Teatras
Laurencija Budrytė. Kurti gali visi (1)

2009-01-15

Spaudos konferencija 2009 m. sausio 12 d. Dalyviai: choreografė Rasa Alksnytė, baleto vadovas Vaclovas Sasnauskas, baleto šokėjas ir choreografas Aurelijus Liškauskas ir baleto šokėja Beata Molytė.

Choreografė R.Alksnytė. Meinderto Koelinko (Meindert Koelink) nuotr.„Nėra nekūrybingų žmonių, yra tik nenorinčių kurti“, - teigia šiuolaikinio šokio specialistė Rasa Alksnytė ir kviečia prisidėti prie kūrybinio proceso visus. Atvira repeticija-diskusija – tai precedentų neturintis renginys Klaipėdos muzikiniame teatre. Rasa siekia sukurti ne rezultatą, o procesą, kuriame dalyvautų ne tik ji ir atlikėjai, bet taip pat ir visi atėję į renginį. Tokią iniciatyvą galimą būtų pavadinti ir „workshopu“, arba meno dirbtuve, tačiau esmė ta pati - tai apsikeitimas, dalybos žiniomis, idėjomis, pojūčiais, lygiavertis santykis tarp duodančiojo ir imančiojo. Tokiu būdu bendras visų dalyvaujančiųjų indėlis sukuria absoliučiai unikalų rezultatą, kuris nenuspėjamas iki pat kūrybos proceso pabaigos.

Kodėl Lietuvoje, kodėl Klaipėdoje? Prieš 12 metų išvykusi iš Lietuvos, gyvenanti ir kurianti Belgijoje, Rasa buvo pakviesta dalyvauti Jolantos Rimkutės projekte „Migruojantys paukščiai“. Projekto tikslas - suvesti kontaktui lietuvių menininkus, gyvenančius Lietuvoje ir svetur. Kontaktas įvyko, buvusio Klaipėdos muzikinio teatro direktoriaus R. Kaubrio iniciatyva Rasa buvo pakviesta dirbti su baleto trupe. Pasitelkdama savo metodus Rasa bando tą patį baletą pateikti kitaip. „Aš stengiuosi, kad jie (šokėjai - aut. past.) kurtų vadovaudamiesi savo estetika, savo idėjomis. Tai kaip žaidimas: aš sukuriu taisykles, o jie dirba. Rasa save vadina variklio kibirkštimi, ji nori paskleisti, pasidalinti savo idėjomis, darbo metodais, ypač ten, kur kultūrinis gyvenimas nėra itin aktyvus: „Aš nenoriu važiuoti  vien į Vilnių, aš ieškau terpių visoje Lietuvoje“.

Nors Klaipėdos muzikinio teatro šokėjus buvo mačiusi tik kartą prieš pradėdama darbą su jais, apie trupę Rasa atsiliepia taip: „Labai draugiški, labai profesionalūs“. Klasikinio baleto šokėjams tai taip pat buvo iššūkis, tarsi perlipimas per save, bandant atrasti savo kūną ir patį save moderniame šokyje. Įdomu tai, kad šokėjai iš pradžių nesuprato, kad patys kuria tai, kas vyksta scenoje. Baleto šokėjo ir choreografo Aurelijaus Liškausko teigimu, „ji leido visiems pasijusti reikalingiems. Leido žmogui parodyti, kas jis yra, leido kiekvienam pasijusti žmogumi.“ „Visi jaudinasi galvodami, ar paims, ar nepaims į spektaklį, bet nesupranta, kad jie jau spektaklyje.“

Pagrindinė spektaklio „Prarastos sielos“ idėja - tai gėrio ir blogio priešprieša, atradimai ir praradimai. Amžina kaip pasaulis tema atskleidžiama pasitelkiant lietuvių kompozitorių O. Narbutaitės, A. Martinaičio, F. Puskunigio, L. Lapelytės kūrybą ir mūsų kultūrinės bendruomenės skaudžiausius praradimus: S. Geda, G. Beresnevičius ir kt. Tačiau gėrio ir blogio kova visuomet sugrįžta į tam tikrą pusiausvyrą, tad reikia apsižvalgyti aplinkui ir pasižiūrėti į tai, ką mes turime, ko galbūt nematome, nepastebime, neįvertiname. Puiku, kad pasaulyje yra tokių profesionalių ir talentingų lietuvių kūrėjų kaip Rasa Alksnytė, tačiau ji pati mus skatina atsigręžti į save ir užčiuopti savyje kūrėjo gyslelę.

Choreografė R.Alksnytė. Šokio fragmentas grupėje „Ariadone“. Asmeninio archyvo nuotr.Galutinis rezultatas - vasarą. Rugpjūčio mėnesį spektaklis „Prarastos sielos“ bus pristatytas festivalyje „Muzikinis pajūris“, pagrindinės repeticijos vyks balandį; o tuomet kas vyks šį ketvirtadienį sausio 15d. 18:30 Klaipėdos muzikiniame teatre? Tai renginys tiems, kurie mėgsta baletą ir tiems, kurie jo nemėgsta, tiems, kas bijo eiti didingas premjeras ir tiems, kas „neturi ko apsirengti“. Tai visom prasmėm atviras renginys, skatinantis keistis mūsų kultūrinę visuomenę, padėti menininkui suprasti žiūrovą, o žiūrovui menininką. Tai bandymas ištrinti ribą tarp tų, kurie gali kurti ir tarp tų, kurie negali. Kurti gali visi!

 

Laukite  tęsinio....

Nuotraukos: © "Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras" 

 

 

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės