L I T E R A T Ū R O S

Londone – Pakistano rašytojų žvaigždžių valanda  

Kaip greitai keičiasi pasaulis! Dar prieš penkerius metus Pakistano rašytojai būdavo nuolat perspjaunami kaimyninės Indijos literatų, tačiau šiomis dienomis, kai spaudos įstatymai Pakistane vis labiau laisvėja, šios šalies rašytojai turi galimybę išeiti iš pogrindžio ir savo amžinai stipresnės kaimynės šešėlio. Trys žinomiausi šių dienų Pakistano rašytojai – Kamila Šamzi (Kamila Shamsie), Nadymas Aslamas (Nadeem Aslam) bei Danielis Muynadinas (Daniyal Mueenuddin), kurį vis dažniau lygina su rusų klasiku Antonu Čechovu – susirinks šių metų Azijos literatūros festivalyje Azijos namuose (Asia House) Londone, gegužės 18-ąją, 18.45 val. (įėjimas 10 svarų sterlingų).

Daugiau informacijos: asiahouse.org


Guardian Hay festivalyje – rašančios moterys

Šių metų Didžiosios Britanijos poetės vardą pelniusi Kerolė Enė Dafi (Carol Ann Duffy) – jai šis titulas buvo suteiktas gegužės 1-ąj – yra pirmoji moteris poetė 21-ajame amžiuje, kuriai atiteko svarbiausias Anglijos apdovanojimas poezijos srityje. Gegužės 28-ąją ji pasirodys Guardian Hay festivalyje Velse, o ją kalbins Velso tautos garbės poetė Džiliana Klark (Gillian Clark). Pasak literatūros kritikų, ši diskusija turėtų turėti istorinę reikšmę, nes abi moterys šiuo metu yra laikomos geriausiomis savo srityje. K.E.Dafi yra garsiausia visų laikų Škotijos poetė, kuri taip pat žinoma ir dėl savo pasaulėžiūros bei gyvenimo būdo – ji atvirai prisipažinusi esanti biseksuali. Poetė yra Mančesterio Metropoliteno universiteto kūrybinio rašymo mokyklos (Manchester Metropolitan University‘s writing school) kūrybos direktorė. Tame pačiame festivalyje pasirodys ir Sara Voters (Sarah Waters), labiausiai žinoma dėl kelių savo romanų apie karalienės Viktorijos epochos visuomenę. Tačiau paskutinis jos romanas „The Night Watch“ („Naktinis sargas“) skaitytojus perkėlė į Antrojo pasaulinio karo metų Londoną. Festivalio metu S.Voters ne tik diskutuos apie šį 2006-aisiais išleistą romaną, kurį kūrė ketverius metus, bet ir pristatys vaiduoklišką istoriją „The Little Stranger“ („Mažasis nepažįstamasis“) – tai bus jos pirmasis bandymas įsitvirtinti ne jos pamėgtajame istoriniame žanre. Susitikimas su velsiete rašytoja įvyks šeštadienį, gegužės 30-ąją, o ją kalbins laikraščio „The Guardian“ literatūros redaktorė Klerė Armitsted (Claire Armitstead).

Susitikimas su K.E.Dafi vyks gegužės 28-ąją, 16 val. (įėjimas 5 svarai sterlingų), o S.Voters žiūrovai išvys gegužės 30-ąją, 20.30 val. (įėjimas 7 svarai sterlingų).

Daugiau informacijos: hayfestival.com


Herogeite susiburs detektyvų mėgėjai ir jų dievaičiai

Užteko vos septynerių metų, kad Herogeitas – miestas Jorkšyro grafystėje (Didžioji Britanija) – užsitarnautų šios šalies kriminalinės literatūros sostinės vardą. Kiekvienais metais čia rengiami geriausio kriminalinio romano apdovanojimai (pernai šis prizas atiteko Stefui Penėjui (Stef Penney). Gražiajame miestelio „Crown Hotel“ viešbutyje – Herogeitas garsėja viešbučių gausa – įvyks legendinė diskusija tarp detektyvų grandu vadinamo rašytojo Redžinaldo Hilo (Reginald Hill) ir Bendžamino Bleko (Benjamin Black), kurį kriminalinės literatūros mėgėjai geriau žino Džono Benvilio (John Banville) vardu (yra laimėjęs prestižinę Bukerio (Booker) premiją). Vakaro metu abu rašytojai pasidalins mintimis apie tai, kaip abu vertina šį literatūros žanrą ir kodėl jį pasirinko. Ši diskusija taps detektyvinės literatūros festivalio „Theakstons Old Peculiar“ dalimi ir vyks liepos 24-ąją, 20 val. Herogeite (įėjimas 12 svarų sterlingų).

Daugiau informacijos: harrogate-festival.org.uk/crime


Savaitgalio pramoga Kornvalio grafystės gamtoje

Liepos pabaigoje Kornvalio (Cornwall) grafystėje vyks tradicinis “Port Eliot” literatūros festivalis, kurio programoje, pasak jo rengėjų ir nuolatinių svečių, išskirti vieną renginį būtų didelė nuodėmė – esą lankytojai čia traukia ne tiek dėl garsių svečių, kiek dėl pačios festivalio atmosferos. “Port Eliot” sodyboje po atviru dangumi rengiamas dviejų dienų festivalis žavi savo aplinkos aristokratiškumu bei neeiliniais vardais literatūros pasaulyje. Šiemet šventėje sutiko dalyvauti Mosinas Hamidas (Mohsin Hamid), Viljamas Dalrimplas (William Dalrymple), Hanifas Kureišis (Hanif Kureishi) ir daugelis kitų rašytojų, kurių vardus itin dažnai taria šiuolaikinės literatūros gerbėjai ir kritikai. Ypatingo šarmo festivaliui suteiks ir Pasakų namai – keliaujančių menininkų trupė, kuri vaidyba ir kitomis priemonėmis vizualizuoja mitus ir garsias legendas (trupę 2008-aisiais įkūrė žinomi britų dailininkai Gevinas Turkas (Gavin Turk) bei Debora Kurtis (Deborah Curtis). “Port Eliot” festivalis vyks liepos 24-26 dienomis. Bilieto kaina visam savaitgaliui – 105 svarai sterlingų, įėjimas vienai dienai – 30 svarų sterlingų.

Daugiau informacijos: porteliotfestival.com


Vigtaune ieškos ryšio tarp knygos ir viskio

Vienuoliktus metus iš eilės Škotijos knygų sostine vadinamame Vigtaune (Wigtown) šurmuliuos “Stena Line Wigtown” knygų festivalis. Šiemet jau tradiciniame festivalyje laukiama itin didelio žiūrovų antplūdžio, ir priežastis tam – ne tik knygos, nes šių metų festivalio tema – ryšys tarp rašymo ir viskio. Todėl šių metų renginys virs festivaliu festivalyje, nes jo metu vyks ir viskio šventė. Literatūrinį festivalio frontą laikys tokie žinomi rašytojai kaip Dajana Atil (Diana Athill), Luiza Velš (Louise Welsh) bei Luisas de Bernerė (Louis de Bernières). Apie viskį susirinkusiems pasakos rašytojai Ianas Benksas (Iain Banks) – fantastikos rašytojas, kuris staiga apleido pamėgtą žanrą ir parašė knygą apie alkoholinius gėrimus, bei Čarlzas Maklynas (Charles MacLean), knygos “Viskis: skysta istorija” (“Whisky: A Liquid History”) autorius. Be viso to, festivalio lankytojams žadamos degustacijos ir trumpasis kūrybinio rašymo apie viskį kursas. “Stena Line Wigtown” knygų festivalis vyks rugsėjo 25 - spalio 4 dienomis.

Daugiau informacijos: wigtownbookfestival.com