„Baroti“ galerijoje – „PASĄMONĖS PROJEKCIJOS“

2023 m. birželio 23 d. (penktadienį) 18 val. Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos „Baroti“ galerijoje (Didžioji vandens g. 2, Klaipėda) atidaroma Ryčio Martinionio tapybos ir piešinių paroda „PASĄMONĖS PROJEKCIJOS“. Paroda „Baroti“ galerijoje veiks iki liepos 12 dienos.

Atidaroma R. Martinionio tapybos ir piešinių paroda. „Baroti“ galerijos nuotr.
Atidaroma R. Martinionio tapybos ir piešinių paroda. „Baroti“ galerijos nuotr.

2008 m. Rytis Martinionis, gerai žinomas menininkas Lietuvoje ir už jos ribų, Klaipėdos „Baroti“ galerijoje jau pristatinėjo savo parodą – „Pasąmonės safaris“. Ko gero, jau nebereikia aiškinti, kas yra toji „pasąmonė“. Kadangi po garbios atminties daktaro Sigmundo Freudo atliktų tyrinėjimų, mes visi tarytum žinome, kas yra subjektyvūs ir nekontroliuojami psichiniai procesai. O dabar įsivaizduokite veiksmą, kurio metu dailininkas R. Martinionis, tarsi koks turistas Kenijoje, keliauja po savo vizijų ir vaizdinių savanas. Jis, važiuodamas patyrusio vairuotojo prižiūrimu visureigiu, mato iliuzinius dramblius, antilopes ir netgi liūtus. Toks kadaise buvo „Pasąmonės safaris“.

R. Martinionio tapybos ir piešinių paroda. „Baroti“ galerijos nuotr.
R. Martinionio tapybos ir piešinių paroda. „Baroti“ galerijos nuotr.

2023-aisiais, piešinius bei tapybą pristatantis kūrėjas, projektuoja visa tai, kas, galbūt, viduje sąmoningai yra nekontroliuojama, tačiau veikia efektyviai. Pasak enciklopedijų ir žodynų – „projektavimas yra numatomo statyti ar gaminti objekto dokumentacijos kūrimas“. Šiuo atveju, menininkas „stato ir gamina“ savo: potyrius, būsenas, išgyvenimus. Jis tai perteikia vitražiškai skaidriai, tvirtai, užtikrintai bei apibendrintai (kaip ir visuomet) – spalvos, formos ir silueto aspektais.

Galbūt dar ne taip seniai Rytis buvo siurrealistu, automatizmo principu bandęs apčiuopti savo kūrybinės epopėjos vektorius, tačiau dabar – projektuodamas, jis – kuo tikriausias simbolistas. Jis tapo menininku, plastinio ir siužetinio ženklo principu statančiu, gaminančiu, o, svarbiausia, – kuriančiu pasąmonės, priešsąmonės bei sąmonės monumentus. Tai labai asmeniški sapnų bei būsenų paminklai, tačiau kartu jie – bendražmogiški. 

Parengė dailėtyrininkas Vidas Poškus

Parašykite komentarą