Dizainas ir architektūra
Philippe Starck: erdvės pagal dizaino guru fantaziją

2010-09-18

Jau du dešimtmečius pasaulis jį vadina dizaino guru. Jis nesidomi kitų dizainerių kūryba, bet jie domisi jo kūryba. Jis neskaito dizaino žurnalų, bet visi  jie rašo apie jį. Jis projektuoja žymiausių pasaulio restoranų, viešbučių, parduotuvių interjerus, kuria ikonomis virstančius baldus, šviestuvus, automobilių ir jachtų dizainą, architektūrą, kelio ženklus, miesto suoliukus, šiukšliadėžes, pramoninius daiktus, maisto produktų ir gėrimų pakuotes, dantų šepetėlius, vonias ir klozetus, Microsoft technikos dizainą ir net drabužius!

Jis sako, kad nieko neišmano apie madą, bet jo kurtais sportiniais bateliais, rūbais ir aksesuarais prekiauja ne tik Puma, bet ir Samsonite, Mikli, Vuitton. Maža to, jis yra suprojektavęs beveik dešimtį garsių mados dizainerių parduotuvių, tokių kaip Jean Paul Gaultier, Hugo Boss, Alain Mikli. Nors jam jau virš 60-imt – miestų gatvėmis jis vis dar laksto motociklu, kurio dizainą taip pat sukūrė pats... Jums tikriausiai jau kilo klausimas: o ko Starckas dar nėra padaręs?... Tiesą sakant, jis yra padaręs beveik viską. Netgi yra parašęs knygų (ir ne tik apie save) ir suprojektavęs išskirtinio dizaino “Taschen‘o” knygynus Los Andžele ir Paryžiuje... Juk stilingoms knygoms reikalingi stilingi knygų namai...

Šmaikštus ir nenuilstantis prancūzas nuosavą dizaino firmą įkūrė būdamas vos devyniolikos metų. Jaunasis Starckas paskyrė save firmos meno direktoriumi ir kartu su kitu prancūzų dizaino guru – Pierre’u Cardinu, 7-ajame dešimtmetyje projektavo pripučiamus objektus. Architektūros ir interjero dizaino srityje Starckas startavo 1983 m., realizavęs įspūdingą užsakymą. Tąkart jis suprojektavo apartamentus pačiam Prancūzijos prezidentui François Mitterrandui, Paryžiuje.

Po efektingos pradžios, Starckas ėmė puošti garsiausius Niujorko, Londono, Paryžiaus, Madrido ir kitų didžiųjų pasaulio miestų viešbučius bei restoranus (Royalton, Paramount, Hudson viešbučiai Niujorke, St. Martins, Sanderson viešbučiai Londone, “Bon” restoranai Paryžiuje ir Maskvoje, “Teatriz” restoranas Madride ir kt.). Sąmoningai maišydamas klasiką ir modernizmą, jungdamas sendintus ir naujus baldus, masinės gamybos produktus ir prabangos elementus, Starckas praktiškai pradėjo Glam Baroque stilistikos erą interjero dizaine.

Tokijuje ir Osakoje išradingasis dizaineris kūrė kiek kitaip. Čia jis sugalvojo pastatyti tokių neįprastų formų pastatus, kad net įėjo į istoriją kaip naujosios ekspresionistinės architektūros kūrėjas. Pavyzdžiui, Starcko projektuoto “Asahi” alaus daryklos būstinės pastatas Tokijuje, yra alaus bokalo formos, o iš “bokalo” viršaus dar veržiasi milžiniška “alaus puta” – geltonos spalvos struktūra, simbolizuojanti Asahi alų. Sunkiasvorį simbolį Starckui pagamino ne paprasti ant žemės dirbantys statybininkai, o geriausi povandeninių laivų statytojai.

Kalbant apie antžeminį pasaulį, galima pridurti, kad prieš kelis metus Starckui buvo patikėta suprojektuoti dizainą “Virgin Galactic” erdvėlaiviui, kuris į svetimas galaktikas skraidins kosmoso turistus. Bet nusileiskim ant žemės... tiksliau, leiskimės po žeme, nes didžiausiuose Paryžiaus ir Londono metropolitenuose taip pat galima rasti dizaino guru projektuotų erdvių. Gare du Nord ir Waterloo stočių terminaluose Starckas sukūrė įspūdingas poilsio erdves greičiausio Europoje traukinio - “Eurostar” keleiviams.

Kiek padirbėjęs “po žeme”, 2002 m. Londone, Starckas pradėjo prabangių individualių butų seriją “Yoo”. Šiandien “Yoo” tapo firminiu Starcko dizaino ženklu. Tokie apartamentai jau suprojektuoti Niujorke, Majamyje, Sidnėjuje, Tel Avive, Hamburge, Dalase, Kopenhagoje, Bostone, Phukete, Toronte ir Miunchene. Visi jie skirtingi, bet visi spinduliuoja impozantišku ir įkvepiančiu dizainu. Visuose galima rasti Starcko mėgstamų krištolo sietynų, elegantiškų klasikinių žvakidžių ir veidrodžių, kurie derinami su moderniais baldais ir įspūdingu sienų dekoru.

Vienas iš impozantiškiausių Philippe Starcko realizuotų projektų pastaraisiais metais – “Maison Baccarat” krištolo namai Paryžiuje. Pagal Starcko idėjas rekonstruotuose istoriniuose Noailles namuose įsikūrė “Baccarat” būstinė su prabangiausia krištolo dirbinių parduotuve, taip pat muziejus-galerija, eksponuojantis istorines Baccarat krištolo kolekcijas, ir galiausiai ekstravagantiško dizaino restoranas su pobūvių sale, puošta išskirtiniais rankų darbo stiklo šedevrais. Toks jau tas Starckas: nuo paprasčiausio dantų šepetėlio ar alaus skardinės iki prabangiausio krištolo muziejaus... Dizainas turi būti prieinamas visiems.

Parengta pagal užsienio spaudą.

Nuotraukos: FLICKR.COM

Kulturpolis.lt

 

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės