„Permainų muzika” – skambantis dabarties laikas

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika” rugsėjo 15–spalio 1 dienomis Klaipėdos koncertų salėje pristatys geriausius XX–XXI a. muzikos pavyzdžius ir moderniausias raiškos formas. Festivalio programoje bus atliekami kūriniai, lėmę praėjusio amžiaus muzikos istorijos permainas, ir šių dienų autorių muzikiniai ieškojimai. Skambantis dabarties laikas juose išsiskleis įtaigia ir inidividualia menine kalba, kuri gali šokiruoti ir stebinti, arba sužavėti grožiu ir suteikti atgaivą. Susitikimai su šiuolaikine muzika, jos kūrėjais bei atlikėjais skatins atsiverti naujiems įspūdžiams ir mąstymo pokyčiams.

Festivalio programa:

KKS-tinklapis-AFISA_0915_LT

Rugsėjo 15 d., antradienis, 18 val.
„Geismo mašina”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas ir solistas Mindaugas Bačkus (violončelė)
Solistas Raimondas Sviackevičius (akordeonas)
Dalyvauja Klaipėdos brass kvintetas: Vilmantas Bružas (vadovas, trimitas), Alius Maknavičius (trimitas), Steponas Sugintas (trombonas), Algirdas Ulteravičius (valtorna), Jurgis Dargis (tūba)
Rimas Sakalauskas (vaizdo projekcija)
Programoje: Šarūnas Nakas (naujo kūrinio premjera), Arvydas Malcys, Remigijus Merkelys, Gavin Bryars.

17 val. prieškoncertinis susitikimas.

„Geismo mašina”, „Evakuacija”, „Titaniko skendimas” – tai intriguojantys pradedamajame festivalio koncerte skambėsiančių kūrinių pavadinimai. Radikalusis kompozitorius Šarūnas Nakas, prieš tris dešimtmečius parašęs „Merz-machine” bei „Vox-machine” ir pavadintas „mašinistu”, festivalio užsakymu kuria „Geismo mašiną”. Pasak autoriaus, „Geismo mašina” – tai prancūzų filosofų Gillesio Deleuze’o ir Félixo Guattari sukurta sąvoka nesąmoningam mašininiam produktyvumui įvairiose srityse nusakyti. Kūrinio premjerą grieš violončelininkas Mindaugas Bačkus ir jo vadovaujamas Klaipėdos kamerinis orkestras. Remigijaus Merkelio „Evakuacija”, kurios solo partiją išpildys akordeonininkas Raimondas Sviackevičius, ne vienam klausytojui turbūt įsimins grėsmingomis sirenomis. Gavino Bryarso kūrinyje „Titaniko skendimas” bus atkuriamas skęstančio ir lūžtančio laivo garsinis vaizdas. Minimalistinę jo muziką koncerte palydės Rimo Sakalausko vaizdo projekcijos.

KKS-tinklapis-AFISA_0916_LT

Rugsėjo 16 d., trečiadienis, 18 val.
„Žmogaus balsas”
Raquel Camarinha (sopranas, Portugalija)
Yoan Héreau (fortepijonas, Prancūzija)
Aleksi Barrière (režisierius, Prancūzija–Suomija)
Programoje: Francis Poulenc monodrama „Žmogaus balsas” / „La Voix Humaine” (pagal Jean Cocteau pjesę), Kaija Saariaho, Alban Berg.

Raquelės Camarinha’os demonstruojamas natūralus balso grožis ir jo galimybės išties įspūdingi. Pasitelkusi savo vokalinį ir aktorinį meistriškumą ir keliaudama per bemaž visus žmogaus balso registrus – nuo monologo iki lyrinio dainavimo, nuo kvatojimo iki džiazo – ji atlieka savo vaidmenį visomis šio žodžio prasmėmis. Kambarys, lova, migdomųjų tabletės ir palikta moteris: Franciso Poulenco „Žmogaus balsas” yra tarsi operinės monodramos žanro kvintesencija, kurioje susitinka ir neatskiriamai susilieja muzika ir teatras. Sykiu tai ir geriausia laboratorija intensyviam darbui su muzikinio teatro scenine kalba, kur žodinis tekstas mus nukelia į tamsų slaptų troškimų, simbolių, sapnų ir haliucinacijų pasaulį. Scenoje matomi tik sopranas ir pianistas, tačiau to pakanka vaizduotėje inscenizuoti vykstančius konfliktus ir daugiaprasmį dialogą tarp balso ir akompanimento, dramos ir muzikos, dialogą, kuris kartu yra ir meilės istorija.

eksperimentas_su_laiku

Rugsėjo 18 d., penktadienis, 14 ir 18 val.
„Laiko eksperimentas”
Garso ir vaizdo instaliacija pagal to paties pavadinimo John W. Dunne knygą
Daniele Ghisi (idėja, muzika, vaizdas ir animacija, Prancūzija–Italija)
IRCAM / „Divertimento Ensemble” produkcija
Kompiuterinis dizainas sukurtas „IRCAM-Pompidou” centro studijoje
Daniele Ghisi, Luigi Acerbi, Paolo Puggioni (siužeto ir scenarijaus autoriai).

