Tekstai
Rūta Jakštonienė. Tarptautinis ledo skulptūrų festivalis Jelgavoje

2009-02-18

Skulptūras įsivaizduojame monumentalias, ilgaamžes, iš granito, betono ar bronzos. Praėjusį savaitgalį (vasario 14 d.) turėjau galimybę pamatyti skulptūras, sukurtas iš ledo. Neįprasta medžiaga, nuolat kintančios oro sąlygos ir rizika, kad kūriniai gali bet kada ištirpti, nebuvo menininkams kliūtis sukurti 45 įvairaus dydžio ir formos ledo kompozicijas.       

Kiekvieną žiemą Jelgavoje (Latvija) vykstantis tarptautinis ledo skulptūrų festivalis – smagus ir įdomus renginys, sutraukiantis minias lankytojų. Prie įėjimo į miesto parką, kuriame buvo kuriamos bei eksponuojamos skulptūros, driekėsi ilgiausia eilė (meno kūrinių pamatyti plūstantys žiūrovai, sutikite, šiandien retas reiškinys). Norinčiųjų pamatyti skulptūras negąsdino minusinė temperatūra ir pirmą kartą šiais metais įvestas 1 lato įėjimo mokestis.

Jelgavos tarptautinis ledo skulptūrų festivalis kelią pradėjo 1998 m., kai du jauni Rygos meno akademijos studentai Anrijs’as ir Rinalds’as Opincans’ai sukūrė dešimt nedidelių ledo skulptūrų. Šiandien festivalis išaugo į didžiulį renginį, kuriame dalyvauja pasaulyje žinomi menininkai, o pažiūrėti ledinių stebuklų kasmet atvyksta apie 50 tūkstančių žiūrovų. Šiemetinis, vienuoliktą kartą organizuojamas festivalis, vyko vasario 9–14 d. Trisdešimt skulptorių iš Didžiosios Britanijos, Rusijos, Olandijos, Airijos, Austrijos, Baltarusijos, Latvijos ir Lietuvos (mūsų šaliai atstovavo menininkai: Algirdas Bosas, Kęstutis Musteikis, Andrius Petkus) privalėjo per savaitę sukurti vieną individualų ir vieną kolektyvinį (komandoje dalyvavo po du skulptorius) darbą, tema – „Meilės galaktika“ („Galaxy of love“). Organizatorių pasirinkta tema buvo labai įvairiai interpretuojama – poetines metaforas keitė konstruktyvia logika grįsti sprendimai, konceptualią mintį bandė perrėkti saldus kičas. Ekspozicijoje, kurioje pristatytos nedidelio formato skulptūros bei net keturis metrus siekusios kompozicijos iš matinio ir skaidraus, įmantriai šviesą atspindinčio ledo, galima buvo išvysti įvairiausių darbų. Net ir tokių, kurie labiau tiktų madingam gimtadienio vakarėliui, bet ne tarptautiniam simpoziumui. Žinoma, meilės temą simbolizuojančios širdelės, gulbės, balandžiai, grakščiomis pozomis gulinčios moterų figūros plačiajai publikai suprantamesnės nei, tarkime, abstrakčia plastika perteikiami individualūs autoriaus pojūčiai ir emocijos. Renginio komisija, kurioje dalyvavo profesionalūs menininkai, miesto savivaldybės atstovai, turėjo gana sudėtingą užduotį – išrinkti geriausius šios nemažos ir itin nevienalytės ekspozicijos darbus.

Jelgavos miesto tarybos ir savivaldybės agentūros „Kultūra“ vienuoliktą kartą organizuojamame tarptautiniame ledo skulptūrų festivalyje šalia mažiau garsių ledo raižytojų dalyvavo ir pasaulyje žinomi ledo skulptoriai Mathew Chaloneris, Mathew Fosteris, Irina Čistiakova. Penktą kartą ledo skulptūrų festivalyje dalyvaujantis, kiekvieną kartą prizines vietas laimintis skulptorius Algirdas Bosas ir šiame festivalyje tapo laureatu. „Jau nepatogu prieš latvius. Įsimylėjo jie mane ar ką, vis skiria premijas, – šypsojosi menininkas. – Nusprendęs sudalyvauti Jelgavos ledo skulptūrų festivalyje, ir pats į tokį savo sumanymą nežiūrėjau rimtai. Bet pradedi, įsitrauki ir štai jau penkti metai atvažiuoju čia. Ledas – neįprasta medžiaga ir graži, iš jos greitai gali išgauti kokią nori formą. Dirbdamas su šia medžiaga, kaip su jokia kita, turi neribotas galimybes eksperimentuoti – nulūžo detalė, nesunkiai vėl ją pritvirtini, net klijų nereikia. Komponuodamas matinį, tarsi pieno spalvos ledą su skaidriu jo sluoksniu, gali išgauti nesuvokiamo grožio stebuklą! Neatsižvelgiant į tai, kad skulptūrai naudojama medžiaga – ledas, labai svarbu kūrybiniame procese neprasilenkti su saiku. Galima tokio kičo pridaryti, bet tokie dalykai patinka publikai. Ar vyksiu į kitą festivalį? Neprognozuoju. Džiaugiuosi šiandienos rezultatais“, – trumpame interviu kalbėjo menininkas. O džiaugtis Algirdui tikrai buvo ko – drauge su vilniečiu skulptoriumi Kęstučiu Musteikiu sukurta ledo kompozicija „Pieno takas“ autoriams pelnė aukščiausią festivalio apdovanojimą. K. Musteikiui už darbą „Akimirka, kaip visas gyvenimas“ individualiai kurtų skulptūrų kategorijoje buvo skirta antroji vieta.

Jelgavoje vykstančiame festivalyje dalyvavęs skulptorius Andrius Petkus gyrė puikų renginio organizavimą ir neslėpė nusivylimo ledo skulptūrų „festivaliais“, organizuotais Klaipėdoje. „Viso festivalio metu jaučiamas organizatorių dėmesys ir rūpestis dalyviais. Pakanka tik užsiminti, kad reikia vieno ar kito įrankio ir netrukus jau laikai jį rankose. Vienintelis dalykas – oras. Šito jokie organizatoriai nepakeis. Drėgna buvo. Keldavomės paryčiais ir eidavome darbuotis, jei oro sąlygos tinkamos. Gaila, žinoma, kad panašūs festivaliai nevyksta Klaipėdoje. Ne kartą miesto savivaldybei siūliau organizuoti panašų renginį ir ne tokie jau dideli pinigai reikalingi ledo skulptūrų festivaliui surengti“, – mintimis dalijosi skulptorius.

Ledo skulptūrų festivalis Jelgavoje baigėsi. Kiekvieną vakarą miesto parke, po atviru dangumi, apšviesti įvairiaspalvių prožektorių trapūs ir masyvūs, konceptualūs ir dekoratyvūs kūriniai stovės tol, kol ištirps – iš ledo išraižytos skulptūros vėl pavirs vandeniu.

Jelgavos XI Tarptautinio ledo skulptūrų festivalio nugalėtojai >>

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės