Apie mus rašo
Daiva Molytė-Lukauskienė. N 18 / Kazakevičius

Reali kasdienybė virtualioje aplinkoje, arba „kultūra per meno pjūvį“

 

2009-02-19

Foto Vytautas BalčytisGyvenimas virtualėja, pasakys ne vienas, didžiąją laiko dalį praleidžiantis prie kompiuterio. Asmeninės, kolektyvinės, meninės, kičinės, pramoginės ar verslo įvaizdžio formavimo svetainės skverbte skverbiasi į mūsų namus, biurus, dirbtuves, informuodamos įdomiais, o ir nelabai įdomiais klausimais.

Naujas kultūros portalas Klaipėdoje „Kulturpolis.lt“, pasak steigėjo ir idėjos autoriaus, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) direktoriaus, meno kritiko Igno Kazakevičiaus, atsirado pakeitus senąją informacinę sistemą. Ji aprėpia ne tik Klaipėdos, bet ir Kauno, Vilniaus ir kai kurių Europos miestų meninę veiklą. „Portalas skirtas kiekvienam norinčiajam tapti kultūros dalimi“, – rašoma „Kultūrpolyje“.

Apie virtualiosios kasdienybės džiaugsmus ir vargus, rūpesčius ir problemas mintimis dalijasi I. KAZAKEVIČIUS.

– Kaip kilo idėja steigti naują kultūrinį, o ne komercinį portalą, ar nepakako tik atnaujinti jau egzistuojančią svetainę?


– Senoji svetainė buvo pritaikyta tik būreliui specialistų, mūsų įstaigos veiklai. Dabar sukūrėme visiškai naują dalyką, labai didelių techninių galimybių portalą. Čia bus ir vaizdo naujienos, įvairiausi reportažai aktualiomis kultūrinėmis temomis: pastebėjimai dailės, teatro, literatūros, kino, šokio, architektūros, dizaino, fotografijos temomis. Aktualijos, tendencijos, perspektyvos. Pamanėme, jog sukūrę portalą tik Klaipėdos miestui vėl apsiribosime aprašydami vien tai, kas vyksta siauroje zonoje. Ne vienas Lietuvos miestas turi savo tinklalapius. Internetinėse svetainėse gausu faktų ir komentarų, rašoma, kas vyksta regionuose. Tačiau plačiąja prasme nėra atskirai apžvelgtos Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus ar Kauno miestų kultūros. Yra tam tikrų niuansų, kuriais miestai skiriasi vieni nuo kitų. Vienur aktyvesnė teatrinė veikla, kitur muzikinis gyvenimas. Visa tai sujungus Klaipėdos, o ir kitų miestų kultūrinę veiklą Lietuvai galima pristatyti įdomesniame kontekste.


– Organizuojate ne tik parodas, literatūros vakarus, įvairiausias akcijas, bet ir keliones į bienales, trienales, festivalius, meno muges. Ar tai atsispindės šioje svetainėje?


– Būtų gaila, jeigu viskas nukeliautų užmarštin. Surengėme ne vieną įdomią kelionę. Jų vyks ir šiais metais. Norime susieti mūsų centro veiklos įvairiausius projektus į tikslines grupes, meno akcijas.

Viešo paveikslo tapymo procesas, skambant gyvai muzikai, sukuriant tam tikros epochos dvasią arba siužetą, internetu gali būti pateiktas visuomenei. Taip galima pristatyti menininką ne tik nedideliam susirinkusių žiūrovų būriui, bet ir auditorijai, besidominčiai šia veikla. Tai, kas vyksta siauroje aplinkoje, tampa matomu reiškiniu. Tai skatina ir žiūrovo smalsumą bei susidomėjimą. Jeigu teatre įvyko premjera, portale bus spektaklio ar koncerto recenzija, kuri pasirodys po savaitės, ir apžvalga, ir publikos komentarai. Dažnai pasigendu paprasto žiūrovo, turinčio savitą požiūrį, supratimą ir skonį, reakcijos ir nuomonės. Gyva, emocionali meno gerbėjo, kolekcininko, režisieriaus nuomonė gali paskatinti publiką ne tik susidomėti tam tikru reiškiniu, bet ir padėti suprasti aktualijas, tai, kas įdomu viename ar kitame mieste.


– Minėjote, kad stengsitės neapsiriboti vien tik akcijomis ir projektais, kurie vyksta uostamiestyje.

 

– Mes galėsime palyginti Klaipėdos ir kitų miestų kūrėjų rezultatus. Esmė – atspindėti kultūrą per meną. Be politinių, socialinių, religinių temų. Tai nebus dienraštis su visomis žiniomis, tai meno ir kultūros pristatymas visuomenei.

 

– Papasakokite apie komandą, kuri dirbs kartu su jumis.


– Tai jauni, perspektyvūs, gerai išmanantys savo darbą žmonės: Mindaugas Valiukas (redaktorius), Erika Burkauskaitė (tech. redaktorė), Skaistė Kazarakauskaitė (viešieji ryšiai), Rūta Jakštonienė (dailė) ir daugelis kitų šaunių asmenų, be kurių negalima įsivaizduoti šios veiklos. Tai mūsų įstaigos darbuotojai. Kiekvienas kuruoja savo sritį. Vieni bendrauja su meno kritikais, kiti su kūrėjais, treti apžvelgia dailės parodas.

Ateityje planuojame pristatyti reikšmingiausius Lietuvos menininkus. Tai bus meno ir kultūros pristatymas ne tik mūsų šalyje, bet ir užsienyje. Pasistengsime sudaryti visiems lygias žaidimo galimybes. Neklauskite, ką jums gali duoti menas, pagalvokite, ką padarėte, kad jį pažintumėte.


– Su kokiais sunkumais susiduriate „Kultūrpolio“ veikloje?


– Pagrindinė problema – lėšų stygius. Atsėlinusi krizė, reformos daro įtaką ir mūsų veiklai. Apmaudu, kad pristigus lėšų negalėsime įgyvendinti visų sumanymų ir idėjų.


– Perskaičiusi svetainėje publikuojamą straipsnį panorau išsakyti ir savo nuomonę, tačiau atsiliepimų skilties čia nėra. Kodėl?


– Rašyti atsiliepimus bus galima jau kovo mėnesį. Esame nauja ir jauna, tik mėnesį gyvuojanti svetainė.

 

„Neklauskite, ką jums gali duoti menas, pagalvokite, ką padarėte, kad jį pažintumėte“, – rimtai kalbėjo svetainės direktorius I. Kazakevičius.

 

Atgal Komentarai