Tekstai
Pats karščiausias Klaipėdos Pilies džiazo festivalis šilumos šaukiasi iš Afrikos

2013-04-14

Nabil Khemir egzotiško skambesio grupė - bene pats karščiausias Klaipėdos Pilies džiazo festivalio muzikinis projektas, kuris toks reikalingas pavasario laukimo išvargintoms ir šilumos ištroškusioms mūsų sieloms.

Nabil Khemir  - ugningas lyrikas iš Šiaurės Afrikos, Tuniso,  kuris visą save atidavė muzikos aistrai ir vedinas tos aistros sukūrė unikalų instrumentą, apjungiantį tradicinę elektrinę gitarą ir nacionalinį Tuniso instrumentą – liutnia, pavadindamas jį Rayjam, kas trumpai įvardijant reikštų  „harmonijos spinduliavimą“. Harmonija muzikantui, anot jo žemiečio rašytojo André Saurès - tai įminimas tos jėgos pavasarį, kai pačiame gamtos sąstingio viduryje ji atkakliai veržiasi per smiltis, siekdama potvynio vandenimis užtvindyti visą dykumą ir numalšinti troškulį.

Tunise gimęs ir augęs Nabil buvo įtakojamas įspūdingo Šiaurės Afrikos Egipto kultūrinio paveldo, labai išskirtinių ir įkvepiančių muzikos garsų ir balsų. Devynmečio berniuko tolimesnis likimas galutinai buvo nulemtas, kai gimtadienio proga jam padovanojo liutnią, - instrumentą, skleidusį gražiausią garsą iš visų iki tol girdėtų.

Kodėl nusprendėte groti savo išrastu instrumentu? Gal galite plačiau papasakoti apie šį instrumentą?

Kai buvau mažas išmokau groti liutnia – nacionaliniu Tuniso instrumentu. Būdamas paauglys per radiją klausydavausi užsienienio atlikėjų muzikos, tokios kaip George Benson ir Joe Pass ir per ją pažinau elektrinės gitaros skambesį bei užsimaniau groti taip, kaip šie muzikantai. Taigi, tuomet nusipirkau savo pirmąją gitarą ir pradėjau mokytis ja groti. Nuo to laiko vienodai pamilau abu instrumentus ir nuolat ieškojau būdo juos sujungti. Kadangi parduotuvėse neradau tokio hibridiško instrumento, nusprendžiau sukurti pats. Tunisietis liutnių gamintojas pagal mano brėžinius pagamino liutnios grifą ir galinę jos dalį. Tada tuos brėžinius ir pagamintas liutnios detales nusiunčiau labai geram gitarų gamintojui Nyderlanduose. Po kelių mėnesių jis man paskambino ir pranešė, kad instrumentas jau paruoštas. Nuvykau į Nyderlandus ir parsivežiau savo išsvajotąjį instrumentą. Pavadinau jį „Rayjam“. „Ray“ reiškia saulės spindulius, nes instrumentas į mano gyvenimą atneša saulę. O „Jam“ (nuo angliško termino „jamming“) reiškia laisvą grojimą, kuomet muzikantai kartu groja, įsijausdami į muziką.

Ar šis instrumentas labai skiriasi nuo įprastos gitaros?

Skirtumas tas, kad dabar vienu metu galiu groti abejais instrumentais. Garsas, jausmai, tonas, pats grojimas liutnia labai skiriasi nuo įprastos gitaros.

Ar kas nors kitas mokėtų groti jūsų instrumentus? Ar jis yra unikalus ir vienintelis, išskirtinis?

Daugiau nėra tokio instrumento kaip „Rayjam“.  Tačiau bet kuris žmogus, prijaučiantis abejoms kultūroms (tiek rytų, tiek vakarų) ir jaučiantis abiejų kraštų muziką, galėtų groti šiuo instrumentu.

Kurį iš esamų instrumentų vadintumėte savo mėgiamiausiu?

„Rayjam“. Nesugebėčiau pasirinkti tarp gitaros ir liutnios, nes abu šie instrumentai yra mano mėgiamiausi.

Kaip suprantame, daugiausiai grojate savo kurtas melodijas? Kiek laiko grojate savo kurtą muziką ir ką grojote anksčiau?

Nuo 2005 metų groju savo muziką. Prieš tai grodavau garsių arabų muzikantų, tokių kaip Abdelwahab, Oum Khaltoum, Fayrouz bei amerikiečių muzikantų Stevie Wonder, John Scoffield, Joe Pass, Santana, George Benson muziką.

Ar jūsų muzikoje labai jaučiama afrikiečių/arabų muzikos įtaka? Ar jūsų šalyje populiarus džiazas?

Džiazas Tunise nėra labai populiarus. Klausydamiesi mano muzikos jausitės lyg keliautumėte po arabų šalis, Tunisą.

Kaip atsipalaiduojate po koncertų? Ar turite kokių mėgiamų užsiėmimų? Ką mėgstate veikti?

Po koncerto sunku atsipalaiduoti, nes ta muzika, kuri suteikia man energijos, vis dar būna manyje. Todėl po koncertų mėgstu pagroti su kitais muzikantais. Muzika yra mano mėgiamiausias užsiėmimas, bet taip pat mėgstu sportą, žaisti futbolą. Tunise yra daug paplūdimių, ten taip pat puikus oras, todėl daug plaukioju.

Kokiais apdovanojimais labiausiai didžiuojatės? Kurie jums yra reikšmingiausi?

JAV gavau apdovanojimą už mano sukurtą „Parfum d’orient et d’occident“ bei Tunise gavau apdovanojimą už savo muziką. Labai didžiuojuosi abejais apdovanojimais.

Su kuriuo muzikantu jums labiausiai patiko groti kartu?

Melodie Gardot, Joachim Kühn.

Klaipėdos džiazo festivalis yra nemokamas renginys, kuris pritraukia klausytojų iš Lietuvos, Vokietijos, Latvijos ir Kaliningrado. Ar nustebinsite publiką sugrodamas savo originalias melodijas? Ar galime tikėtis, kad visus priversite šokti? Nuo jauno iki garbaus amžiaus žiūrovų?

Be abejonės grosiu savo muziką. Visi, kas jaučia muziką ir ritmą tikrai užsinorės šokti.

Ar dalyvaujate džiazo festivalių improvizacinėje dalyje -  „jam“ pasirodymuose? Jei taip, kokiu instrumentu juose grojate?

Man labai patinka improvizuoti grojimai, dažniausiai groju liurnia ir gitara.

Ar laukiate susitikimo su Lietuvos / Klaipėdos džiazo festivalio publika?

Labai laukiu susitikimo su Klaipėdos džiazo festivalio klausytojais. Tikiuosi puikiai praleisti laiką kartu!

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės