Tekstai
"Antiloxų" desantas Palangoje (foto)

2012-09-20

Pradėsiu kiek iš toliau. 2011 m. turėjau parodą A. Mončio muziejuje, kuri buvo skirta niokojamiems architektūros paminklams Palangoje. Tą žiemą Palangoje sutikau keletą bendraminčių undergroundo menininkų bei jiems prijaučiančių: Raimondą Daukšą, Mariną Daukšienę, Mindaugą Špoką, kurie pasirodo yra sukūrę neformalią grupę "Antiloxai". Atsirado bendrų minčių, kad reikia kažkaip gelbėti tą merdėjančią, estetišką, originalią senąją Palangos architektūrą. Tie pastatai, kurie dar nesudeginti, turi būti atiduoti menininkams, nes vistiek jie stovi tušti. Pradėjau domėtis Skandinavijos šalių praktika šiuo klausimu ir radau bendraminčių Danijoje ir Švedijoje. Ten savivaldybės, kurioms priklauso tie tušti pastatai, atiduoda patalpas menininkams, ir jie įkuria ten meno rezidentūras. Taigi mes su Raimondu Daukša pavasarį parašėm projektą ir pasiūlėm jį Palangos savivaldybei, tačiau jis buvo visiškai nesuprastas ir atmestas. Tuomet šią vasarą vėl su tuo pačiu projektu nuėjom į Kultūros centrą ir Palangos merui pritarus - gavome Parodų paviljono patalpas. Tad tokia būtų priešistorė.


Na, o nuo rugpjūčio pradžios prasidėjo intensyvus darbas. Nuostabu, kad į mūsų projektą įsijungė ne tik žinomi Lietuvos menininkai, bet ir labai talentingas Palangos jaunimas. Kai buvo šilta, pradedantis filmininkas, šiuo metu studijuojantis kino mokslus Olandijoje - Gintas Kvedaras filmus rodydavo tiesiog ant milžiniško skėčio lauke. Raimondas iš savo neišsenkamų archyvų atitempė senoviškų antikvarinių "razkladuškių", padėjome švarios patalynės apsiklot, ir taip publika žiūrėdavo tuos filmus iki 2-3 nakties. Tai buvo visiška magija! Jauteisi tarsi patekęs į kažkokią nerealią zoną visame tame žėrinčiame Palangos "popsūchos" ir komercijos fone.

Norėjome sukurti visiškai kitokią kūrybinę erdvę Palangoje. Ir, manau, mums tai pavyko. Džiaugiamės, kad per atidarymą genialusis Benas Šarka parodė fantastišką performansą - ritualą, kuriuo tikrai iššaukė lietų, nes jo jam verkiant reikėjo nusiplauti moliui, pridžiūvusiam prie odos. Remigijus Treigys rodė video filmą "Kelias" ir savo nuostabias foto, Rolandas Rastauskas paskaitė savo ankstyvųjų eilių bei kartu su Mindaugu Špoku atliko keletą muzikinių improvizacijų. Didžiulė sėkmė, kad prie Antiloxų prisijungė viena geriausių Lietuvoje grafikos dizaino firmų "Mamaika". Menininkų grupė iš Šiaulių išeksponavo eilėraščius bei fotografijas. Tai labai dinamiška paroda, vieni eksponatai keičia kitus. Ši erdvė atvira visų žanrų menininkams, kuriantiems nekomercinį meną. Rugsėjy laukiami svečiai iš Vilniaus Dailės akademijos.  Raimondas Daukša eksponuoja fantastiškus objektus, sukurtus iš pačių įvairiausių medžiagų bei daiktų, o Tomas Daukša - be galo estetišką minimalistinę instaliaciją "Pušynas".  Aš rodau video instaliaciją "Augalas". Nežinoma vietinių grupė "Palesink genį" "užveisė" čia pat pušyne genių populiaciją, Sida Keblytė pastatė piramidę iš 1000 nieko nelaimėjusių loterijos bilietų, grafikė Gražina Ožkinytė eksponuoja minimalistinius kūrinius iš sintetinio pluošto, Audronė Urbonaitė pakabino peltakiuotas Šventosios runomis bures.

Kadangi Parodų paviljonas jau kokius 20 metų buvo naudojamas ne pagal paskirtį, tad kai kurios erdvės yra subjaurotos, deformuotos, bet mes stengiamės išnaudoti absoliučiai visas erdves - taip pat ir buvusią virtuvę, miegamuosius, likusius po realybės šou - kūrinių ekspozicijai.

.

Tas nuostabus, japonišką architektūrą primenantis, elegantiškas pastatas yra sutvertas menui, todėl ten niekad neprigis jokie barai ar restoranai. Šią vasarą "Antiloxai" jam įpūtė naują dvasią. Pastatui, be abejo, reikia kapitalinio remonto, jeigu savivaldybė būtų suinteresuota remti "Antiloxų" iniciatyvas, čia galima būtų įkurti Modernaus meno centrą, juolab, kad Palanga kitais metais paskelbta Lietuvos kultūros sostine, o vien tik stintomis ir dūdų orkestrais kultūros neužkiši.

Projektas "Atrastos vietos" veiks visą rugsėjį, tad norintys dalyvauti kviečiami registruotis pas projekto koordinatorius: Raimondą Daukšą (61649770) ir Meilę Sposmanytę meilesposman@gmail.com . Daugiau informacijos rasite Facebook grupėje ANTILOX'ai.

Pagarbiai
Meilė Sposmanytė
 

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės