Alexander Paley su kolegomis klaipėdiečiais gros kamerinę muziką

Fenomenalusis amerikiečių pianistas Alexander Paley Klaipėdoje yra dažnas svečias, daug kartų koncertavęs čia su Lietuvos valstybiniu simfoniniu ir Klaipėdos kameriniu orkestrais, skambinęs solo rečitalius ar muzikavęs kameriniuose ansambliuose. Programoje „Pavasario sonatos ir miniatiūros” jis pirmąkart gros duetus ir trio kartu su Klaipėdos kamerinio orkestro koncertmeisteriu Linu Valicku (smuikas) ir meno vadovu Mindaugu Bačkumi (violončelė). Koncertas vyks gegužės 5 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje.

A_Paley_foto_V_Petrikas

Alexander Paley. Vytauto Petriko nuotr.

A. Paley jaučia dideles simpatijas Lietuvai ir su džiaugsmu atvyksta čia koncertuoti. Moldovoje gimęs pianistas studijavo prestižinėje Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje, kur artimai susidraugavo su lietuvių atlikėjais. Vienas jų prieš 11 metų pasiūlė trio su A. Paley programą Klaipėdos koncertų salei. Nuo to laiko pianisto skrydžiai į Lietuvą tapo dar dažnesni. KKS jo atliktų programų skaičius netrukus pasieks 30.

Klaipėdos kamerinis orkestras su A. Paley jau parengė labai daug koncertinių programų. Jų metu fortepijono virtuozas ne tik skambino solo partiją, bet ir dirigavo atliekant visus J. S. Bacho ir F. Chopino klavyrinius koncertus. KKO ir A. Paley muzikinę partnerystę vainikavo didingas septynių renginių ciklas „Visi W. A. Mozarto koncertai fortepijonui ir orkestrui”. Pianisto, kuris yra didelis operos mėgėjas, iniciatyva prieš keletą metų KKS buvo pastatyta N. Rimskio-Korsakovo opera „Mozartas ir Salieri”.

A. Paley – itin charizmatiška asmenybė, garsėjanti ypatinga muzikine atmintimi ir išskirtinėmis interpretacijomis. Paryžiuje ir Niujorke gyvenantis atlikėjas nuolat koncertuoja įvairiuose pasaulio kraštuose: Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje.

Šįkart į Klaipėdą jis atvyks tik pasibaigus Alexander Paley ir draugų festivaliui Moulin d’Andé (Prancūzija). Šiemet tai yra jubiliejinis – 25-asis festivalis. Pianistas taip pat vadovauja muzikos festivaliui Ričmonde (JAV), kuris rengiamas rudenį.

L_Valickas_foto_V_Petrikas

Linas Valickas. Vytauto Petriko nuotr.

Kartu su kolegomis L. Valicku ir M. Bačkumi A. Paley neseniai buvo susitikęs Vilniuje ir repetavo būsimą programą. Gegužės 5-ąją Klaipėdoje jie interpretuos tris didelius ir tobulo profesionalumo reikalaujančius kūrinius – Ludwigo van Beethoveno Sonatą violončelei ir fortepijonui Nr. 2, Sergejaus Prokofjevo Sonatą smuikui ir fortepijonui Nr. 2 ir Dmitrijaus Šostakovičiaus Fortepijoninį trio Nr, 2.

L. Valickas pasakoja: „Džiaugiuosi, kad galiu scenoje groti kartu su Alexanderiu ir Mindaugu savo mėgstamiausius kompozitorius S. Prokofjevą ir D. Šostakovičių. Atlikdami kamerinę muziką esame lygiaverčiai scenos partneriai, o laisvas bendravimas repeticijų metu suteikia komforto jausmą, tarp mūsų nesijaučia nei amžiaus, nei meninės patirties skirtumų.”

Koncerte taip pat skambės ir „Aštuonios Stasio miniatiūros”, kurias parašė garsų magijos meistras Bronius Kutavičius. Milžiniškas A. Paley repertuaras pasipildys dar vienu lietuvišku opusu, kuris, beje, yra sukurtas pagal dailininko Stasio Eidrigevičiaus piešinius. „B. Kutavičius yra didis kompozitorius, todėl su malonumu grosiu jo kūrinį”, – teigia fenomenalusis pianistas, kurio pasirodymai Klaipėdoje visada yra išskirtiniai.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Parašykite komentarą