Perkusijos meistrai garsais tapys „Įsivaizduojamą peizažą“

„Jie – vieni iš labiausiai pribloškiančių perkusininkų, kokius tik galima išgirsti į vakarus nuo Balio salos,“  – taip rašė Londono „The Guardian“ apie Amadinda Percussion Group (Vengriją).  Rugsėjo 23 dieną, antradienį, klaipėdiečiai turės progą tuo įsitikinti, apsilankę Klaipėdos koncertų salėje vykstančio festivalio „Permainų muzika“ koncerte.

Amadinda Percussion Group

Amadinda Percussion Group

Vengrų ansamblio pasirodymas pavadintas „Įsivaizduojamas peizažas” pagal vakare skambėsiantį muzikos novatoriaus amerikiečio Johno Cage’o kūrinį „Imaginary Landscape” (beje, to paties autoriaus kūrinys įkvėpė ir festivalio pavadinimą).

Amadinda Percussion Group susibūrė lygiai prieš 30 metų Budapešte, keturiems ką tik F. Liszto muzikos akademiją baigusiems jaunuoliams pradėjus muzikuoti kartu. Nuo pradžių atlikėjai nusprendė ne tik groti iškilius mušamųjų repertuaro kūrinius, bet ir siekti, kad šiuolaikiniai kompozitoriai rašytų naujus opusus būtent jiems. Tarp kūrėjų, dedikavusių ansambliui savo kūrinius, yra Johnas Cage’as, György Ligeti ir Steve’as Reichas.

Netrukus ansamblis išsikėlė dar tris tikslus: tyrinėti tradcines etnines kultūras, kuriose naudojami mušamieji instrumentai, savarankiškai kurti muziką ir transkribuoti praeityje parašytus žinomus klasikinius kūrinius. Dėl to šios grupės repertuaras yra toks platus ir unikalus.

Savo ilgametės kūrybinės veiklos vaisius ansamblis jau demonstravo net 33 pasaulio šalyse, grojo Berlyno filharmonijoje, Vienos Konzerthaus, Londono Royal Albert Hall, Taipėjaus nacionalinėje koncertų salėje, Meyersono simfoninės muzikos centre Dalase, Niujorko Carnegie Hall ir kitose prestižinėse salėse.

Vienas įspūdingiausių ansamblio veiklos rezultatų – 2011 m. baigti visų J. Cage’o kūrinių mušamiesiems instrumentams įrašai šešiose kompaktinėse plokštelėse.

Šiandien Amadinda Percussion Group laikomas vienu originaliausių mušamųjų instrumentų ansamblių pasaulyje. Ansamblio nariai:

Zoltán Rácz – Ferenco Listo muzikos akademijos profesorius, vienas iš ansamblio įkūrėjų, buvęs pagrindinis Budapešto festivalio orkestro timpanininkas. Jis taip pat yra šiuolaikinę muziką grojančio kamerinio ansamblio UMZE muzikinis vadovas.

Zoltán Váczi – vienas aktyviausių tradicinės etninės muzikos tyrinėtojų. Amadinda Percussion Group dažnai atlieka jo sukurtas kompozicijas.

Aurél Holló – Budapešto B. Bartóko konservatorijos dėstytojas, žinomas kaip perkusininkas solistas. Jis yra baigęs perkusiją ir kompoziciją (jo kūriniai skmbės ir festivalio koncerte).

Károly Bojtos – aktyvus mušamųjų instrumentų galimybių tyrinėtojas ir naujų instrumentų kūrėjas.

Koncerte „Įsivaizduojamas peizažas” be dviejų A. Holló ir dviejų J. Cage’o kūrinių Amadinda Percussion Group dar atliks Thierry de Mey bei Ellioto Cole’o opusus. Koncertą ansamblis baigs itin įspūdingu amerikiečių minimalisto S. Reicho „Medinių plaktukų kvartetu” / „Malet quartet”.

S. Reicho kūriniai – svarbi grupės repertuaro dalis, ansamblis bendradarbiauja su kompozitoriumi daugiau nei du dešimtmečius. „Medinių plaktukų kvartetas” yra vienas iš sėkmingiausių bendradarbiavimo rezultatų (beje, šį kūrinį autorius taip pat skyrė Kanados mušamųjų instrumentų ansambliui Nexus).

Prieš porą metų „Gaidos” festivalyje Vilniuje surengtame Amadinda Percussion Group koncerte labiausiai stebino tai, jog visi S. Reicho kūriniai (tame tarpe ir anksčiau minėtas) buvo atliekami mintinai. Atlikėjai grojo preciziškai ir taikliai, nežvilgčiodami į natas, nesidairydami vienas į kitą. Tikėtina, jog šių perkusijos meistrų pasirodymas Klaipėdoje taip pat stulbins įtaiga, menine išmone ir vizualumu. Tad visus ištroškusius ryškių meninių įspūdžių rugsėjo 23 dieną, 18 valandą kviečiame į pribloškiančių perkusininkų koncertą! O prieš jį, 17 valandą smalsiausieji laukiami prieškoncertiniame susitikime.

www.koncertusale.lt

Parašykite komentarą