Kultūros subtitrai
Ernestas Noreika. Šildymo sezonas arba pamišęs miestas

2013-01-25

Anksti ryte visada apsidžiaugi pamatęs žydinčius žibintus. Išsilankstai savo nešiojamą žvilgsnį ir pamatai, kad už lango mėtosi užuominos apie gresiančią žiemą. Žinoma, ne tik jos rėžiasi pro akių tunelius į kaukolės menę. Aplink slampinėja šlubi balandžiai, ieškantys skanesnio kąsnelio, nubyrėjusio nuo Dievo stalo, troleibusuose pensininkai keiksnoja brangstantį šildymą. Jei būtų jų valia, jie gyventų dykumoj, kur šildymo kainos neegzistuoja, kur vaikštoma apsimuturiavus paklodėmis, slepiančiomis jų pačių vienatvę.

Visas miestas tarsi pamišęs. Katinai, vaikštantys pavojingiausiais stogų vingiais, avintys žieminius batus, garsiai miaukia ir pranašauja mirtį kokiam nors paliegusiam balandžiui, kuris per ilgai neranda nieko savo šventiniam stalui, todėl pats yra pasiruošęs tapti stalo paslaptimi po sidabrinio kupolo dangčiu.

Sniegas vis pinasi į plaukus. Intensyvus snigimas priverčia prisikvėpuoti baltų sniego gniužulų, kurie it nuosėdos nusėda plaučių talpyklose. Dažniausiai tie, kurie moka prikvėpuoti sniego, nevengia rūkyti. Persipildžius plaučių tūriui, iškosėjamas rūkyto sniego gabalas, primenantis neužaugusį saulės kamuolį.

Mažyčiuose daugiaaukščių namų balkonuose senos našlės, paliktos moterys ar šiaip priplaukusios feministės tiesia virves skalbiniams džiauti. Tai jų mėgstamas laikas. Tai jų sniegu ir šalčiu besiruošiantis perdozuoti sausis. Tai metas, kuomet jos ima jaustis ne vienos. Balkone pakabina senų mirusio, išvaryto, ar išėjusio vyro marškinių, o apačioj jų prisega grafikėmis kelnes. Laukia šalčių, didelio nepakeliamo minuso, kuris rėžtukais suraižo langus lyg chuliganas berniūkštis troleibuso stiklą jame įrėždamas žinutę apie savo buvimą. Jos laukia, kol skalbiniai sušąla ir virsta į didelį skudurinį ledą. Tuomet nebeliečia, net neina į balkoną, tiesiog stebi sustingusias rūbų formas, sukietėjusius marškinius ir kelnes, kurios primena išėjusius vyrus. Jos įsivaizduoja, patiki tuo, kad jie tiesiog išėjo parūkyti į balkoną, ar tiesiog pila saują trupinių į lesyklėlę, o gal klausosi miesto šurmulio. Ir joms ramiau. Iki tol, kol sustingę įsivaizduojami vyrai ima tirpti ir prikapsi pilną balkoną jų vienatvės.

Kažkur senamiesčio pakampėse benamiai ištiesę savo mažas dėžutes prašo išmaldos. Dievui negaila, jis primeta pilną dėžutę sniego monetų, iš kurių jie lipdosi skaniausius valgius, šiltus namus su židiniu. Save kitokį. Ir ją. Tokią, kurią turėjo, tokią, kuri dabar kabina jų senus rūbus balkonuose vien tam, kad pajustų jį esant. Ji džiauna vienatvę, kad nebūtų viena.

Miestas išsitaukuoja gatves, kurias laižo milžiniški mašinų šunys savo juodais liežuvių protektoriais, sukelia spūstis, apsikabinėja avarijų karoliais. Rodos, net erdvė kaišo nematomas kojas, kad žmonės griūtų ir paliktų savo veido įspaudus purioje sniego begalybėje, tarsi antspaudą vaške ant didelio egzistencijos voko, kuriame užrašyta ir įdėta jų pavargusi esatis.

Medžiai, apsimetinėjantys albinosais, įdėmiai stebi parkuose besiskleidžiančią įsimylėjėlių romantiką. Vieni ramiai sėdi ir gurkšnoja vyną iš kiniškai blizgančių termosiukų, kiti guli ant sniego ir paišo nuostabiausius pasaulyje sniego angelus, kol kažkam nušąla kojos ar rankos. Tuomet ir baigiasi visa romantika, kai amputavus kurią nors kūno dalį jau tampi nebe toks. Išgaruoja visos paaugliškos nesąmonės apie amžiną meilę. Matyt ir jai egzistuoti reikia pilnos komplektacijos.

O kur dar įvairūs senukai, it žuvys gaudantys didelius sniego gumulus... Jie kramto ir džiaugiasi į viršų iškėlę prieš saulę akinančiai blizgančius protezus. Tai kąsnis, kuris nereikalauja pastangų. Tik sniegas jiems primena kramtymo malonumą. Tą akimirką jie nepavydi balandžiams. Tą akimirką jie pastebi žydinčius žibintus ir lėtai sukasi kaip senos balerinos ant muzikinės dėžutės, kuri liūdnai girgždėdama pameta muziką. Jie sukasi ramiai ir išdidžiai, kol susivynioja į sniego paklodę, apšviestą dviejų žibintų. Tada ramiai išeina, iškvėpę paskutinę šilumą, už kurią niekada nebeateis sąskaita.

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės