Bachas versus Bachas

Lapkričio 3 dieną Klaipėdos koncertų salėje, o lapkričio 4 dieną Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje Klaipėdos kamerinis orkestras intriguos uostamiesčio ir sostinės melomanus konceptualia programa „Carl Philipp Emanuel versus Johann Sebastian”.

??????????????????????

Mindaugas Bačkus, Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Orkestro meno vadovo Mindaugo Bačkaus sumanytoje programoje gretinami du kūrėjai iš garsiosios Bachų giminės – tėvas Johannas Sebastianas ir sūnus Carlas Philippas Emanuelis: baroko epochos genijus, polifonijos meistras ir klavyrinėmis kompozicijomis pasižymėjęs ankstyvojo klasicizmo atstovas. Garsus savo gyvenamuoju metu sūnus vėliau buvo nustelbtas tėvo šlovės ir dabar dažniausiai pristatomas kaip žymiojo Bacho palikuonis.

J. S. Bachas buvo vedęs du kartus ir susilaukė 20 vaikų, daug jų mirė kūdikystėje. Keturi Bacho sūnūs pasekė tėvo pėdomis ir tapo kompozitoriais.

Carlas Philippas Emanuelis Bachas buvo vienas autoritetingiausių savo kartos muzikų. Jis tarnavo klavesinininku Potsdame pas Prūsijos karalių Frydrichą Didįjį, vėliau tapo Hamburgo miesto muzikos direktoriumi, sukūrė oratorijų, simfonijų, koncertų.

L_Valickas_ KKO_foto_ V_Petrikas

Linas Valickas, Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Klaipėdos kamerinio orkestro programoje randame ir daugiau priešpriešų: solistas – orkestras, du smuikai solo – violončelė solo, barokinė fuga – klasicistinė simfonija. Puošnių ornamentinių linijų skambesį keičia darnios harmonijos akordai, solistų ir orkestro varžybose skleidžiasi jėgos ir meistriškumo grožis.

Koncerte skambės J. S. Bacho Contrapunctus I iš ciklo „Fugos menas”, Koncertas dviem smuikams, styginiams ir basso continuo d-moll bei „Brandenburgo koncertas” Nr. 3 G-dur. C. Ph. E. Bacho kūrybai atstovaus Simfonija styginiams Nr. 5 h-moll ir Koncertas violončelei a-moll. Solo partijas atliks meno vadovas violončelininkas M. Bačkus, koncertmeisteris Linas Valickas bei jo kolega Aidas Strimaitis; klavesino partiją atliks Reinut Tepp (Estija).

M. Bačkus vadovauja Klaipėdos kameriniam orkestrui nuo 2009 m. birželio. Jo idėjos įkvėpė kolektyvą pokyčiams: KKO nuosekliai gilinasi į baroko muzikos interpretaciją, dalyvaudamas meistriškumo klasėse su senosios muzikos atlikimo specialistais, plečia pažintį su XX ir XXI a. kūryba, nemažai dėmesio skirdamas ir lietuvių kompozitorių kūriniams. Kartu su repertuaru plečiasi orkestro gastrolių geografija: ne sykį aplankyti daugelis Lietuvos festivalių, Vokietija, Lenkija, Ukraina, Latvija. Estija, Suomija, Italija, Šveicarija ir kt.

L. Valickas yra respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas. Nuo 2012 m. jis dirba Klaipėdos kamerinio orkestro koncertmeisteriu, sėkmingai tęsia aktyvią koncertinę ir pedagoginę veiklą.

A_Strimaitis_KKO_foto_V_Petrikas

Aidas Strimaitis, Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

A. Strimaitis nuo 2013 m. dirba Klaipėdos kameriniame orkestre antruoju koncertmeisteriu, E. Balsio menų gimnazijoje smuiko mokytoju. Nuo 2015 m. dėsto S. Šimkaus konservatorijoje, yra styginių skyriaus vedėjas, taip pat organizuoja Paežerių dvaro festivalį.

Neblėstantis Klaipėdos kamerinio orkestro narių užsidegimas nuolat tobulinti kamerinio muzikavimo įgūdžius ir plėsti stilistinę atliekamos muzikos įvairovę subrandino išskirtinį kolektyvo skambesį. Taip orkestras ilgainiui tapo patraukliu kūrybiniu partneriu, rengiančiu ambicingas programas. Lapkričio 3-iosios, antradienio, 18 valandos koncerte kviečiame tuo įsitikinti.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Parašykite komentarą