'08
Rašytojų retro

Liepos 16 d.  Kultūrpolis (Daržų g. 10/ Bažnyčių g. 4, Klaipėda) ir LFS Klaipėdos skyrius pristatė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotomenininko, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininko Antano Sutkaus parodą „Rašytojų retro“.

Paroda jau eksponuota Lietuvos rašytojų sąjungoje, kurią sudaro per kelias dešimtis metų (nuo 1961 m.) užfiksuoti Lietuvos rašytojų portretai.

Poetas, prozininkas Vidmantas Kiaušas Vilniuje vykusiame vernisaže užrašė A.Sutkaus kūrybinius „užkulisius“: „Gali ilgai bendrauti su žmogumi ir nepadaryti portreto. Fotografuodamas rašytoją stengdavausi žinoti jo kūrybą, būti lygiavertis arba bent jau priartėjęs partneris. Neužtenka išmanyti tik savo žanrą, aš ir žmona važiuodavome į Sankt Peterburgą, anuomet – Leningradą, žiūrėti užsienio dailininkų parodų, su aktoriumi Baliu Bratkausku italų spektaklius matėme Minske. Jutome didžiulį pažinimo alkį. O kai daug ir visko susikaupia, išsikalbi, ieškai saviraiškos per kūrybą“.

Fotomenininkas nuo vaikystės godžiai skaitė knygas, tad ši paroda ne atsitiktinė. Lietuvos rašytojų gretas papildo užsienio autorių portretai. 1965 m. Nidoje A. Sutkus turėjo galimybę keletą dienų fotografuoti prancūzų rašytoją, filosofą, egzistencialistą, publicistą ir dramaturgą Žaną Polį Sartrą, kuris 1964 m. atsisakęs jam skirtos Nobelio literatūrinės premijos. „Fotografijos tapo klasika, dviejų ryškių asmenybių pabendravimas paliko jokių vėjų nenupučiamą kultūrinį įspaudą“, - sako V.Kiaušas.

 

Atgal Komentarai