Užsienio naujienos
Naujienos iš Londono, arba trys ypatingi šiuolaikinės skulptūros šou

2010-05-19

Šiomis dienomis Didžiosios Britanijos sostinę užkariavo skulptūra – Londone atidarytos net trys ilgai lauktos, labai skirtingos šio žanro darbų parodos.


Nairy Baghramian kūryba

Iki birželio 13 d. „Serpentine Gallery“ galerijoje galima pamatyti Neirės Bagramian (Nairy Baghramian) ir Filidos Berlou (Phyllida Barlow) bendrą ekspoziciją. Iki birželio 20 d. “Whitechapel Art Gallery” galerijoje vyksta Reičelės Harison (Rachel Harrison) paroda. Ir ilgiausiai – iki liepos 25 d. – žiūrovai galės įvertinti Renesanso ir baroko epochų skulptūros ekspoziciją pavadinimu “Beauty and Power” (“Grožis ir jėga” – liet.) “Wallace Collection” galerijoje.


Nairy Baghramian objektai

F.Berlou ( g. 1944 m.) publikai pristato savo tradicines instaliacijas, kurias pati autorė vadina skulptūromis. Viena žinomiausių Didžiosios Britanijos menininkių pasižymi tuo, kad instaliacijas kuria jų demonstravimo vietoje iš tų medžiagų, kurias vėliau nėra sunku perdirbti. Menininkės darbuose dažnai atsispindi skubotumas, su kuriuo ji kūrė savo darbus. Nors F.Berlou darbai po parodos pasmerkti būti sunaikinti, pasak daugelio meno žinovų, jų įtaiga – itin stipri, jie lieka žiūrovo mintyse dar ilgam.

Be to, kad nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio yra aktyviai kurianti menininkė, kurios darbus mielai eksponuoja Europos muziejai ir galerijos, F.Berlou gali pasigirti ir ilga dėstytojos karjera. Tarp jos studentų yra nemažas būrys šiuo metu itin žinomų menininkų.

Savo ruožtu F.Berlou parodos kolegė, Irane gimusi N.Bagramian (g. 1971 m.) gyvena Berlyne ir yra žinoma dėl savo švarių, išbaigtų, aptakių formų instaliacijų bei fotografijos darbų. Nors ir mėgstama visoje Europoje, Didžiojoje Britanijoje ši menininkė savo darbus eksponuoja pirmąkart. Jos trapios, minimalistinės skulptūros šįkart ekspozicijoje kontrastuoja su gremėzdiškais vyresnės kolegės F.Berlou darbais.

Renesansui ir barokui dedikuota paroda „Wallace Collection“ galerijoje atskleidžia bronzinių skulptūros miniatiūrų grožį. Visos čia esančios XVI ir XVII a.a. sukurtos statulėlės skolintos iš gausios architekto Piterio Marino (Pater Marino) privačios kolekcijos. Vienas čia eksponuojamų pripažintų šedevrų – tai XVI a. Florencijoje gyvenusio skulptoriaus Bačio Bandinelio (Baccio Bandinelli) kurta miniatiūra, kurioje vaizduojamas filistinietį žudantis didvyris Samsonas.

Galiausiai, Londono „Whitechapel Art Gallery“ galerijoje galima išvysti R.Harison (g. 1966 m.) instaliaciją „Conquest of the Useless“ („Nereikalingo užkariavimas“ – liet.). Ši Niujorke gyvenanti ir kurianti menininkė gerai žinoma ne tik JAV, bet Europoje. Neseniai ji buvo paskelbta JAV atstove 53-ojoje Venecijos bienalėje, kuri vyks Italijoje kitais metais.

Šios konceptualiosios menininkės darbams būdingas chaosas, disfunkcionalumas, daugiaveidiškumas. Ant ryškių pjedestalų ji dėlioja įvairius objektus, kurie visiškai nedera tarpusavyje, - kaimynystėje atsiduria princo Budos statulėlė, kočėlas ir aktoriaus Džonio Depo (Johnny Depp) nuotrauka, o taip pat aibės kitų, atrodo, visiškai nereikalingų objektų (iš čia ir instaliacijos pavadinimas). Šią amerikietės instaliaciją, kaip ir visą jos kūrybą, lydi ne tik ekologinė, bet ir filosofinė potekstė – R.Harison tyliai protestuoja prieš Vakarų civilizacijos vartotojiškumą, pertekliaus, godumo ir begalinio šiukšlinimo amžių.

Parengta pagal užsienio spaudą:
http://www.guardian.co.uk/artanddesign/2010/may/12/sculpture
http://www.artdaily.org/index.asp?int_sec=11&int_new=37827
http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/reviews/beauty-and-power-the-peter-marino-collection-wallace-collection-london-1960091.html

 

Atgal Komentarai 4

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės