Užsienio naujienos
Č.Sačio favoritai: garsaus kolekcininko galerijoje sužibs būsimos žvaigždės

2010-05-27

Apie tai, kas šiuo metu yra perspektyviausi Didžiosios Britanijos menininkai ir kaip atrodo jų kūryba, garsus meno kolekcininkas ir „Saatchi Gallery“ šiuolaikinio meno galerijos Londone savininkas Čarlzas Sačis (Charles Saatchi) ketina pranešti jau netrukus. Birželio 2-ąją jo vardo galerijoje startuos paroda „Kalba naujokai: britų menas dabar. Pirma dalis“ („Newspeak: British Art Now, Part I“ – angl.). Tai bus didžiausias Č.Sačio šou nuo 1997-ųjų, kuomet Karališkojoje akademijoje buvo atidaryta skandalingoji šiuolaikinio meno paroda „Sensacija“ („Sensation“ – angl.), kurioje visuomenei buvo pristatyti tuomet dar naujokai Demianas Hirstas (Damian Hirst), Treisė Emin (Tracy Amin) ir kiti dabar žinomumu pačiam Č.Sačiui nenusileidžiantys menininkai. Naująją kolekcininko parodą, kuri pernai spalį jau debiutavo Sankt Peterburgo (Rusija) muziejuje „Ermitažas“, Londone bus galima pamatyti iki spalio 17 dienos.

Č.Sačis (g. 1493 m.) yra iš Bagdado (Irakas) kilęs reklamos specialistas, kuris drauge su broliu Mauricu (Maurice) yra įkūręs tarptautinę reklamos korporaciją „Saatchi & Saatchi“. 1995-aisiais pradėta agentūra yra viena didžiausių šios srities kompanijų pasaulyje. Šiuo metu agentūra yra pervadinta į „M & C Saatchi“. Tačiau Č.Sačio vardas vis dėlto labiausiai sietinas su kitu jo verslu ir aistra – meno kolekcionavimu ir 1985-aisiais Londono centre įkurta galerija. Mecenatas taip pat žinomas kaip dosnus jaunųjų meno talentų, o ypač Anglijoje įsikūrusios grupės „Young British Artists“ („Jaunieji britų menininkai“ – liet.), rėmėjas.

Jau kitą savaitę Čelsi (Chelsea) rajone Londone esanti galerija pakvies į ilgai lauktą parodą, kurią sudarys dvi dalys. Vieną jų jau matė pernai rudenį Sankt Peterburge lankęsi meno gerbėjai. Londono ekspozicija bus gausiai praturtinta naujais kūriniais. Didžioji dauguma parodoje pristatomų autorių jau spėją pelnyti pasaulinę šlovę  menininkai.Be Gedo Kvino  (Ged Quinn), dailininko iš Liverpulio, Č.Sačio parodoje pristatomi ir kiti menininkai, kuriems ateityje pranašaujama didelė komercinė sėkmė. Tai Viljamas Danielsas (William Daniels), kuris yra vyriausias dalyvis (g. 1927 m.), kuris parodoje pristatys lipnia juosta bei kartonu „dekoruotą“ dailininko ir poeto Viljamo Bleiko (William Blake) portretą, tapytojas Hervinas Andersonas (Hurvin Anderson) bei skulptorius Fergalas Stepltonas (Fergal Stapelton).

Iš 24 parodoje pristatomų autorių daugiau nei pusė yra asmeniškai Č.Sačio atrasti jaunieji talentai – tapytojai Kara Turing (Caragh Thuring), Rajanas Moslis (Ryan Mosley), Sigrida Holmvud (Sigrid Holmwood), Džonatanas Voteridžas (Jonathan Wateridge), grafikas Pablas Bronšteinas (Pablo Bronstein) ir kiti. Ekspozicijoje galima išvysti ir drobes, kurias sukūrė naujausias Č.Sačio atradimas – ką tik diplomą gavusi Karla Basatil (Carla Busuttil), kurios debiutinę trylikos darbų kolekciją kolekcininkas pernai nusipirko visą ir iškart paprašė nuolaidos vėlesniems jos darbams.

Šou padalintas į penkis skyrius atsižvelgiant į tematiką. Darbai pristatomi šiose kategorijose: poparto įtaka, architektūra ir utopija, pasąmonės zona, gamtos vaizdai ir sugrįžimas prie klasikos. Pasak meno kritikų, neabejojama, kad parodoje pristatomi geriausi autoriai, kuriais šiandien gali pasigirti Didžioji Britanija, tačiau įžvelgti kur link juda šiuolaikinis Anglijos menas iš parodos eksponatų ko gero neįmanoma. Darbai tokie skirtingi, kad vargu ar galima rasti daug juos vienijančių tendencijų, kurios galėtų būti absoliutinamos.

Manoma, kad tokia situacija gali būti glaudžiai susijusi su teigiamais pokyčiais politiniame šalies gyvenime. Esą jeigu politinėje arenoje pasirodytų neapykantą provokuojantis lyderis, tai labai suvienytų meno pasaulį, sutelktų kūrėjus ties konkrečia tematika ir ideologija. Pastarąjį kartą taip buvo atsitikę konservatorės Margaretos Tetčer (Margaret Thatcher) valdymo epochos pabaigoje. Protestų lydimas jos 11 metų užsitęsęs viešpatavimas baigėsi 1990-aisiais.

Parengta pagal užsienio spaudą:
http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/features/as-he-unveils-the-next-generation-of-young-artists-has-charles-saatchi-lost-his-edge-1972552.html

Foto:
http://www.likeyou.com/files/fullimages/likeyouGed-Quinn_hamishmorrison_09.jpg
http://www.re-title.com/public/exhibitors/1652/archive_1014_WilkinsonGallery-1.jpg
http://www.saatchi-gallery.co.uk/imgs/artists/daniels_william/william_daniels_blake.jpg
http://www.embassygallery.co.uk/
http://www.saatchi-gallery.co.uk/
http://www.saatchi-gallery.co.uk/artists/artpages/fergal_stapleton_door_3.htm
http://www.thomasdane.com/artists/03.jpg
http://www.saatchi-gallery.co.uk/imgs/artists/thuring_caragh/caragh_thuring_hardtack.jpg
http://images.artnet.com/artwork_images_425932022_523590_jonathan-wateridge.jpg
http://www.saatchi-gallery.co.uk/imgs/artists/busuttil_carla/carla_busuttil_gevaar.jpg
http://www.artthrob.co.za/08nov/images/busuttil_01a.jpg

 

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės