projekto EJS2021 įgyvendinimą. VšĮ „Klaipėdos šventės” ir VšĮ „Amicus Certus” sudarė programą pagal jaunimo identifikuotus iššūkius, kuri bus vystoma trimis kryptimis – „Veik”, „Kurk”, „Atskleisk” – ir horizontaliomis platformomis.

„Veik” kryptis pasidalija į platformas „Dialogai” ir „Solidarumas”, „Kurk” kryptis – į „Lyderystę” ir „Kūrybingumą” „Atskleisk” kryptis – į „Šiaurę–Pietus” ir „Spalvas”. Pastarajai krypčiai taip pat priklauso ir platforma „Erdvės”, kuri vis dar laukia savo koordinatoriaus. Paraišką platformos koordinavimui teikti galima iki 2020 metų balandžio 10 dienos (daugiau informacijos internete https://bit.ly/2QPRZz4). Horizontalios platformos pasidalija į „Jungtis” ir „Potencialą”.

EJS2021_2

Organizatorių archyvo nuotr.

Motyvuoti EJS2021 „laivo įgulos” nariai

Už dviejų horizontalių platformų „Jungtys” ir „Potencialas” koordinavimą atsakinga įstaiga „Amicus Certus” padėjo projektui EJS2021 žengti pirmuosius žingsnius. Komanda džiaugiasi, kad ji buvo atsakinga už paraiškos rengimą, jaunimo ir jaunimo organizacijų įtraukimą į procesą, paraiškos gynimą ir atstovavimą Briuselyje, tad natūralu, kad šis projektas tapo reikšminga gyvenimo dalimi.

„Išgirdome įvairių jaunimo grupių poreikių, girdėjome ir linksmų, ir liūdnų patirčių, klausėme, ko reikia, kad Klaipėda taptų atviru, bendradarbiaujančiu, jaunimui draugišku miestu. Mes norime parodyti, kad drauge su tais, kurie buvo kartu kandidatavimo laikotarpiu, ir su ateinančiais naujais kolegomis galime perplaukti vandenyną ir įrodyti, jog verta rinktis Klaipėdą”, – entuziazmo neslėpė VšĮ „Amicus Certus” vadovė, #chooseklaipeda ambasadorė Greta Tautavičiūtė.

„Lyderystės” platformą tvirtai į savo rankas paėmė VšĮ Lietuvos verslo kolegija. Ilgą laiką dirbanti su įvairiais jaunimo verslumo skatinimo projektais, taip pat ir šios platformos projekto vadovė Indrė Razbadauskaitė–Venskė sako, kad, išgirdusi apie šią platformą, drauge su komanda suprato, jog tai – ypatingai reikalingas inkaras Klaipėdos regiono ir visos Lietuvos jaunimui. Komandos siekis yra motyvuoti ir įgalinti jaunimą, kad kiekvienas tobulintų savo lyderystės ir verslumo įgūdžius bei kurtų verslus, dalintųsi savo patirtimi su kitais.

Įveiklinti jaunimą sieks platformos „Solidarumas” koordinatorius VšĮ Asmenybės ugdymo ir kultūros centras. Šios įstaigos atstovė Živilė Šilingienė pastebi, kad didžioji dalis suaugusiųjų gąsdina jaunuolius ir formuoja bauginančios ateities vaizdus, užuot skatinę juos tapti sąmoningais ir atsakingais piliečiais.

„Viliamės, kad mūsų dalyvavimas EJS2021 projekte padės jaunimui atsikratyti baimių klysti ir paskatins siekti šviesos ir naudingų permainų. Iš tiesų mes čia turime tokias galimybes, tik niekaip jų neišnaudojame. Dabar naudosime ir dalinsimės jomis su Klaipėda”, – apie lūkesčius projektui kalbėjo Ž. Šilingienė.

Įkvėpta pagrindinės EJS2021 vizijos: Klaipėda – atskleisto jaunimo potencialo miestas: atviras, bendradarbiaujantis, jaunimui draugiškiausias miestas Baltijos jūros regione, VšĮ „Lietuviškos šventės” užsidegė tapti EJS2021 „laivo įgulos” dalimi ir platformos „Spalvos” koordinatore. Įmonės atstovė Aistė Vitkevičiūtė nestokoja entuziazmo ir tiki savo miestu bei jaunimu. Ji įsitikinusi, kad Klaipėdoje yra dar daug neatskleisto jaunimo potencialo ir tik bendromis jėgomis galima keisti Klaipėdą bei siekti, kad miestas taptų tikru jaunimo uostu.

VšĮ „Klaipėdos šventės” – išskirtinių Klaipėdos miesto renginių organizatorė, trisdešimt metų gyvuojanti dėl miesto gyventojų ir atvykstančiųjų į miestą svečių, neatsitiktinai pasirinko koordinuoti platformą „Kūrybiškumas” – įstaigos veikla taip pat susijusi su kūrybiškumu. EJS2021 projekto vadovė, atstovaujanti „Klaipėdos šventėms”, Greta Meškauskienė teigia, kad labai svarbu išpildyti kandidatavimo metu duotą pažadą jaunimui ir Europai, jog Klaipėda būtų atviras, bendradarbiaujantis ir draugiškas jaunimui miestas. Projekto vadovė tiki, kad miestas turi didelį užgniaužtą jaunimo potencialą, kurį išlaisvinus, galima ir patiems maloniai nustebti. G. Meškauskienė kviečia išsilaisvinti patiems ir leistis į šį nuotykį drauge.

EJS2021_5

Organizatorių archyvo nuotr.

Koordinatoriams – ambicingi tikslai

Šiemet platformos „Solidarumas” koordinatorius vykdys susitikimus, keldamas klausimą jaunimui: „Ką man reiškia mano miestas? Ko čia pasigendu? Kaip matau jį ateityje?” Pasak Ž. Šilingienės, aktyvūs susitikimai su jaunimu – tai galimybė sudominti ir pagalba pasijausti svarbiu savame mieste. Visų veiklų pagrindinė ašis – jaunimo įsitraukimas ir įtraukimas. Platformos pagrindinės jėgos bus sutelkiamos įgalinti jaunimą žinoti savo galimybes Klaipėdoje ir jausti, kad jo balsas ir idėjos yra svarbios.

Tarp kitų veiklų rudenį platformos „Solidarumas” koordinatorius taip pat yra nusimatęs kontaktų mugę jaunimui ir organizacijoms, mokykloms, tarptautinės savanorystės ir solidarumo festivalio atidarymo renginį, krepšinio rungtynes neįgaliųjų vežimėliuose bei kino festivalį. Kad pasiektų didžiausią rezultatą, VšĮ Asmenybės ugdymo ir kultūros centras suvienys jėgas su Lietuvos jūrų muziejumi, LCC Tarptautiniu universitetu, LPF Dvasinės pagalbos jaunimui centru, Neįgaliųjų centru „Lakštutė”, Klaipėdos kurčiųjų jaunimo organizacija, Neformaliuoju jaunimo judėjimu „Fridays for future”, Klaipėdos bendrojo lavinimo ir profesinėmis mokyklomis, jaunimo organizacijomis, universitetu bei kolegijomis.

Ne mažiau svarbi misija patikėta platformos „Šiaurė–Pietūs” koordinatorei Socialinių mokslų kolegijai. Viena iš įstaigos numatomų veiklų – 2020 m. spalio-lapkričio mėnesiais kartu su „Transparency International” Lietuvos skyriumi ir Ievos Simonaitytės biblioteka organizuojama „Špargalkių” (paruoštukių) paroda.

„Šia paroda siekiame ne palaikyti nusirašinėjimą, o skatinti akademinį sąžiningumą bei paskatinti daugiau mokyklų įsitraukti į „Transparency International” Lietuvos skyriaus suburtą „Sąžiningumo mokyklų tinklą”, kuris puoselėja sąžiningumo ir skaidrumo vertybes. Taip pat tikime, kad ši veikla paskatins jaunimą pademonstruoti savo išradingumą, sumanumą, išmonę bei pamąstyti apie savo mokymosi būdus”, – apie veiklą pasakojo Socialinių mokslų kolegijos projektų vadybos centro vadovė Donata Dulkė.

