Dizainas ir architektūra
Vilnius Fashion Weekend: premjera - mados spektaklis „OrlaNdO“

Tekstas: SANDRA KLIUKAITĖ, foto: REDA MICKEVIČIŪTĖ

2010-10-16

Praeitą savaitgalį Vilnius pirmą kartą istorijoje įsivėlė į globalų mados voratinklį, kuris susiejo daugybę pasaulio miestų, gyvenančių mados ritmu. Pirmą kartą Vilniuje buvo surengtas „Mados savaitgalis“ – renginys, visame pasaulyje vykstantis po didžiųjų mados savaičių ir pristatantis ne tik ateinančio sezono mados tendencijas, bet ir turintis stiprų menininį užtaisą.

Mados savaitgaliai – globalus reiškinys, suvienijantis mados kūrėjus ir jos gerbėjus iš visų penkių pasaulio kontinentų. Šių savaitgalių tikslas – padaryti madą prieinamą kuo platesnei auditorijai, todėl mados savaitgaliai nėra tokie uždari kaip tradicinės mados savaitės, kuriose dar ir dabar galioja politika “tik su kvietimais”. Štai kodėl “Vilnius Fashion Weekend” vyravo kur kas demokratiškesnė aplinka ir atvirumas įvairioms mados bei meno formoms, o renginiui buvo pasirinkta netradicinė, neįpareigojanti vieta – LOFTAS, įsikūręs viename iš buvusių Naujamiesčio fabrikų Švitrigailos gatvėje („Menų fabrikas“).

Buvusio fabriko patalpose įrenta 500 kv.m. industrinė erdvė nei iš tolo nepriminė tviskančių podiumų ar elitinių salonų su raudonais kilimais, tačiau būtent šioje „loftinėje“ erdvėje įvyko Lietuvoje dar nerėgėto mados spektaklio „OrlaNdO“ premjera. Pagal Virginia’os Woolf romaną, pastatytas spektaklis „OrlaNdO“ – tai keturių šimtmečių kelionė laiku, įkūnijanti pagrindinio herojaus didiko Orlando gyvenimą nuo karalienės Elžbietos I-osios laikų iki dabar.

Spektaklio režisierius Gytis Ivanauskas, meno vadovė dizainerė Daiva Urbonavičiūtė, muzikantas Viktoras Diawara, naujų idėjų kamerinis orkestras “Niko” ir daugybė kitų meninininkų bei dizainerių pasirūpino, jog žiūrovai išvystų nuodėmės vertą mados, muzikos ir teatro sintezę. Sudėtingų konstrukcijų kelių aukštų scena, orkestro simfonijų koketavimas su šiuolaikine muzika, pusšimtis spalvingo spektaklio dalyvių bei variacijos industrinės aplinkos galimybėmis – visa tai buvo sukurta žiūrovui, sugebančiam suprasti klasikos ir moderniojo meno skirtumus ir madą, kaip kiekvieno iš mūsų kultūros dalį.

Su šiuo spektakliu vieningai dirbo visas pulkas žymiausių Lietuvos dizainerių ir mados naujokų. Spektaklio kostiumus kūrė Daiva Urbonavičiūtė, Jurgita Januškevičiūtė-Žiugždienė, Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė, Seržas Gandžumianas, Egidijus Sidaras, Jūratė Rekevičiūtė, Kristina Kruopienytė, Egidijus Rainys, Jolanta Talaikytė ir daugybė kitų. Ausų būgnelius virpino naujų idėjų kamerinis orkestras “Niko”, Viktoras Diawara ir Giedrė Kilčiauskienė iš grupės “Empti”. Pagrindinius vaidmenis atliko aktorės Edita Užaitė ir Eglė Driukaitė, taip pat Naglis Bierancas, Gytis Ivanauskas ir per 50 neprofesionalių aktorių – entuziastų iš gatvės.

Spektaklio stilistės Jurgita Januškevičiūtė-Žiugždienė ir Agnė Jasiulevičiūtė-Kalinkina spektaklio meno vadovei padėjo suvaldyti nuolat besikeičiančius spektaklio personažų įvaizdžius. Spektaklio scenografiją kūrė Robertas Kalinkinas ir Lina Kynaitė, iliustracijas piešė Vilniuje gyvenantis italas Roberto Anzani. Spektaklio architektas Martynas Nagelė prisidėjo prie sudėtingų konstrukcijų kelių aukštų scenos sukūrimo. Dar daugybė neįvardintų žmonių užkulisiuose darė viską, kad susirinkusi publika nepasigailėtų užsukusi į pirmojo istorijoje Vilniaus mados savaitgalio spektaklio premjerą. Nors po premjeros „OrlaNdO“ susilaukė įvairių komentarų, niekas negalėtų paneigti jog vizualioji spektaklio pusė ir įvairių menų sintezė buvo išties stulbinanti.

Beje, iškart po spektaklio lofto erdvė neįtikėtinai greitai – vos per valandą transformavosi į klubinę erdvę, kurioje įvyko išprotėjęs vakarėlis – „GaGa Mode“. O jau ryte ta pati industrinė lofto erdvė virto improvizuotu miesteliu – „Mados skveru“, kuriame per 30 Lietuvos dizainerių įsirengė mažas krautuvėles, pavertusias antrąją „Mados savaitgalio“ dieną vaizdinga popiete tarp įdomių daiktų ir kūrybingų žmonių.

Nuotraukos: Redos Mickevičiūtės

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai 1

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės