Tekstai
Vidas Poškus. Studijų studija 4: Vytautas Šerys

2010-06-24

Daugelis studijų yra savotiški meno muziejai, specifiniai Mega Pasaulio Meno Galerijos skyriai arba Įsivaizduojamojo Meno Muziejaus (pasak André Malraux) filialai – deja, daugeliu atvejų žiūrovams jie yra nematomi. Todėl pagrindinė šios studijos (tęstinio tekstais ir fotografijomis pagrįsto reportažinio darbo) apie studijas misija yra žiūrovams ir skaitytojams bent šiek tiek praskleisti uždangą į menininkų darbines vietas. Telieka padėkoti tiems menininkams, kurie sutiko pasidalinti asmeninėmis savo erdvėmis.

Lietuvių kalbos žodyne paminėtos net keturios žodžio studija reikšmės. Tai ir „skulptoriaus ar tapytojo dirbtuvė“, ir „meno įstaiga artistams ar dailininkams mokytis“, ir „specialiai įrengta patalpa televizijos ir radijo laidoms ar kino filmams kurti“, ir „mokslo veiklas, traktatas, nagrinėjimas“. Mūsiškiame tyrime stengsimės koncentruotis į pirmąją reikšmę – vietą, kurioje dirba menininkas.

Gyvenime Vytautas Šerys turėjo dvi studijas. Ilgą laiką jis su savo šeima gyveno Užupyje, prie pat nuolatos šurmuliuojančios Vilnios. Sovietmečiu tai buvo tikras nesusitaikiusio meno centras. Kaip pamena V.Šerio žmona Judita, šiuose namuose ir studijoje vyko daugybė spontaniškų ir kruopščiai apgalvotų parodų, akcijų, performansų. Beveik dešimt metų prieš mirtį V.Šerys persikėlė į kitą vietą – Markučius.

Čia kalno papėdėje esančiame name, pirmajame aukšte įrengtoje studijoje, praleisti paskutinieji žemiškojo gyvenimo metai. Lankytojui, apsilankiusiam V.Šerio namuose, reikėtų užeiti bent į keturis kambarius. Didysis, pietinis (pavasario dienomis į juos tiesiog šviesos fontanais skinda saulės spinduliai) buvo skirtas pagrindiniam darbui – tai yra, čia drožtos, skaptuotos skulptūros. Paklausus ponios Juditos, ar jos vyrui (sutuoktinė jį vadina Vitoliu) dirbant, reikėdavo uždaryti duris ir vaikščioti ant pirštų galiukų, ši pasakė taip:

– Kai piešdavo – taip. Specialiai niekas nieko nesakydavo. Tiesiog pajusdavome. O kai kažką skaptuodavo, ypač tuomet, kai darbas būdavo mechaniškesnis – būdavo galima ir sutrukdyti, ko nors paklausti, pakviesti valgyti ir panašiai.

Menininko žmona papasakojo, jog įdomiausia būdavo žiūrėti, kaip menininkas piešia – dažų pagalba formuoja įvairias figūras plokštumoje.

– Visaip judindavo popieriaus galvą virš galvos. Tai reikalaudavo maksimalaus atidumo ir tikslumo. Visas procesas primindavo šokį. Vitolis vaikščiodavo po kambarį su visaip kraipomu lakštu.
Vienas šiaurinis kambarėlis apačioje (šalia pietinės studijos) kaip tik ir skirtas piešinių, tapybos kūrimui bei saugojimui. Stelažuose sudėta daugybė tapinių, piešinių, monotipijų. Nelengva pasakyti, kas buvo V.Šerys – skulptorius, piešėjas, akcionistas, poetas, aktorius? Iš tikrųjų – viskas viename. Universalus menininkas.

Antrame namo aukšte yra saugyklos. Už medinių durelių (visa tai priminė pasaką Uždraustas įeiti kambarys) sukrauta daugybė bronzinių, gipsinių ir kitokių galvų. V.Šerys buvo populiarus ir meistriškas portretistas. Kitas kambarėlis (pietrytinis) antrajame aukšte dedikuotas V.Šerio bičiulių darbams. Lietuviškojo antrosios bangos modernizmo klasika – V.Kisarauskas, S.Kisarauskienė, A.Martinaitis, R.P.Vaitiekūnas, K.Zimblytė… Didžiausias kambarys (su terasa) – svetainė su viduryje pastatytu stalu ir sudėliotomis V.Šerio ,,skraidyklėmis” (medinės, iš balanėlių sukonstruotos, sumontuotos konstrukcijos primena skraidymo prietaisus – tai savotiški Griškevičiaus garlėkio analogai – tik skrendama vaizduotėje ir fantazijoje).

Kas man įstrigo V.Šerio studijoje?

– Tai, kad iki šiol joje gyva menininko dvasia (kaip skambiai beskambėtų). Aišku, autentiškumą šiek tiek užgožė pirmajame aukšte padarytas remontas, tačiau tapybos darbai, piešiniai, skulptūros (kurių yra be galo daug ir visa tai išeksponuota galerijos pavidalą įgavusioje erdvėje) net savo kūnais primena plastišką, sakyčiau paukštišką, V.Šerio figūrą.

– Šviesa. Esu lankęsis V.Šerio studijoje kelis kartus. Ir prieš pietus ir po pietų. Pritrenkė stiprus geras apšvietimas. Tokiame galima ir tapyti, ir skaptuoti, ir piešti, ir net dainas dainuoti.

– Tapyba ant grindų. Pirmajame aukšte darant remontą ir šlifuojant lentines grindis, paliktas senojo paviršiaus plotas – nutaškytas dažais, su paliktomis paties V.Šerio pėdomis. Tai dar vienas paveikslas.

– Sula – ponia Judita mus vaišino šviežia sula. Jos Šeriai prisileidžia iš šalimais augančių beržų. ,,Prieš beržus būna klevų sula”. Skaidri ir subtiliai saldi, natūrali beržų sula priminė V.Šerio medinukus.

– Laiptai į antrąjį aukštą ir pats antras aukštas. Visas mansardinis aukštas yra iškaltas lentelėmis. Viršuje tarytum sustingusi aštuntojo-devintojo dešimtmečio dvasia – su to meto knygomis, baldais, interjero madomis ir, svarbiausia – kūriniais.

– Užlipus į antrąjį aukštą, pasitinka išpreparuotas Justino Mikučio portretas. Mano subjektyvia nuomone, tai pats geriausias V.Šerio portretinis kūrinys. Turbūt ir pats geriausias, charakteringiausias Jusčio atvaizdas.

– Galerija antrajame aukšte. Man patiko visas namų-muziejaus charakteris. Tačiau antrojo aukšto didysis kambarys su ant lentynos sudėtais medinukais, su paveikslais ir didžiuoju paveikslu – už langų bei stiklinių durų atsiveriančia terasa ir vaizdu į Markučių kalvas (su čiulbančiais paukščiais, aukštyn šakas keliančiais senais medžiais) paliko be galo organiškos ekspozicijos įspūdį.

– Tame kambaryje, po medinių skulptūrėlių lentyna įkomponuotas dar vienas skulptūrinis objektas

– Didelis radiatorius, kurio fone spindi reflektoriaus funkciją atliejanti folija. Ši agresyvoka konstrukcija kontrastuoja mediniams dirbiniams ir pabrėžia jų eleganciją.

– V.Šerio žmona parodė ir tai tikras dalykas – kad medinukai labai puikiai atrodo dangaus fone. Kai vienas jų buvo pakeltas viršun ir aš išsigandau, jog gali nukristi, ponia Judita tarė: ,,Nieko baisaus, Vitolis sakė – jie turi skraidyti”. Šeimininkė dar pastebėjo, kad iš pavidalus, siluetus keičiančių medinių figūrėlių galima daryti tikrą animaciją. Taip – iš tiesų. Šios figūrėlės nuolat kinta ir juda. Jos kaip perpetuum mobile…

Fotografijos: Karolis Sabeckis

Kulturpolis.lt

 

Atgal Komentarai 1

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės