Now Art Now Future
Laikas kaip dovana

Ričardas JAKUTIS

Vakar, gegužės 3-ią dieną 17 val. 1 min., Kaune, Ryšių muziejuje, startavo metus truksianti kultūros šventė – 2-oji NOW ART NOW FUTURE grafikos bienalė ESAMASIS LAIKAS. Tuo pat metu Šiaulių "Laiptų" galerijoje atidaryta Olgos Mikulinos grafikos darbų paroda.

Net nežinau, kas gražiausiai yra kalbėjęs apie laiką. Gal Marselis Prustas, o gal antikos išminčiai. Galvoju, jog laikas nebūna nei naujas, nei senas, nežinome nei pradžios, nei pabaigos, bet žinome esamą laiką. Ar mano laikas dar neatėjo? Sunkiausia jausti, kad laikas nėra tavo, o maloniausia, kai užčiuopi – tavo. Blogiausi du dalykai – tuščiai leidžiamas laikas ir pasiteisinimas, kad nėra laiko. Laikas baudžia savo nebuvimu. Laike lipdai save. Tad neleisk neveikti nieko. Nes tas neveikimas grįš tuštuma – nei gražesnės muzikos, nei prasmingesnės minties.

Jau treji metai kūrėjų grupė NOW ART NOW FUTURE populiarina grafikos meną, provokuoja visuomenę, žiūrovus, kūrėjus naujai, "nevaldiškai" suvokti modernias kultūros idėjas. "Pakito individo ir visuomenės santykis, pakito moralinių vertybių skalė. Tikrą draugo šypseną keičia dvitaškis ir skliaustelis. Nesakome, kad tai blogai – tiesiog tokie esamojo laiko požymiai. Bienalėje suteiksime galimybę įvairių sričių menininkams iš daugelio šalių ir visuomenei tarpusavyje bendradarbiauti "gyvai" – atvirose grafikos dirbtuvėse, muzikos ir diskusijų vakaruose, parodų salėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose", - sakė bienalės organizatorė ir kuratorė Jūratė Rekevičiūtė.

Bienalė ESAMASIS LAIKAS truks metus: nuo 2007 m. gegužės 3 d. iki 2008 m. gegužės 7 d. Bus atidaromos parodos, vyks vaizdo ir garso projektai, DJ Party... Dalyviai ir organizatoriai fiksuos kūrybos procesus įvairiose skaitmeninėse laikmenose (video, foto, telefonai...), viską bus galima stebėti bienalės internetiniame puslapyje www.nowart.eu. Vakar bienalės atidarymą Kaune ir parodos atidarymą Šiauliuose kaip tik ir jungė internetinis tiltas.

Šiaulietei Olgai Mikulinai, kurios paroda šios bienalės rėmuose atidaryta "Laiptų" galerijoje, tai - didžiulė šventė. Viskas prasidėjo tada, kai trys grafikos mokytojai atvyko į Panevėžio moterų pataisos namus, kus bausmę atlikinėjo Olga, ir pakvietė norinčias lankyti grafikos kursus moteris. Olga augo Klaipėdoje, tik vėliau tėvai persikėlė gyventi į Šiaulių rajoną. Klaipėdoje Olga su draugais pasimatymus skirdavo prie dailės mokyklos... Laukdama draugų, ji stebėdavo į mokyklą įeinančius ir išeinančius jaunuosius dailininkus. Slapta pabandžiusi namuose piešti, ji jau tuomet labai troško mokytis dailės, tačiau galvojo, jog tai ne jai, jog jai trūksta talento, jog dailei studijuoti reikia pinigų, o jos tėvai neturtingi. Todėl Panevėžyje ji nedvejodama atsiliepė į atvykusių dailininkų kvietimą.


Olga – pirmosios grafikos darbų parodos nelaisvėje laureatė. "Laiptų" galerijoje ji eksponuoja jau laisvėje sukurtus darbus. Grafikos patirties ji šiuo metu semiasi pas šiaulietį grafiką, Šiaulių universiteto dėstytoją Edmundą Birgėlą. "Druskos skonis" – taip jaunoji grafikė pavadino šią pirmąją savo parodą.

Gal kitas grafikas nenaudotų savo kūryboje žvakės ar perskeltos širdies simbolio. Gal jam tai atrodytų banalu. Ne visų vienodi gyvenimai. Olga drąsiai bando ieškoti ir spalvų, nors jos kūryboje vyrauja trys – juoda, balta ir raudona. Bet ir tamsioji medžiaga jos kūryboje yra nematomoji šviesa. Didžioji dalis pasaulio paslėpta nuo mūsų (ją paslėpė laikas, gamta) ir ją reikia rasti.

Kartą, dar atlikdama bausmę, Olga sapnavo savo pirmosios parodos atidarymą. Kaip viskas atrodo tikrovėje? Jaunoji grafikė neslepia, jog prieš parodą ją lydėjo du jausmai – džiaugsmas ir baimė. "Nors viskas atrodo dar gražiau nei sapne", - juokiasi ji.

Šaltinis: www.siauliaiplius.lt/article/archive/212

2007-05-03

Atgal Komentarai