Tekstai
Valerija Lebedeva. Kotletų nebus. Bus menas

2009-03-04

PLANAS. M. Bumblys (kairėje) per dešimt dienų ketina sukurti skulptūrų iš skerdienos seriją. Eimanto Chachlovo nuotr.Vakar uostamiestyje startavo menine vadinama akcija, kuriai jos iniciatorius Mindaugas Bumblys yra pasiryžęs sugadinti kelias dešimtis kilogramų mėsos. Aišku, pats autorius taip nemano ir tikina, esą tapusi meno kūriniais, kiauliena ir jautiena virs tarsi aukštesne materija. Tuo metu senajame turguje mėsa prekiaujantys žmonės tokią akciją įvertino vienareikšmiškai: "Grynas išsidirbinėjimas." 

Akcijai "Skulptūrinė provokacija - MĖSA" startavus vakar vidurdienį, nedidelėje Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) dirbtuvėje vos sutilpo visi žiniasklaidos atstovai, atskubėję užfiksuoti įvykio.

Tuo metu pats M. Bumblys, ant stalo išsidėliojęs jautienos ir kiaulienos gabalus bei įrankius - keletą peilių ir plaktuką, mėsmalę, dantų krapštukus, siūlus bei adatą - ramiai montavo kažką primenančio žmogaus galvą su kaklu.

Iš storos vielos susukęs karkasą, prie jo siuvo ir krapštukais smaigstė mėsos atraižas. Demonstracinė panašios skulptūros versija, padaryta iš anksto, jau puikavosi ant stalo.

Pasak M. Bumblio, iki skulptūrų parodos atidarymo, kuris vyks kitą penktadienį, kovo 13-ąją, jis planuojąs sukurti iš viso penketą tokių objektų. Dalis skulptūrų kuriama iš mėsos gabalėlių ir atraižų, kita dalis - iš faršo, juo užpildant gipso formą ir šią kartu su turiniu užšaldant.

Kadangi mėsa, kad ir tapusi meno kūriniu, šiaip ar taip genda, iki parodos atidarymo darbai bus saugomi KKKC kiemelyje įsikūrusios kavinės šaldiklyje.

"Mėsos neatėmiau"

ŽAIDIMAS. Iš žalios mėsos M. Bumblys kuria aliuzijas į portretą. Kitaip sakant, anot jo, - ką norėsi, tą skulptūroje ir įžvelgsi.Oficialiame pranešime apie akciją darbai buvo įvardijami kaip portretai, tad pirmieji žiūrovai ieškojo suformuotuose mėsos sluoksniuose ir klostėse žmogiško veido bruožų. Tačiau, menininko teigimu, darbai esantys greičiau žaidimas portreto tema. Kitaip tariant, ką norėsi, tą skulptūroje ir įžvelgsi.

Beje, M. Bumblio kūrybinėje laboratorijoje yra ir KKKC galerijos menotyrininkės Rūtos Jakštonienės darbo vieta. Moteris sakė, kad neįprasta kaimynystė jos netrikdo.

"Smagu stebėti kūrybos procesą, - sakė R. Jakštonienė. - Pasauliniame kontekste akcionistinis menas esti dar labiau šokiruojantis. Lietuvoje jo raiška švelnesnė - nežinau, ar menininkai nedrįsta, ar drįsta, bet nenori gąsdinti publikos."

"Taip, mėsa brangi, tačiau mes jos iš nieko neatėmėme, - į pastabas dėl to, kad akcija vyksta krizės metu ir žmonės gali nesuprasti jos vien dėl naudojamos medžiagos vertingumo, atsakė menininkas. - Be to, mėsa, panaudota menui kurti, tampa tarsi aukštesne materija. Tai ne produktų gadinimas."

Siekia stebinti

Menininkas akciją pradėjo turėdamas iš viso 20 kg jautienos ir kiaulienos. Mėsos pirko parduotuvėje. Pasak jo, kiek jos prireiks visiems kūriniams, kol kas pasakyti sudėtinga.

M. Bumblys sakė, kad idėja daryti skulptūras iš mėsos kilo atsitiktinai, svarstant, kuo būtų galima užkabinti žmones ir padaryti jiems įspūdį.

"Ieškojau elementų, kurie taptų dirgikliu, stebintų. Mano tikslas nėra įskaudinti ar įžeisti, tačiau noriu provokuoti žiūrovą, sukelti jam pamąstymų. Šiaip menui sunku rasti medžiagą, kuri nebūtų jau išnaudota, tad belieka tik interpretuoti, mėginti atskleisti savo požiūrį. Tapyboje ar grafikoje neužtenka jėgos prasiveržti, ir man toptelėjo, kad įspūdį žiūrovui galėčiau padaryti su mėsa. Ji savyje turi šiek tiek gyvybės, ji - organizmo dalis, - kalbėjo akcijos iniciatorius. - Pradėjęs domėtis pasirinkta tema, supratau, kad mano sumanytas dalykėlis pasauliniame kontekste yra gana blankus, bet kaip Šiaurės Europos autoriaus bandymas komunikuoti, išreikšti savo nuomonę - visai tinkamas. Meniniai eksperimentai su mėsa siekia XX a. 7-ąjį dešimtmetį."

Pokalbininkas sakė jau iki pradėdamas akciją sulaukęs įvairių reakcijų. Draugai - daugiausia iš meno srities - esą suprato jo sumanymą, o šeimos nariai buvo kiek nustebę.

Kur keliaus visą kūrybinį ciklą iki pat ekspozicijos įveikusi mėsa? "Yra kačių ir šunų, kuriems ji galėtų praversti", - pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo menotyrininkas Ignas Kazakevičius.

"Nenauja, bet smagu"

Ignas KAZAKEVIČIUS, menotyrininkas

Mėsą menininkai labai mėgsta nuo senų laikų. Ir ne tik kulinariniu pavidalu. Buvo daromi anatominiai pjūviai, parodant sausgysles ir raumenis; preparuoti kūnai eksponuojami formaline; Damien Hirst yra užkonservavęs avį ir karvę. Taigi eksperimentai su materija, kuri ką tik lakstė ir šmirinėjo, nėra naujas dalykas. Šiuo atveju tai ramus, kryptingas skulptoriaus darbas, tarsi būtų kuriama iš molio, lipdant portretą ir bandant įkvėpti jam gyvybės. Manau, šis sumanymas parodo, kad jeigu idėja gerai sugalvota ir atlikta, ji būtinai sulaukia dėmesio.

"Grynas išsidirbinėjimas"

NUOMONĖ. Senojo turgaus mėsininkai meninės idėjos panaudoti skerdieną skulptūroje rimtai nevertino.Pabendravę su meno bendruomenės atstovais ir atsižiūrėję kūrybinio proceso nužingsniavome į senąjį turgų - pasiteirauti mėsininkų, kaip jiems atrodo sumanymas panaudoti jų pragyvenimo šaltinį meno vardan.

Skerdiena prekiaujantys vyrai ir moterys įtariai šypsodamiesi išklausė pasakojimą apie mėsos skulptūras.

"Nieko mes jums nesakysime, nes tai grynas išsidirbinėjimas. Nerimtas dalykas ir į kvailus klausimus neatsakinėsime, - pareiškė jie. - Neturi žmogus ką veikti."

Skerdiena - dėmesio centre

Skerdienos estetika pastaruoju metu matoma ir teatro scenoje. Praėjusį mėnesį Vilniuje pristatytas Dalios Ibelhauptaitės režisuotas Stepheno Sondheimo muzikinis trileris "Svynis Todas: Demonas kirpėjas".

Metais anksčiau kino ekranus išvydo pagal tą patį kūrinį statyta Holivudo režisieriaus Tim Burton juosta "Svynis Todas: demoniškas Flyto gatvės kirpėjas".

S. Sondheimo kūrinio pagrindinis personažas - Londono kirpėjas-žudikas, iš kurio salono Flyto gatvejė namo nebegrįžo daug lankytojų. Iš nužudytųjų kūnų jo bičiulė ponia Lovett darė faršą ir kepė juos įdarytus pyragėlius.

Lietuviškojo miuziklo pastatymo reklamos kampanija, kupina maltos mėsos, kraujo bei kitokių šiurpuliuką keliančių vaizdų, užkliuvo etikos sargams. Lietuvos žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba konstatavo, kad ji pažeidžia Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą.


Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės