Klaipėdoje – vilnos verpimo dirbtuvės ir Verpėjų orkestro performansas

Klaipėdos etnokultūros centras 2018 m. gruodžio 1 ir 2 dienomis kviečia atvykti visus, norinčius pabandyti ir išmokti verpti rateliu! Mokysimės verpti vilną, o dirbtuvių pabaigoje surengsime „Verpėjų orkestro” performansą!

Vilnos_verpimas

Verpimo ratelis, įprastas buities įrenginys vilnai ir linams verpti, nenaudojamas jau daugiau kaip pusę amžiaus, tačiau daugelio senų namų palėpėse rateliai išliko, pagarbiai padėti jau mirusių savininkių. Rateliai yra sumanūs įrenginiai, dažniausiai gerai veikiantys iki šiol, todėl galėtume juos ir dabar naudoti pagal paskirtį, jei tik būtų poreikis. Orkestro „repeticijos” vyks pasikvietus moteris, dar atmenančias jaunystės įgūdžius, kuriuos perduos dirbtuvių bei performanso dalyviams. Kiekvienas ratelis turi savo unikalų skambesį, girgždesį, toną, ritmą. Susibūrę į orkestrą (iki 15 dalyvių) iš mikrofonais įgarsintų ratelių bandysime sukurti spalvingai ramią garsų tėkmę.

„Verpėjų orkestro” performansas – dirbtuvių užbaigtuvės – vyks sekmadienį (12 02), 16.00 val.

Žinoma, rateliai čia atliks ne vien estetinę funkciją – jais išties bus verpiama vilna. Šiame sumanyme naudojama vietinių avių vilna, nepelnytai nuvertinta ir užmiršta. „Ramus, įtraukiantis, meditatyvus darbas verpimo rateliais ir jų skleidžiami magiškai intensyvūs garsai sudarys kontrastą, kuriuo siekiu dalyvius ir žiūrovus ne panardinti į romantišką praeities nostalgiją, bet sukurti terpę susimąstymui apie aplinkosaugos ir kitas ekologines problemas”, – sako projekto idėjos autorė Laura Garbštienė.

„Verpėjų orkestras” yra 2017 metais Marcinkonių seniūnijoje Varėnos rajone vykusio projekto „Verpėjos” tęsinys. Verpimas rateliu tapo jungtis tarp skirtingo amžiaus, išsilavinimo ir kultūrinės patirties žmonių. Siekdama gilesnių refleksijų, menininkė Laura Garbštienė nusprendė verpimą paversti menine praktika ir išplėsti ją geografiškai ir kultūriškai. Daugiau apie projektą galima sužinoti „Facebook” paskyroje https://www.facebook.com/verpejos/

Norintiems dalyvauti vilnos verpimo dirbtuvėse būtina registruotis iki lapkričio 28 d.
Registracija tel. (8 46) 310022 arba el. p.: rita.sukiene@etnocentras.lt.
Dalyvių skaičius ribotas. Jei neturite savo verpimo ratelio, paieškokite pas gimines ar kaimynus. Jei nesate tikri dėl ratelių būklės, susisiekite iš anksto.

Apie projekto sumanytoją:

Laura Garbštienė (g. 1973 m. Vilkijoje) nuo 2013 m. gyvena Šklėrių kaime Varėnos rajone. Kuria video-, instaliacijas, fotografijas, atlieka akcijas ir performansus, dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Menininkės kūriniai pristatyti Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, galerijoje „Vartai”, Prahos šiuolaikinio meno bienalėje, Liverpulio bienalėje, o prestižiniame Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalyje (Vokietija) „Filmas apie nežinomą menininkę” įvertintas specialiu žiuri paminėjimu ir FIPRESCI prizu. Remdamasi šalies, kurioje reziduoja, kultūriniu palikimu ar stereotipais, Laura Garbštienė kuria fiktyvius personažus, kuriais tampa pati autorė, veikiančius įsivaizduojamose, nekasdieniškose, „nepatogiose” situacijose. Pastarųjų metų kūriniais, pritaikydama gyvenimo miške išlikimo taktiką, Laura Garbštienė kuria naujas strategijas menininkui, gyvenančiam meno pasaulio periferijoje.

Tai vienas iš projekto „ETNOREIDAS” pažintinių renginių „Etnolaboratorijos”. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Parašykite komentarą