Knygos
T. Šinkariuko „Mėnulio vaivorykštė“ atveria šokiruojančias buities ir būties pragarmes

2013-06-18

Kaune gyvenantis dramaturgas ir prozininkas Tomas Šinkariukas (g. 1971) – turbūt pati paslaptingiausia figūra šiuolaikinėje lietuvių literatūroje. Jis neduoda interviu, nesifotografuoja, nedalyvauja literatūriniame gyvenime, nerengia savo kūrybos skaitymų. Ramioje vienatvėje jis kuria tamsius ir keistus tekstus apie buities pragarą ir iš jo išvaduojančią fatališką kelionę į mirtį.

Peiliu nudurtas kafkiškas personažas džiaugiasi, kad niekada neturėjo mobiliojo telefono. Miręs sargas, kurio neįsileidžia žmona, susipainioja, ar gerti pro burną, ar pro žaizdą gerklėje. Vonioje į gabalus sukapota prostitutė lyg niekur nieko atsikelia ir išeina...

„Mėnulio vaivorykštė“, sudaryta iš dviejų apysakų ir penkių dramų, – turbūt pati mįslingiausia T. Šinkariuko knyga, kupina siurrealistinių sapnų, keistų vizijų ir painių kultūrinių kodų. Sapnai ir regėjimai laužo linijinio siužeto logiką, o vyksmas grindžiamas minties žaismu ir subtiliomis asociacijomis, kurias įžvelgs tik akylas, atidus ir jautrus skaitytojas.

T. Šinkariuko tekstai itin niūrūs, tragiški ir fatališki – tarytum specialiai sukurti tam, kad šokiruotų šiuolaikinius skaitytojus, kurių gyvenime per daug tariamos prasmės ir per mažai egzistencinio nerimo. Tačiau niūrios buities ir būties pragarmės šioje knygoje nėra išgalvotos, jas autorius mato mus supančiame pasaulyje.

„Naujiesiems žmonėms naujajame pasaulyje gal ir linksma gyventi. Bet aš jame jaučiuosi kaip košmare, kaip pragare. Žmogus, kuris nebenori žinoti, kas yra laisvė, kuris nebesvajoja apie laisvę, kuris iš viso nebesvajoja apie sunkiai apibrėžiamus ir paslaptingus dalykus, galbūt yra pats laisviausias. Bet aš atsisakau turėti ką nors bendra su tokių žmonių visuomene“, – pabrėžia „Mėnulio vaivorykštės“ autorius.

Tomas Šinkariukas. Mėnulio vaivorykštė. K.: Kitos knygos, 2013.

Kulturpolis.lt

 

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės