Teatras
Audra Eglynienė. „Pamišėlio užrašuose“ – režisierių duetas

2009-02-03

Įdomus likimo posūkis: studentas tapo savo dėstytojo režisieriumi.

Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros magistrantūros studentas, spektaklio N. V. Gogolio „Pamišėlio užrašai“ režisierius Tomas Jašinskas vasario 9 dieną išvyksta į Maskvą, studijuoti į V. Mejerholdo teatro institutą. Nuotr.© A.EglynienėSausio 29 dieną Klaipėdos universiteto Menų fakulteto (KU MF) mokomajame teatre buvo parodytas Režisūros katedros magistrantūros studento Tomo Jašinsko spektaklis N.V.Gogolio „Pamišėlio užrašai“. Vaidinti pasirinktas kitas profesionalus režisierius – Tomo dėstytojas Nerijus Gedminas.

„Mažojo“ žmogaus tema jaudino didžiuosius rusų klasikus F.M.Dostojevskį, A.P.Čechovą, N.V.Gogolį. „Mažasis“ žmogus – pilka, nematoma, niekam neįdomi asmenybė, žmogus „niekas“, „kanceliarinė žiurkė“, tačiau skirtingai nei F.M.Dostojevskio herojai, kuriems būdingas paklusnumas likimui, N.V.Gogolio herojus Aksentijus Ivanovičius Popryščinas maištauja prieš savo prigimtį. Tai asmenybė, nepripažįstanti, kad yra vidutinybė, personažas priešinasi likimui, maištauja, galiausiai pasiskelbia Ispanijos karaliumi...

Pakalbinome Kretingos E.Radžiaus teatro režisierių Tomą Jašinską ir jo spektaklyje „Pamišėlio užrašai“ vaidinantį dėstytoją Nerijų Gedminą:

– Tomai, kodėl herojų vaidina ne aktorius, o taip pat režisierius – Nerijus Gedminas?

– Šis N. V. Gogolio kūrinys jau seniai mane jaudina. Iš pradžių buvo tik eskizai, mėginimai. Norėjosi kokybės, tikro darbo, norėjosi įdėti visas jėgas, visus savo sugebėjimus, kad spektaklis būtų geras. Neturėjome scenos, visą vasarą repetavome mažame kambarėlyje, vos dviese sutilpdavome. Su Nerijumu dirbti įdomu, iš jo gavau kūrybinį atsaką. Kai dirba tik du žmonės, tai kūrybinis aktas, bendradarbiavimas. Kodėl Nerijus? Likimas, nuojautos, dar kažkas... Abu esame gimę Telšiuose, abu gyvename Klaipėdoje, o spektaklis gimė Kretingos E. Radžiaus teatre.

Nuotr. © aktoriaus Nerijaus Gedmino asmeninio archyvo

Scena iš T. Jašinsko režisuoto spektaklio N.V.Gogolio „Pamišėlio užrašai“. Popryščino vaidmenį atliko Kretingos E.Radžiaus teatro režisierius,
KU dėstytojas Nerijus Gedminas.

Iš pradžių buvo daug įvairiausių kliuvinių. Bet kai pajutau, kad mudviejų su Nerijumi meninis mąstymas panašus, nors ir esame skirtingų kartų žmonės, – šie kliuviniai išnyko. Vaizduotėje buvau nusipiešęs Gogolio herojų net išore panašų į Nerijų. Pastebėjau, kad vyresnio amžiaus žmonės kitaip nei jaunesni suvokia šią medžiagą. Tik išgyvenus tam tikrus dalykus, įgijus patirties, gebama nuoširdžiai ją perteikti, o ne vien kalbėti svetimus žodžius, kurių prasmę galima tik numanyti.

– Nerijau, kodėl sutikote vaidinti savo studento spektaklyje?

– Neįsivaizduoju, kaip šį personažą galėtų suvaidinti jaunuolis. Jei suvaidinti Popryščiną man būtų pasiūlę prieš trejus metus, nebūčiau sutikęs. Dabar su personažu esame beveik vienmečiai, todėl daug jo išgyvenimų man jau atpažįstami. Be to, ir su Tomu supratome vienas kitą iš pusės žodžio, nors ir esame skirtingų kartų atstovai.

Man suvaidinti Popryščiną – profesinis iššūkis. Juk tai monospektaklis, nelengva vienam suvaldyti žiūrovų dėmesį. Tema galbūt aktualesnė vidutinio amžiaus žiūrovams, bet priima ir jaunimas. Herojus atrodo juokingas: jo svaičiojimai, idėjos, tačiau tik iki tam tikro momento –  kol kai kuriuos Popryščino bruožus žiūrovai pradeda atpažinti savyje.

– Tomai, diplominiai darbai greitai „miršta“. Kaip manote, kokia šio spektaklio ateitis?

Esame pakviesti rodyti „Pamišėlio užrašus“ tarptautiniame festivalyje „Veidai be kaukių“(„Faces without masks“) Makedonijoje, gegužės 5 ir 10 dienomis. Tačiau labai nenorėčiau, kad spektaklis išnyktų, nes įdėta labai daug darbo. Viliuosi, kad „Pamišėlio užrašais“ mudviejų su Nerijumi bendradarbiavimas teatro pasaulyje nepasibaigs, tai tik etapas, bet ne taškas.

Nuotr. © aktoriaus Nerijaus Gedmino asmeninio archyvo

Scena iš T. Jašinsko režisuoto spektaklio N.V.Gogolio „Pamišėlio užrašai“. Popryščino vaidmenį atliko Kretingos E.Radžiaus teatro režisierius,
KU dėstytojas Nerijus Gedminas.


---------

Primename, kad ir vasario 4 d. 18 val. KU MF mokomajame teatre T.Jašinsko spektaklis N.Gogolio „Pamišėlio užrašai“ >>

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės