Tekstai
Rūta Jakštonienė. Šis bei tas apie mus pačius

Grafikės Ninos Bondeson paroda „Baroti“ galerijoje – vienas retų, maloniai nustebinusių ir optimistiškai nuteikusių įvykių. Vadinasi, ne viskas taip jau prastai (turiu galvoje galerijų veiklą), vadinasi, galima suorganizuoti puikų vernisažą, pristatyti įdomų autorių, supažindinti lankytojus su kiek kitokio pobūdžio vizualiąja kalba.

„Esu pasakotoja“ – taip save pristato menininkė iš Švedijos Nina Bondeson. Pridurčiau – talentinga režisierė, nes kiekvienas jos grafikos lakštas – lyg trumputis tragikomiškas spektaklis, verčiantis mus susimąstyti ir kartu su vaizduojamais herojais išgyventi absurdiškus egzistencijos paradoksus. Menininkė apgalvotai pasirenka menines priemones, situacijas bei veikėjus ir drastiškai, su nemenku ironijos prieskoniu kalba apie gyvenimą, kuriame karaliauja geismai ir tuštybė, mirtis, meilė, žmonių tarpusavio nesuderinamumas. Ninos kūriniuose vaizduojamas pasaulis pripildytas paslapčių ir mistikos. Banalūs kasdieniai veiksmai jame virsta fantasmagoriškais ritualais, žmonės transformuojasi į perversiškus personažus, elementarūs objektai: stalinės lempos, žirklės, kvepalų buteliukai, į nežinia kokias funkcijas atliekančius mechanizmus.

Negana to, N. Bondeson net neketina atskleisti ir paaiškinti žiūrovams šias paslaptis. Menininkė ir nuolatiniai jos paveikslų personažai – Elena, sinjora Canedottos, – lyg tarpusavyje susimokiusios draugės palieka mus akis į akį su neatsakytais klausimais, į kuriuos, tikriausiai, niekada ir nebus tiksliai atsakyta.

Tikslingai komponuodama pasakojamo siužeto elementus, autorė neatkuria tikrovės, bet sukuria pasaulį, liudijantį žmonių išgyvenimus, ne kaip kažką išbaigta ir stabilu, bet kaip nuolat kintančią, sunkiai nupasakojamą, neapibrėžiamą būseną.

Įprasta manyti, kad kūryboje menininkas leidžia atsiskleisti slapčiausioms savo fantazijoms, keisčiausioms fobijoms ir, nors pats to nesitiki, yra tapatinamas su vaizduojamais personažais. Pasak N. Bondeson, iš jos kūriniuose pasakojamų istorijų, apie pačią autorę nesužinosime nieko. Greičiau atvirkščiai – atrasime save pačius.

Nuotraukos © Nerijaus Jankausko.

Kultūrpolis.lt

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės