'08
Literatūros vakaras # 4

--------------------------------------------------------------------------------------------
Literatūros vakaras #4
Gal tai dainuojamoji revoliucija?
--------------------------------------------------------------------------------------------

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (Daržų 10/ Bažnyčių 4, Klaipėda) tęsia literatūros vakarų iniciatyvą. Kovo 20 d.  kvietė pokalbiui apie dainuojamąją poeziją, bardus. Dalyvavo Klaipėdos universiteto Džiazo katedros ir S. Šimkaus konservatorijos dėstytojas Eugenijus Jonavičius, koncertavęs su K. Smoriginu, ir Darius Žvirblis. Vakare kalbėsime apie įdainuojamo teksto specifiškumą, išskirtinumą; bardų judėjimą.

Pastaraisiais metais atgimė dainuojamoji poezija. Neturėtų stebinti, mat lietuviai iš prigimties dainingi: gimę su daina ir poezija. Bardų internetinėje svetainėje (www.bardai.lt) fiksuojamos dainuojamosios poezijos radimosi teorijos. „Pirmoji - iki pat XIX a. lietuvių poetai savo tekstus išgiedodavo - tai jau siejasi ne su šiaip dainavimu, o prakilniu prasmingų tekstų atlikimu. Ypatingas teksto ir melodijos ryšys yra ir dabartinės bardų muzikos esmė.

XX a. septintąjį dešimtmetyje atgimsta dainuojamoji poezija. Tada populiarėjo ruso Vladimiro Vysockio ir kitų panašaus stiliaus atlikėjų dainos. 1978 m. išleista pirmoji Vytauto Kernagio plokštelė

To laiko dainuojamąją poeziją – šiam žanrui taikytas ir „autorinės dainos“ vardas – galima vadinti savotiška protesto forma sovietiniam režimui. V. Kernagis, Virgis Stakėnas, Alfredas Kukaitis, Laimis Vilkončius – šie vardai žinomi nuo pirmojo dainuojamosios poezijos pakilimo.

<...> Pirmaisiais Nepriklausomybės metais plūstelėjus iki tol draustoms populiariosios muzikos formoms, dainuojamoji poezija laikinai vietą užleido kitiems žanrams. Tačiau bardų muzika grįžo į scenas. Virtuvinės dainos surado platesnę auditoriją, muzikos įrašų kompanija pasiūlė įrašyti pirmąją kasetę „Aktorių trio“ – ir pradėjo kilti nauja dainuojamos poezijos banga, auganti ir iki šiol“ (www.bardai.lt).

Taigi rengiami bardų festivaliai, kuriamos internetinės svetainės, forumai. Tikras bardų judėjimas. Dainuojamoji revoliucija. Tik maištaujama prieš ką? Sovietinio rėžimo nebėra, nauja karta nepažįsta represijų, kolonizacijos, laisvių varžymo. Gal taip išdainuojamas dekadansas?

Atgal Komentarai