17 val. prieškoncertinis susitikimas.

Johnas Williamas Dunne’as parašė knygą „Laiko eksperimentas”. Ilgame esė autorius išdėstė savo teoriją apie praeities ir dabarties vienalaikiškumą, pranašingų ir niekaip nei su prisiminimais, nei su ateities nuojautomis nesusijusių sapnų sambūvį. Jaunas italų kompozitorius ir matematikas Daniele Ghisi leidosi į kelionę šia keista reliatyvaus laiko mašina. Kaip galėtume išsivaduoti iš negrįžtamai bėgančio laiko idėjos ar iliuzijos? Trijuose instaliacijos ekranuose projektuojamos skirtingos vaizdų serijos – diena, metai ir visas gyvenimas, kiekvieną suvokiant kaip poliritmą. Viduriniajame ekrane rodomas pagrindinio veikėjo rašomas dienoraštis – tai tarsi kelionė per jame dėstomas mintis ir apmąstymus, trunkančius ištisus metus ir be pabaigos prasidedančius iš naujo. Kituose ekranuose retsykiais pasirodo pagrindinio veikėjo „alter ego”, gyvenantys skirtinguose laiko matmenyse.

KKS-tinklapis-AFISA_0922_LT

Rugsėjo 22 d., antradienis, 18 val. I a. fojė
„Sankirtos”
Ingrida Armonaitė, Rasa Vosyliūtė, Artūras Šilalė, Žydrė Ovsiukaitė (smuikai)
Programoje: Eduardas Balsys, Anatolijus Šenderovas, Mindaugas Urbaitis, Alfred Schnittke, Johann Sebastian Bach.

Koncerte išgirsime keturis stambius XX amžiaus kūrėjų opusus smuikui solo, dviem ir keturiems smuikams, kurie bus perskiriami baroko muzikos interliudais. Šios sankirtos tarsi susilies finaliniame Mindaugo Urbaičio kūrinyje „Bachvariationen”, pagrįstame Johanno Sebastiano Bacho sonatų ir partitų smuikui solo tematine medžiaga. Barokinės muzikos motyvai jame paklūsta minimalistinės muzikos plėtotei, o imitacinė technika padeda pasiekti natūralios tėkmės ir begalinio kanono įspūdį.Smuikininkė Ingrida Armonaitė, šios programos iniciatorė ir pagrindinė atlikėja, ją apibendrina Alberto Šveicerio citata: „Aš esu gyvenimas, kuris nori gyventi, aš esu gyvenimo, kuris nori gyventi, viduryje”.

KKS-tinklapis-AFISA_0925_LT3

Rugsėjo 25 d., penktadienis, 18 val.
„Muzika laiko pabaigai”
Fortepijoninis trio „FortVio”: Indrė Baikštytė (fortepijonas), Ingrida Rupaitė-Petrikienė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė)
Styginių kvartetas „ArtVio”: Ingrida Rupaitė-Petrikienė (I smuikas), Kristijonas Venslovas (II smuikas), Tomas Petrikis (altas), Povilas Jacunskas (violončelė)
Vytautas Giedraitis (klarnetas)
Programoje: Olivier Messiaen, Anatolijus Šenderovas, Faustas Latėnas.

Koncerto pagrindinis akcentas – įstabusis Olivier Messiaeno „Kvartetas laiko pabaigai”. Apie kūrinio turinį prancūzų autorius rašo: „Muzikinė kalba iš esmės nemateriali, sudvasinta, katalikiška. <…> dermės čia priartina klausytoją prie amžinybės erdvėje ir begalybėje. Neįprasti, jokių normų nesaistomi ritmai labai padeda atitolinti visa, kas žemiška. Tačiau viskas tėra mėginimai ir sapaliojimai, kai pagalvoji apie triuškinantį temos didingumą!” Kvarteto pabaigoje muzika tarsi ištirpsta nežemiškai aukštuose instrumentų registruose. Ji teigia nesibaigiančią laiko ir gyvenimo tėkmę, dvasinių vertybių amžinumą. O. Messiaeno opusą atliks fortepijoninis trio „Fort Vio” ir klarnetininkas Vytautas Giedraitis, o Anatolijaus Šenderovo III Styginių kvarteto premjerą ir Fausto Latėno Styginių kvartetą „Šviesiam atminimui” pagrieš styginių kvartetas „Art Vio”.

KKS-tinklapis-AFISA_0929_LT

Rugsėjo 29 d., antradienis, 14 ir 18 val.
„SISU USIS”. Koncertas jaunimui
„SISU Percussion Group” (Norvegija): Tomas Nilsson (meno vadovas), Bjørn Skansen, Marius Søbye
Programoje: Tomas Nilsson.

„SISU Percussion Group” visada spinduliuoja muzikavimo džiaugsmą, kad ir kokią muziką atliktų – šiuolaikinę akademinę ar kūrinius su popkultūros elementais. Kai SISU išeina į sceną, klausytojai gali tikėtis visapusiško pojūčių užvaldymo. Į savo pasirodymus įtraukdami vizualinius elementus, pasitelkdami moderniausias kompiuterines technologijas, SISU nariai kuria meninę erdvę, veikiančią įvairias jusles. Komunikacija yra svarbiausias SISU pasirodymų tikslas. Jo vedami atlikėjai sėkmingai koncertuoja pačioms įvairiausioms klausytojų auditorijoms. Norvegų perkusininkų trio koncerte jaunimui „SISU USIS” bus gretinami įvairiausi dalykai – nuo didelių iki mažų, nuo aukštų iki žemų. Projekto muzikos ir idėjos autorius Tom Nilsson jį apibūdina taip: „Vidinė stiprybė ir ryžtas. Išorinė jėga ir pasidavimas”. Ateik, išgirsk, dalyvauk!

KKS-tinklapis-AFISA_1001_LT

Spalio 1 d., ketvirtadienis, 18 val.
Tarptautinei muzikos dienai
„Naktų ilgėjimas”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
„SISU Percussion Group” (Norvegija): Tomas Nilsson (meno vadovas), Bjørn Skansen, Marius Søbye
Dirigentas Modestas Pitrėnas
Programoje: Jurgita Mieželytė (naujo kūrinio premjera), Justė Janulytė, Justina Repečkaitė, Artūras Mikoliūnas, Petter Haukås, Rob Waring.

17 val. prieškoncertinis susitikimas.

Baigiamajame festivalio koncerte Klaipėdos kamerinis orkestras pasirodys kartu su vienu ryškiausių Skandinavijos šiuolaikinės muzikos kolektyvų „SISU Percussion Group”. Atliekantis aukščiausio meninio lygio šiuolaikinę muziką SISU pelnė pripažinimą už unikalią muzikinę estetiką, kurią suformavo atvirumas naujovėms ir tiriamasis požiūris į įvairius naujos muzikos keliamus iššūkius. Lietuvių ir norvegų atlikėjų parengtoje programoje skambės lietuvių ir norvegų autorių kūriniai. Tarp jų bus dvi premjeros: specialiai šiai programai sukurti Jurgitos Mieželytės ir Petter Haukås opusai. Beje, koncertas pavadintas pagal jame skambėsiantį Justės Janulytės kūrinį, skirtą rudenėjančiam Vilniui. Jo partitūros sandara primena nakties ilgėjimą trumpėjant dienai.
Styginių ir perkusijos dialogui įtaigiai vadovaus Modestas Pitrėnas. „Viskas, ko reikia, tai pasitikėti muzikantais ir juos tinkamai įkvėpti”, – viename interviu teigia dirigentas. Tarptautinę muzikos dieną publikos akivaizdoje scenoje vyks „giminingų sielų susitikimai, teikiantys ypatingą komfortą ir atgaivą”.

Festivalio naujovė

„Permainų muzika” kasmet ieško naujų renginių formų ir vietų. Šiemetinio festivalio naujovė – koncertai įstaigose ar biuruose. Tai atraktyvus atokvėpis darbo pertraukos metu, aktyvinantis mintis ir kupinas smagių patirčių.

„SISU biure” koncertuose dalyvaus mušamųjų instrumentų ansamblis „SISU Percussion Group”. Skambės šiuolaikinių užsienio autorių muzika, atliekama įprastais perkusiniais instrumentais, o taip pat netikėtos grupės narių improvizacijos biure randamomis garso išgavimo priemonėmis (stalais, popieriaus lapais, pieštukais, kompiuterio klavišais ir pan.).

Susitikime „Permainų muzikoje”!

Išsamiau apie festivalį, taikomas nuolaidas – www.koncertusale.lt
Klaipėdos koncertų salės adresas – Šaulių g. 36, Klaipėda, tel. (8 46) 410566

Parašykite komentarą