„Londono vaikų baleto“ idėja Lietuvoje: Klaipėdos muzikinis teatras pristato šokio spektaklį „Pelenė“ [Fotogalerija]

Prieš keturis mėnesius Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre duris atvėrė edukacinė programa „Šokio talentų dirbtuvės“. Britų projekto „Londono vaikų baletas“ įkvėpti šokio profesionalai ėmėsi burti įvairius šokio stilius propaguojančius talentingus vaikus ir drauge su jais sukūrė šokio spektaklį vaikams „Pelenė“ pagal S. Prokofjevo muziką. Publikai jis bus pristatytas jau gegužės 25 d.

Pelene (2)

Spektaklio akimirka. KVMT nuotr.

Vaikai šoka vaikams

Pasak Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo pavaduotojos menui Editos Lubickaitės, edukaciniu projektu buvo siekiama gerąją užsienio teatrų praktiką pritaikyti Lietuvoje, sudaryti sąlygas vaikams susiburti teatre, skatinti jų užklasinę edukacinę veiklą. „Šokio talentų dirbtuves“ įgyvendinti ėmėsi įvairių šokio meno iniciatyvų uostamiestyje pradininkė, baleto šokėja Inga Briazkalovaitė.

„Noras kurti spektaklį su gabiais Klaipėdos vaikais kilo prieš gerus penkerius metus, tik tuomet nežinojau, kaip praktiškai tai realizuoti, – sakė edukacinės programos sumanytoja. – Kuomet mano mokinė Nerija Eimutytė pateko į projektą „London children ballet“ (Londono vaikų baletas), vykstantį jau kelis dešimtmečius, supratau, kad mano vizija teisinga ir atėjo laikas ją įgyvendinti čia, Klaipėdoje.“

Pirmajame „Šokio talentų dirbtuvių“ atrankos etape šokėjams profesionalams iš visų norinčių dalyvauti teko išrinkti 57 gabiausius vaikus, antrajame – jiems buvo skirstomi vaidmenys. Taip šokio spektaklyje „Pelenė“ atsidūrė 7-14 metų amžiaus klasikinio baleto, pramoginių šokių, hip hop‘o, meninės  gimnastikos atlikėjai, projekte turėję galimybę susipažinti su skirtingomis šokio meno sritimis.

„Pelenės istoriją žino kiekvienas vaikas, todėl ilgų svarstymų, kokį kūrinį rinktis, nebuvo. Spektaklyje realizuojamos geriausios įvairių S. Prokofjevo baleto „Pelenė“ pastatymų idėjos. Tiesa, jas teko perdirbti, pritaikyti vaikams, turintiems skirtingą pasirengimą“, – apie premjerą pasakojo I. Briazkalovaitė.

Anot jos, vienas didžiausių „Pelenės“ privalumų yra tai, jog šįkart jame vaikai vaidina vaikams. Tiesa, scenoje bus ir trys profesionalai. Kaip sako choreografė, „plytom reikėjo cemento“.

Edukacinės programos metu I. Briazkalovaitei talkino kolega šokėjas Ričardas Jankevičius. Šokio spektaklio kostiumus ir scenografiją kūrė Vaiva Jokužienė.

Tikslas – išaugti į princesę

Teatro scenoje visiems vaikams puikiai pažįstamą Pelenę šoks vienuolikmetė klaipėdietė Emilija Gaidauskaitė ir metais jaunesnė Emilė Drevinskaitė. 

„Kai sužinojau, jog gavau pagrindinį vaidmenį, apėmė ir džiaugsmas, ir baimė. Tikėjausi daugiausia fėjos vaidmens, – pasakojo Emilija. – Viso projekto metu labai palaikė bendraklasiai. Kai pasakiau auklėtojai, kad šoksiu Pelenę Muzikiniame teatre, sujudo visa mokykla.“

Piktosios podukros vaidmenį šokio spektaklio premjerai ruošianti Beatričė Misevičiūtė sakė, jog be šokio projekte jai dar labai patinka S. Prokofjevo muzika – klauso jos namuose, ruošdama pamokas.

„Laukdavau dienos, kai vėl galėsiu repetuoti, išmokti naujų šokių, naujų judesių. Be to, norisi įrodyti ir savo mokytojams, klasiokams, kad laisvu metu ne po Akropolį vaikštau, o šoku!“ – tikina Emilė, į antrąjį spektaklį, kuriame pati šoks Pelenę, pakvietusi visą būrį bendraklasių ir draugų.

Pasak spektaklio dailininkės V. Jokužienės, „Pelenės“ scenografijai sukurti buvo panaudotos kai kurių senų Muzikinio teatro spektaklių  dekoracijos, rekvizitas, perdirbami nenaudojami daiktai ar medžiagos. Brangiausiai, anot statytojų, atsiėjo personažų kostiumai – jų reikėjo pasiūti 136.

„Pelenės“ istoriją puikiai žinome visi – savo darbu kiekvienas galime išaugti į princesę. Ėmėmės utopinės idėjos, tačiau tik ją realizavę galėsime įrodyti, kad tai veikia, kad programa yra reikalinga vaikams ir jų aplinkai“, – tikina spektaklio dailininkė.

Atveria duris į teatrą

Kūrėjos džiaugiasi, jog edukacinė programa į teatrą pritraukė naują žiūrovų auditoriją. „Yra vaikų, kurie ir patys, ir jų tėvai pirmąkart ateis į teatrą. Kartu su savimi jie atsives bendraklasius, mokyklos mokytojus. Todėl edukacinis projektas neapsiriboja grupe vaikų, su kuriais dirbame – kartu tai ir edukacija visai jų aplinkai“, – aiškino I. Briazkalovaitė ir V. Jokužienė.

Keturių mėnesių trukmės edukacinėje programoje dalyvavo jaunieji šokėjai iš Klaipėdos šokių kolektyvų „Junga“, „Coda“, A. Krasauskaitės baleto studijos, šokių klubo „Funkyhouse“, meninės gimnastikos klubo „Gintarinės fėjos“ bei J. Kačinsko muzikos mokyklos Choreografijos skyriaus.

Teatro atstovų teigimu, didžioji dalis bilietų į gegužės 25, 27 ir 28 dienomis įvyksiančią „Pelenės“ premjerą jau parduoti. Tikimasi, jog į teatro repertuarą šokio spektaklis grįš ir kitą pavasarį, drauge su kitais talentingais uostamiesčio jaunaisiais šokėjais. 

„Teatras yra profesionalumo, meninės kokybės ženklas, todėl būtent čia turi būti ugdomi gabūs, imlūs, kūrybiški vaikai“, – įsitikinusi I. Briazkalovaitė. Nepaisant to, jog dirbti su pusšimčiu vaikų nebuvo paprasta, šokėja prasitarė mintyse jau brandinanti kitų metų projekto idėjas.

Parašykite komentarą