Vėl skambės Klaipėdos kariliono festivalio varpai!

2016 metų birželio 24 dieną į miestą sugrįžta skambi muzikos šventė – Klaipėdos kariliono festivalis. Tą dieną aukštai ir plačiai skambantys varpų garsai kurs visatos harmoniją ir perduos kosminę energiją. Ypatinga varpų galia buvo tikima nuo senovės. Varpai buvo tarsi gyvi, lygiateisiai miestų „gyventojai”. Klaipėdos karilionas šiandien yra tikra uostamiesčio garsinio peizažo puošmena.

Tai vienas iš trijų Lietuvoje esančių tokio pobūdžio muzikos instrumentų, tapęs uostamiesčio savitumo simboliu. Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis buvo sumontuotas 1987 metais ir skambėjo iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju. „Royal Eijsbauts” varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – keturios oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų.

Jau tapo tradicija Klaipėdos kariliono koncertų klausytis kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį, per Kalėdas ir sutinkant Naujuosius metus, o birželio 24-ąją – varpais skelbti vasarišką Joninių šventę. Pastarasis renginys 2014 metais išaugo į festivalį, kurį miestelėnams ir svečiams pristato Klaipėdos koncertų salė.

Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Tada virš miesto sklinda ypatingas varpų gausmas. Jis girdimas visame senamiestyje, tačiau geriausia šios muzikos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir stebėti varpinėje grojančius atlikėjus.

Kelias dienas prieš festivalį įvairiose miesto vietose bus galima išgirsti festivalio šaukinius – specialiai iš Lenkijos atvykstančio keliaujančio kariliono koncertus ir susipažinti su Klaipėdos karilionui skirta paroda. Taip pat bus rengiamos ekskursijos į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, kurių metu visi norintieji galės iš arčiau pamatyti šį retą instrumentą.

Varpai kviečia!

0624_12val

Birželio 24-osios 12 valandą festivalio pradžią paskelbs „Vidudienio varpai”, kuriuos prakalbins klaipėdiečiai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius. Jie ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau beveik 30 metų. Atlikėjai yra koncertavę Danijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, JAV, įrašę kompaktinių plokštelių, išleidę natų leidinių, aranžavę ir sukūrę kūrinių šiam instrumentui.

Atidarymo koncerte skambės pačių karilionininkų kūryba ir šešios naujų kūrinių premjeros. Juos sukūrė Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Zita Bružaitė, Vytautas Germanavičius, Laima Jedenkutė, Rytis Mažulis ir Remigijus Šileika. Kelios kompozicijos skirtos atlikti karilionui ir trimitui. Tada kartu su varpų garsais virš miesto sklis Algirdo Januševičiaus meistriškai valdomo instrumento skambesys. Tai bus simboliški garsų šaukiniai ir padėka profesoriui Juliui Juzeliūnui, savo prasminga veikla sugebėjusiam suderinti kūrybą, pedagoginį darbą ir kilnią pareigą tautai svarbiu jos istorijos metu.

0624_15val

15 valandos koncerte „Popietės varpai” gros duetas Toru Takao ir Katarzyna Takao-Piastowska, atstovaujantis Japonijos, Lenkijos ir Vokietijos kariliono kultūroms ir siekiantis jas skleisti pasaulyje. Abu atlikėjai yra tarptautinių kariliono konkursų laureatai, o skambinimo šiuo retu instrumentu meną studijavo Olandijoje ir Belgijoje. Minėtos šalys garsėja ne tik sena ir aukšta kariliono kultūra, bet ir gausiausiu jų skaičiumi pasaulyje: Olandijoje yra net 182, o Belgijoje – 89 varpų instrumentai. Vokietijoje, kur atlikėjai šiuo metu gyvena, jų yra 45.

T. Takao ir K. Piastowskos programoje daugiausia skambės originalūs kūriniai karilionui, kuriuos sukūrė olandų, belgų ir danų autoriai.

0624_18val

18 valandą pasigirs „Vakaro varpai”, kuriuos kalbins karilionininkė iš Lenkijos Monika Kaźmierczak. Antrą kartą festivalyje pasirodysianti atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, JAV. Ji dėsto Gdansko muzikos akademijoje ir vadovauja Lenkijos karilionininkų gildijai.

Kartu su M. Kaźmierczak muzikuos Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus. Žymaus britų autoriaus Michaelio Nymano muziką palydės Pauliaus Pinigio šiuolaikinis šokis. Ramus varpų ostinato iš aukštybių prabils Mikalojaus Konstantino Čiurlionio miniatiūroje „Viešpaties angelas”. Kamilio Cieśliko kūrinyje regėsime net vandens fontanus! Bokšte grojančio kariliono ir kiemelio scenoje griežiančio orkestro vienalaikis ir darnus skambėjimas bus dirigento Modesto Barkausko rankose.

0624_21val

„Nakties varpai” 21 valandą įstabia Zitos Bružaitės kantorija „Lumen fidei” / „Tikėjimo šviesa” vainikuos festivalio programą. Kūrinys alsuoja viduramžių epochos dvasia, perteikiančia tikėjimo ir kasdienio gyvenimo santaiką. Kartais ją keičia improvizaciniai muzikiniai intarpai, kuriuose atsispindi dabarties laikų skambesys, kuriamas džiazo, elektronikos, populiariosios, roko ar crossover muzikos stilių pynėmis. Šiame opuse taip pat yra kriptogramų, „sekretų” ar kitų simbolių, įgyjančių sakralinės reikšmės. Autorė kviečia įsiklausyti ir pajusti bendrą kūrinio tekėjimą, ekspresiją, žaismingą įvairių nuotaikų bei spalvų šokį, kuriuo skleidžiasi tikėjimo šviesa, vedanti mus per gyvenimą.

Kantoriją atliks choras „Jauna muzika”, ansamblis „Protuberus brass” ir gausus solistų būrys. Tarp jų bus kontratenoras Piotr Olech (Lenkija), bosas Liudas Mikalauskas, saksofonininkas Jan Maksimovič, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir kiti. Karilionu gros Austėja Staniunaitytė, pirmoji atlikėja moteris šalyje, rengianti koncertines programas. Tobulos balsų ir instrumentų harmonijos siekiams vadovaus pripažintas dirigentas ir kompozitorius Vaclovas Augustinas.

Festivalio programa

12 val. „Vidudienio varpai”

Kompozitoriaus J. Juzeliūno 100-mečiui
Kęstutis Kačinskas (karilionas), Stanislovas Žilevičius (karilionas)
Algirdas Januševičius (trimitas)
Programa: Remigijus Šileika, Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Zita Bružaitė, Vytautas Germanavičius, Laima Jedenkutė, Rytis Mažulis, Kęstutis Kačinskas, Julius Juzeliūnas / Stanislovas Žilevičius, Otto Ketting, Frank Steijns.

15 val. „Popietės varpai”

Toru Takao, Katarzyna Takao-Piastowska (kariliono duetas, Japonija–Lenkija–Vokietija)

Programa: Pieter Brons, Geert D’hollander, Marco de Goeij, Henk Badings, Paul Takahashi, Maurice Ravel.

18 val. „Vakaro varpai”

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Monika Kaźmierczak (karilionas, Lenkija)
Algirdas Januševičius (trimitas)
Marius Pinigis (šokėjas)
Dirigentas Modestas Barkauskas
Programa: Michael Nyman, Flint Beppe, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Kamil Cieślik.

21 val. „Nakties varpai”

Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika” (meno vadovas Vaclovas Augustinas)
Ansamblis „Protuberus brass” (meno vadovas Egidijus Miknius)
Solistai:
Piotr Olech (kontratenoras, Lenkija)
Mindaugas Zimkus (tenoras)
Liudas Mikalauskas (bosas)
Agnė Petruškevičiūtė (elektroniniai vargonai)
Jan Maksimovič (saksofonas)
Arkadijus Gotesmanas (perkusija)
Zita Bružaitė (elektronika)
Austėja Staniunaitytė (karilionas)
Dirigentas Vaclovas Augustinas
Programa: Zita Bružaitė – Kantorija „Lumen fidei”.

Bilietai – 3 Eur; studentams, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems (pateikus galiojantį pažymėjimą) – 1,50 Eur. Kariliono festivalio bilietas – 6 Eur (galioja į visus festivalio koncertus. Nuolaidos netaikomos). Bilietus platina BILIETAI.LT.

Keliaujančio kariliono koncertai

Kęstutis Kačinskas arba Stanislovas Žilevičius gros specialiai iš Gdansko (Lenkija) atvykusiu unikaliu varpų instrumentu. Jį sudaro 48 varpai, kurių svoris – 5 tonos.
Minėtose koncertų vietose nuo ryto veiks ekspozicija „Klaipėdos karilionas”

Birželio 20 d., pirmadienis, 19 val. prie BIG’o prekybos centro (Taikos pr. 139)
Birželio 21 d., antradienis, 19 val. prie „Debreceno” aikštės fontano (Taikos pr. 101)
Birželio 22 d., trečiadienis, 19 val. prie AKROPOLIO prekybos centro (Taikos pr. 61)

Ekskursijos į Klaipėdos kariliono bokštą

Birželio 17 d. 18 ir 19 val. ekskursijas ves muzikologė Rūta Vildžiūnienė, dalyvaus Kęstutis Kačinskas arba Stanislovas Žilevičius. Bilieto kaina 1,50 Eur

Bilietus įsigyti galima Klaipėdos koncertų salės kasoje. Dalyvių kiekis ribotas – po 15 asm.
Tel. (8 46) 410 566.

Parašykite komentarą