'08
Berlynas. Aleksandro aikštė

--------------------------------------------------------------------------------------------
Rež. R. W. Fasbinderio filmas "Berlynas. Aleksandro aikštė"

--------------------------------------------------------------------------------------------


Vilniaus Goethe’s institutas bendradarbiaudamas su Klaipėdos kultūrų komunikacijų centru (Daržų g. 10/ Bažnyčių g. 4) 2008 m. kovo 4 – 11 d. kviečia į ko gero patį ilgiausią kino istorijoje garsaus vokiečių režisieriaus Rainerio Wernerio Fassbinderio filmą, sukurtą pagal Alfredo Döblino romaną „Berlynas. Aleksandro aikštė“ (kovo 4-6 d. seansas 17.30 val.; kovo 8-11 d. seansas 13.00 val.).

„Berlynas. Aleksandro aikštė“ pasakoja Franco Biberkopfo (vaid. Günter Lamprecht) istoriją, kuri prasideda, kai jis paleidžiamas iš sunkiųjų darbų kalėjimo Tegelyje.

Biberkopfas buvo įkalintas, nes įtūžio akimirką nužudė savo draugę Idą (Barbara Valentin). Atlikęs bausmę jis žengia į kunkuliuojantį didmiestį ir nori pradėti naują gyvenimą, nors miestas iki šiol jį labai gąsdina. Francui Biberkopfui liko tik keletas žmonių, kuriais jis vis dar gali pasitikėti: jo buvusi draugė Eva (vaid. Hanna Schygulla), kuri dirba prostitute suteneriui Herbertui (Roger Fritz), smuklininkas (vaid. Claus Holm) iš jo mėgstamos smuklės ir ponia Bast (vaid. Brigitte Mira), kuri nuomoja jam kambarį. Tai nėra daug, tačiau Francui jų pakanka. Netrukus jis pastebi, kad negali rasti jokio darbo, kad yra niekam nereikalingas, kad jį apgauna tas, kurį manė esant savo draugu. Iš pradžių tai jį sužlugdo. Besislėpdamas namuose, kur jo niekas nepažįsta, F. Biberkopfas pradeda gerti. Kas jam beliko šiame gyvenime ir kaip jį reikėtų užbaigti? Po savaičių savaites trukusios depresijos Francas susiima į rankas. Tačiau netrukus pasirodo Reinholdas (vaid. Gottfried John), paslaptingas asmuo, kuriuo taip žavisi Francas. Jo galvoje pradeda suktis šie klausimai: ar Reinholdas yra suteneris, nusikaltėlis? Geras jis ar blogas, be skrupulų, demonas?

Francas to nežino, tačiau viena jis žino puikiai, kad Reinholdas jį magiškai traukia ir kad jis pasiruošęs juo aklai pasitikėti. Francas pasidaro priklausomas nuo Reinholdo ir taip stipriai jį persekioja, kad tampa Reinholdui našta ir šis mėgina juo atsikratyti. Francas vos nežūsta, tačiau atsiperka netekdamas vienos rankos. Ir vėlei pradeda viską iš naujo. Mieze (vaid. Barbara Sukowa) – švelni, miela Mieze turi jam padėti. Kas gali daugiau padėti, jei ne tai, kai jautiesi mylimas ir myli pats.

Šis filmas yra ne tik pagrindinis R.W. Fassbinderio darbas jo filmografijoje, bet ir puikiai dokumentuoja Vokietijos kino ir televizijos istoriją. Beveik penkiolika valandų trunkantis filmas kalba apie meilę, išdavystę, dekadansą, pagundas, mirtį, nekaltumą ir įtarimus.

„Berlynas. Aleksandro aikštė.” Restauruota versija / „Berlin. Alexanderplatz: Remastered“ (1978-1980 m., 930 min., 14 dalių, 2007 m. restauruotas skaitmeniniame formate) Vokiečių kalba su lietuviškais titrais.

Programa:

Kovo 4 d. 17.30 val.
1 dalis: Bausmė prasideda – 81 Min.
2 dalis: Kaip gyventi, jei nenori mirti – 59 Min.

Kovo 5 d. 17.30 val.
3 dalis: Plaktukas per galvą gali sužeisti sielą – 59 Min.
4 dalis: Saujelė žmonių tylos gelmėje – 59 Min.

Kovo 6 d. 17.30 val.
5 dalis: Pjovėjas su pono dievo valdžia – 59 Min.
6 dalis: Meilė visad daug kainuoja – 59 Min.

Kovo 8 d. 13.00 val.
7 dalis: Įsidėmėk – priesaiką galima amputuoti – 59 Min.
8 dalis: Saulė šildo odą, kurią kartais nudegina – 59 Min.

Kovo 9 d. 13.00 val.
9 dalis: Apie amžinybes tarp daugelio ir nedaugelio – 59 Min.
10 dalis: Vienatvė ir sienose įskelia pamišimo plyšius – 59 Min.

Kovo 10 d. 13.00 val.
11 dalis: Žinios gali daug, o rytas už vakarą protingesnis – 59 Min.
12 dalis: Gyvatė gyvatės sieloje – 59 Min.

Kovo 11 d. 13.00 val.
13 dalis: Išorė ir vidus ir baimės bijoti paslaptis – 59 Min.
Epilogas – Apie vaiko mirtį ir kažko tinkamo gimimą – 111 Min.

Atgal Komentarai