Koordinatorė platformai „Šiaurė–Pietūs” iniciatyvų įgyvendinimui suformavo net 24 partnerines institucijas vienijančią komandą.

VšĮ Klaipėdos universiteto atstovai, kuruojantys platformą „Dialogai”, vieną iš spragų jaunimo edukacijoje mato, kad mieste trūksta veiklų, padedančių suvokti vykstančius politinius procesus ir įsitraukti į socialinį, pilietinį miesto gyvenimą, todėl su universiteto bendruomene leisis į misiją „Padarykime Klaipėdą vėl didžią – apie politiką paprastai”. Rugsėjį vyks mokymai „Politinio raštingumo”, „Viešojo kalbėjimo” ir „Kūno kalbos” temomis. Taip pat rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje organizuos jaunimui politinių debatų ciklą, kuriame tikimasi aktyvaus mokinių ir studentų dalyvavimo. Šio politinio sezono kulminacija taps „Klaipėdos mero ir tarybos rinkimų simuliacija”. Koordinatorius pabrėžia, kad tai yra unikali proga jauniems žmonėms pažinti politiko darbo subtilybes.

VšĮ Klaipėdos universiteto projektui „Padarykime Klaipėdą vėl didžią – apie politiką paprastai” išvysti dienos šviesą padės Klaipėdos liberalaus jaunimo organizacija, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, Klaipėdos licėjus, Klaipėdos Vydūno gimnazija, Klaipėdos bendruomenių asociacija, užsienio partneriai iš Suomijos, Latvijos, Švedijos ir kiti.

EJS2021_8

Organizatorių archyvo nuotr.

„Kūrybiškumo” platformos koordinatorė sako, kad platformos pavadinimas (angl. „Out of the box”) kalba pats už save. Komanda yra pasiryžusi išeiti iš savo komforto zonos rėmų ir leisti jaunimui būti varomąja projekto įgyvendinimo jėga. VšĮ „Klaipėdos šventės”, bendradarbiaudama su mokslo, studijų įstaigomis, verslu, savivalda, politikais, kultūros ir meno aktyvistais, savo organizuojamomis veiklomis sieks visiems, mylintiems miestą, sukurti tokią Klaipėdą, kokios nori patys miestelėnai. Platformos koordinatorės planuose – organizuoti kūrybines dirbtuves „Pasiimk dalelę Klaipėdos ” – dvejos iš jų vyks renginių „Jūros šventė” ir „Europiada” metu. Taip pat rudenį kvies susitikti Inovacijų laboratorijoje.

Platformų „Jungtys” ir „Potencialas” koordinatorius VšĮ „Amicus Certus” sieks, kad jaunimo politika būtų pastebima, potencialas pilnai atskleistas, o į Europos jaunimo sostinės įgyvendinimą įsitrauktų įvairūs partneriai – jaunimo organizacijos, neformalios jaunimo grupės, su jaunimu dirbančios organizacijos, verslo atstovai, politikai ir kitos suinteresuotos šalys. Platformų koordinatorius yra užsibrėžęs tikslą kurti, plėtoti ir išlaikyti tarptautines partnerystes, skatinti aktyvesnį Klaipėdos jaunimo organizacijų dalyvavimą tarptautinėje veikloje, tarptautinių projektų įgyvendinimą ir keitimąsi patirtimi, didinti tarptautinių iniciatyvų ir renginių skaičių.

VšĮ „Amicus Certus” siekia užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Euroregion Baltic (ERB), Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC), Jaunimo reikalų departamentu, Europos jaunimo forumu, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas”, Nacionaline jaunimo reikalų koordinatorių asociacija, Klaipėdos regiono asociacija, „Kaunas 2022″ atstovais ir kitomis organizacijomis.

Klaipėda tapo pirmuoju miestu, kuriam suteiktas Europos jaunimo sostinės titulas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos ir Šiaurės Europos regione. Susivieniję akademinės įstaigos, verslas, politikai, kultūros ir meno aktyvistai įvairiomis iniciatyvomis skatins jaunimą kurti tokią Klaipėdą, kurią jie norėtų rinktis, kurioje būtų gera gyventi, kurti, dirbti ir visada sugrįžti.

http://chooseklaipeda.eu/

Parašykite komentarą