Užsienio naujienos
Homoseksualia erotika persmelkta paroda sukėlė sumaištį katalikiškoje Lenkijoje

2010-06-25

Birželio 11-ąją Nacionaliniame Varšuvos muziejuje atidaryta paroda yra lydima audringo pasipiktinimo, o jos atidarymą net buvo planuota boikotuoti viešomis demonstracijomis. Konservatyviuosius lenkus, kurie itin kritiškai žiūri į homoseksualumo fenomeną ir jautriai reaguoja į jo demonstravimą, papiktino parodos „Ars Homo Erotica“ centrinė ašis – homoseksualios erotikos apnuoginimas.

Iki rugsėjo 5-osios rodomoje parodoje dėmesys sutelktas į homoseksualumo demonstravimą mene – nuo Antikos laikų iki šių dienų. Dauguma darbų į parodą atkeliavo iš paties muziejaus archyvų, tačiau nemažas dėmesys skirtas ir Rytų Europos šiuolaikiniam menui. Paklaustas, kodėl parodoje dominuoja būtent šio regiono menas, Nacionalinio muziejaus direktorius Piotras Piotrovskis (Piotr Piot­rowski) sakė, kad tokio sprendimo motyvas – Rytų Europoje tebevykstanti homoseksualų kova už lygias teises.


Blue Noses, Kissing policemen (An epoch of clemency), 2005

Parodą supanti kontroversija prasidėjo dar 2009-aisiais, kai muziejaus direktoriumi tapęs ir jį reformuoti nusprendęs P.Piotrovskis pranešė apie planuojamą homoseksualiai erotikai skirtą parodą. Tuomet jis paskelbė, kad paroda „Ars Homo Erotica“ pakeis ne tik muziejų, bet ir Varšuvą ir net pačią Lenkiją. Iškart po tokių pareiškimų visuomenėje kilo sąmyšis – konservatoriai šalies parlamente nesikuklino homoseksualumo lyginti su pedofilija ir zoofilija, o neseniai vietinėje spaudoje buvo perspausdintas dešiniųjų inicijuotas raštas „Aiviras laiškas geram Nacionalinio Varšuvos muziejaus vardui išsaugoti“. Jį pasirašė nemažai Lenkijos menininkų, žurnalistų, istorikų ir politikų.

Parodos kuratorius Pavelas Leškovičius (Pawel Leszkowicz) įsitikinęs, kad lenkų reakcija į homoseksualumą ir panašius reiškinius itin suaktyvėjo po šalies prezidento Lecho Kačinskio žūties aviakatastrofoje šalia Smolensko. Esą po šio įvykio šalyje itin išaugo dešiniųjų, patriotiškai nusiteikusių jėgų svarba. Be to, pats L.Kačinskis buvo aršus homoseksualų priešininkas – 2004-aisiais, būdamas Varšuvos meru, jis uždraudė šiame mieste rengti gėjų ir lesbiečių eitynes. Manoma, kad toks žingsnis labai patiko tautiečiams ir gerokai prisidėjo prie L.Kačinskio laimėjimo prezidento rinkimuose 2005-aisiais.

Dar didesnis skandalas dėl parodos kilo tuomet, kai paaiškėjo, kad šių metų liepos mėnesį Varšuvoje buvo leista surengti homoseksualų eitynes. Visos Europos gėjai ir lesbietės į „Euro Pride“ renginį rinksis liepos 17-ąją. Neabejojama, kad renginį lydės dar aršesni protestai nei tie, kurie vyko dėl parodos „Ars Homo Erotica“ parodos atidarymo.

Parengta pagal užsienio spaudą:
http://www.theartnewspaper.com/articles/Poland-s-National-Museum-champions-gay-rights/20962

Foto:
http://www.popmatters.com/images/features_art/b/bozovic-kissingpolicemen.jpg
http://images.artnet.com/artwork_images_115473_523989_adam-adach.jpg

 

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės