Knygos
Frankofonų apdovanotas alžyriečio romanas – apie istorijos žaizdas

2013-03-06

Boualem Sansal. Vokiečių kaimas, arba Brolių Šilerių dienoraštis. Iš prancūzų kalbos vertė Pranas Bieliauskas. – Vilnius: Tyto alba, 2013. – 228 p.
Viršelio dailininkas Jokūbas Jacovskis

Romanas apdovanotas 2012 metų Lietuvos jaunųjų frankofonų premija.

Boualem Sansal (Boalemas Sansalis; g. 1949 m.) – prancūziškai rašantis alžyriečių tautybės autorius. Inžinierius, ekonomikos mokslų daktaras dirbo Alžyro pramonės ministerijoje, buvo iš jos atleistas, kilus nepasitenkinimui dėl knygose išsakytos kritikos. Nepaisant sukelto nepasitenkinimo, eseistas, šešių romanų autorius, daugybės premijų laureatas su šeima tebegyvena Alžyre. „Vokiečių kaimas, arba Brolių Šilerių dienoraštis“ – penktasis Boualemo Sansalio romanas.

Malrichas ir Rašelis, alžyrietės Aišos ir vokiečio Hanso Šilerio vaikai, auga toli nuo tėvų niūriame Paryžiaus priemiestyje. Brolių pasirinkti gyvenimo keliai skirtingi: Rašelis turi darbą, namą, žmoną, Prancūzijos pilietybę ir mašiną; Malrichas kiauras dienas slankioja po priemiestį su bedarbių ir bemokslių kompanija. Sužinojęs, kad islamistai Alžyre išžudė visą kaimą, o tarp nužudytųjų – ir jo tėvai, Rašelis, vėliau ir Malrichas, leidžiasi į kelionę, norėdami bent pastovėti prie tėvų kapo. Ši kelionė viską pakeičia. Rašelis keliauja ne tik į Alžyrą. Hanso Šilerio pėdsakai veda ir į jo praeitį. Žinia, kad tėvas buvo ne garbingas išsivadavimo kovotojas, o tarnavo naciams, sugniuždo Rašelį. O Malrichas pirmą kartą gyvenime bando suprasti tėvą ir nusižudžiusį brolį, praeities siaubą ir dabarties tuštumą.

Šis skausmingas romanas pasakoja apie istorijos žaizdas ir paslaptis, kaltę, vienatvę ir atsakomybę, apie tai, kad mes nepažįstame nei savo tėvų, nei savęs. Apie nacistinę Vokietiją, Prancūziją ir Alžyrą, apie holokaustą, praeitį ir dabartį, pyktį, siaubą, gailestį ir žmones, priverstus ištverti tai, kas, regis, yra neištveriama.

ISBN 978-9986-16-939-0

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės