Užsienio naujienos
Londone laukiama Rafaelio kartonų ir gobelenų ekspozicijos

2010-08-25

Rafaelio gobelenus ir kartonus, pagal kuriuos buvo išausti gobelenai, bus galima kartu išvysti Londone šių metų rudenį.

Originalūs kartonai bus parodyti Londono „V&A“ galerijoje, praneša guardian.co.uk ir „Financial Times“.

„V&A“ galerijoje šie kartonai jau seniai nejudinami: pernelyg trapūs.

Šie Rafaelio kartonai yra vienas didžiausių renesanso meno lobių, esančių Didžiojoje Britanijoje. Jie buvo nupirkti karaliaus Karolio I 1623 metais ir šiuo metu yra Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II nuosavybė.

Pagal kartonus kadaise buvo audžiami gobelenai, užsakyti popiežiaus Leono X. Tokie gobelenai turėjo kalbėti Siksto koplyčioje itin iškilmingomis progomis.

Rugsėjo mėnesį keturi iš dešimties gobelenų bus paskolinti Londonui. Taigi lankytojai galės pamatyti kartonus ir pagal juos nuaustus gobelenus vienoje vietoje. Gobelenų atvežimas sutaps su popiežiaus Benedikto XVI vizitu į Angliją ir Škotiją.

„V&A“ galerijos Londone direktorius Markas Jonesas teigė, kad tai yra neįtiktinas dalykas. Nebuvo galima įsivaizduoti, kad gobelenai atkeliaus į Londoną.

Tokios skolinimo kaina yra beprecedentė. Įdomu yra tai, kad Vatikanas pats pasiūlė paskolinti gobelenus.

Anot Marko Joneso, Vatikanas galvojo įvairius būdus, kaip galima būtų pažymėti popiežiaus Benedikto XVI vizitą į Didžiąją Britaniją.

Paroda tęsis 6 savaites. Ji nemokama, tačiau bus ribojamas įėjimo laikas.

Paprastai gobelenai, kurie bus atvežti į Londoną, Vatikane iškabinami iškilmingomis progomis. Tai bus pirmasis kartas, kai parodos lankytojai galės pamatyti kartonus ir gobelenus, nuaustus žymaus flamandų audėjo Pieterio van Aelsto, kartu.

Gobelenų istorija

Gobelenai buvo užsakyti nuausti 1515 metais ir juose vaizduojami epizodai iš šv. Petro ir Pauliaus gyvenimo. Be abejo, šiais meno kūriniais tais laikais buvo siekiama sustiprinti Romos Katalikų Bažnyčią kovoje su reformaciniais judėjimais.

Keturi gobelenai, kurie keliaus yra Londoną, yra „Stebuklingas žuvų drėgmės trūkumas“, „Kristus suteikia pareigą Petrui“, „Raišo vyro pagydymas“, „Listros auka“.

Gobelenai penkis šimtus metus išbuvo Vatikane ir nebuvo išvežti parodyti į kitą šalį.

Kartonų istorija

Kartonų istorija yra kur kas įdomesnė.

Popiežiui Leonui kartonai kainavo 16 tūkst. dukatų. Tai buvo itin didelė suma; skaičiuojama, kad tai buvo penkis kartus didesnė suma nei atlyginimas už Mikelandželo darbą.

Kartonai buvo perleisti Briuselio dirbtuvėms. Ilgainiui jie tapo itin populiarūs karalių tarpe. Henris VIII, Anglijos karalius, taip pat užsisakė gobelenų, padarytų pagal šiuos kartonus.

Iki 1623 metų septyni iš dešimties kartonų pasiekė Genują ir būtent Genujoje jie buvo nupirkti Karolio I, Velso karaliaus, už 300 svarų sterlingų.

Istorikai pažymi kaip labai keistą faktą tai, kad Oliveris Kromvelis kartonų nepardavė. Netgi manoma, kad jis pats sau norėjo užsisakyti keletą gobelenų pagal šiuos kartonus.

Vėliau kartonai grįžo į karališkosios šeimos rankas; iš pradžių jie gulėjo Hamptono teismo rūmų galerijoje. Vėliau, 1865 metais, kai padidėjo šių kartonų populiarumas, karalienė Viktorija paskolino juos Pietų Kensingtono muziejui, dabartinei „V&A“ galerijai. Nuo to laiko jie čia ir guli.


Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės