„Baltic Sea Philharmonic” pasirinko Klaipėdos koncertų salę

„Baltijos jūros peizažai” – tai unikalaus jungtinio Baltijos šalių orkestro „Baltic Sea Philharmonic” debiutinis koncertas Lietuvoje. Vadovaujamas charizmatiškojo Jungtinių Amerikos Valstijų batutos meistro Kristjano Järvi, šiuo metu šis orkestras vykdo tarptautinį turą. Balandžio 15 d. 18 val. „Baltic Sea Philharmonic” ir pasaulyje aukštai vertinamas fortepijono virtuozas Alexanderis Toradze (Gruzija-JAV) atvyksta į Klaipėdos koncertų salę vieninteliam pasirodymui Lietuvoje!

Baltic_Sea_Philharmonic_PeterAdamik

Orkestras „Baltic Sea Philharmonic”. Peter Adamik nuotr.

Orkestrui įteiktas Europos kultūros prizas

Orkestro idėjinis branduolys, „Baltic Sea Youth Philharmonic”, susikūrė dar 2008-aisiais, vedamas tikslo suburti ir suvienyti aukščiausio meistriškumo jaunus 18–28 metų muzikus iš dešimties Baltijos regiono šalių: Danijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Lenkijos, Rusijos ir Švedijos. Po pasirodymų žymiosiose Europos koncertų salėse ir festivaliuose kartu su prestižiškiausiais pasaulinio lygio atlikėjais, tokiais kaip Valentina Lisitsa, Jonas Kaufmannas bei Angela Gheorgiu, jaunimo orkestro reputacija palaipsniui kilo. Tai lėmė, jog 2015-aisiais jiems buvo iškilmingai įteiktas Europos kultūros prizas už svarią įtaką regiono kultūrai.

Siekiant dar labiau padidinti meninių ambicijų įgyvendinimo galimybes, Klaipėdos koncertų salėje bus pristatomas Berlyne įsikūrusio „Baltic Sea Music Education” fondo kuruojamas „Baltic Sea Philharmonic”, sudarytas iš 80 tiek esamų, tiek buvusių jaunimo orkestro narių, panorusių tęsti Baltijos regiono muzikinio susivienijimo idėją nepriklausomai nuo amžiaus.

Kristjanas Järvi – „XXI amžiaus menininko pavyzdys”

Individualaus požiūrio ir stiliaus nestokojančio orkestro vadovo Kristjano Järvi karjera itin solidi. Maestro nuopelnus pripažino ir pagrindinės pasaulinės rinkos įrašų leidyklos „Sony”, „Chandos” ir „Naïve Classique”, išleidusios daugiau nei 60 jo kompaktinių plokštelių. Tarp orkestrų, kuriuose jis pasirodo kviestinio svečio teisėmis, puikuojasi ir aukščiausią pasaulinį prestižą pelnę Londono simfoninis orkestras, Nacionalinis Prancūzijos orkestras bei Berlyno filharmonijos orkestras.

Kristjan Järvi – tai „plataus profilio muzikas be sienų, XXI amžiaus menininko pavyzdys” (Resmusica). Šis dirigentas išsiskiria gaiviu požiūriu į tradiciją, kuomet idėjos ir jų pateikimas peržengia įprastas klasikinės muzikos normas. Būtent todėl jo atliekamas repertuaras varijuoja nuo tradicinės klasikos iki filmų takelių, o kūrėjų ir kompozitorių sąraše, su kuriais maestro bendradarbiauja, yra tokios žymios ir skirtingos asmenybės, kaip Arvo Pärtas, Steve’as Reichas, Esa-Pekka Salonenas bei Hauschka.

Programoje – dėmesys Baltijos regiono aplinkosaugai

Pasak Reuters, šis dirigentas „užsitarnavo reputaciją kaip vienas iš taikliausių ir inovatyviausių programos sudarytojų klasikinės muzikos scenoje”. Tam tikra prasme Baltijos jūra būtent ir suteikė gyvybę „Baltic Sea Philharmonic” orkestrui, todėl noras atsižvelgti į regiono daugialypę kultūrą, tradicijas ir aplinką, atliekant gamtos įkvėptus Baltijos šalių kompozitorių kūrinius išsivystė itin organiškai. Orkestras taipogi siekia atkreipti dėmesį ir į regiono aplinkosaugą, tad programos „Baltijos jūros peizažai” turo metu tikimasi surinkti lėšų keliems Baltijos jūros valymo projektams.

Koncerte girdėsime Jeano Sibeliaus „Karelia Siuite” / „Karelijų siuitą”, Arvo Pärto „Swansong” / „Gulbės daina”, Igorio Strawinskio baleto „Ugnies paukštė” orkestrinę siuitą bei ekscentriškojo lietuvio Gedimino Gelgoto kūrinį „Mountains. Waters (Freedom)” / „Kalnai. Vandenys (Laisvė)”.

Alexanderis Toradze atliks kūrinį, pelniusį jam geriausio įrašo titulą

Specialiai Sergejaus Prokofjevo Koncerto fortepijonui ir orkestrui Nr. 3 atlikimui pakviestas ypatingas svečias – šio kūrinio „istoriškai geriausio įrašo” (International Piano Quarterly) titulą pelnęs virtuozas, Indianos Sout Bendo universiteto (JAV) fortepijono profesorius Alexanderis Toradze. Kartu su Kristjanu Järviu jo talentą įvertino ir dar du pasaulyje pagarsėję maestro – tai Valerijus Gergijevas su Mariinskio ir Londono simfoniniu orkestrais bei Vladimiras Jurowskis su Berlyno filharmonijos orkestru. Dėl specifinių interpretacijų ir intensyvių emocijų Alexander Toradze yra laikomas rusų romantizmo muzikos atlikimo meistru.

Klaipėdos koncertų salė didžiuojasi galėdama pristatyti „Klaipėdos muzikos pavasario” festivalio metu balandžio 15 dieną vyksiantį vienintelį „Baltic Sea Philharmonic” pasirodymą Lietuvoje. Nuoširdžiai kviečiame pasigėrėti susivienijusiais klasikinės muzikos talentais iš viso Baltijos regiono!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Živilė Arnašiūtė

Parašykite komentarą